امروز : ۲۶ تير ۱۳۹۹ -  2020/07/16
 
  كاربر مهمان

 
مشاوره رایگان

 

ورود به سایت عضویت در سایت
جستجوی پیشرفته
 :: دین و اندیشه    اجتماعی    فرهنگی و هنری   ورزشی    سیاسی و اقتصادی    تغذیه و سلامت    دانش و فناوری    مشاوره    اداره کل    کتابخانه    پایگاه ها ::
 

 :: فهرست ورزشی

بوشهر و ورزش
تغذیه در ورزش
ورزش بانوان
تخلفات ورزشی
فوتبال
والیبال
بسکتبال

کشتی
وزنه برداری
ورزشهای رزمی
ورزشهای آبی
تنیس
اتومبیل رانی
دو و میدانی
باشگاهها و مراکز ورزشی
برترین ورزشکاران
دانستنیهای ورزشی
مصاحبه با ورزشکاران
گزارش ورزشی
سایر ( خبرها و مقالات )
  صـرفـاً جـهـت اطـلاع !!!
سرقت از بیت المال
رژیم آنلاین
مشاور
معارفی از 30 جزء قرآن کریم

 :: گلشن راز

BUSHEHR-TEBYAN.IR شهید نود ساله ای از بزرگان کوفه واز قاریان قرآن که بدست عبیدالله در کوفه کشته شد چه نام داشت؟ ...

 :: وضعیت سایت

 تعداد مطالب : 55488
 تعداد نظرات : 496
 مجموع کاربران : 1445
  افراد آنلاين : 25
 تعداد بازدیدکنندگان
 
تاریخ مطلب:   ۰۱ دي ، ۱۳۹۳ 38 : 11
  :: 22 Dec , 14 | 11:38 am
کمر خمیده ورزش باستانی در مهد پهلوانان/ مسئولان خارج از گود نشسته‌اند
Bushehr-Tebyan.IR
مشهد – ورزش باستانی پهلوانی و زورخانه ای این روزها در خراسان رضوی که روزی مهد پهلوانان کشور محسوب می شد در پی عدم توجه مسئولان خمیده شده و نیاز به یاری دارد.
از صدها سال و شاید قرن ها پیش ورزش زورخانه ای و پهلوانی، ورزش باستانی ایران زمین و به ویژه سرزمین خراسان به شمار می رفته، ورزشی که ضمن پرورش پهلوانان و قهرمانانی نامی، منش و رفتار جوانمردی را هم در میان جوانان رواج می داده است.
ورزش پهلوانی و زورخانه ای از جمله ورزش هایی است که با ظهور و مهر تایید اسلام بیشتر رواج یافت و رفتار جوانمردانه مولای متقیان علی (ع) هم به عنوان یکی از منش و الگوهای راستین در آداب آن ترویج شد.
خراسان به ویژه شهرستان هایی چون چناران و قوچان در خراسان رضوی از همان گذشته های دور مهد این ورزش باستانی بوده و پهلوانان بسیاری از این خطه افتخارات بزرگی را برای کشور کسب کرده و همواره بازوبندهای پهلوانی بسیاری به ارمغان آورده اند.
عدم توجه مسئولان کمر ورزش های باستانی را خم کرده است
اما حال و روز امروز این ورزش باستانی در مهد پهلوانان ایران زمین ناخوش است و در پی عدم توجه مسئولان شهری کمر این ورزش و پهلوانان آن زیر بار مشکلات و بی مهری ها خم شده است.
خراسانی که پهلوانانی چون "پهلوان اکبر خراسانی" دلاور و شیر مردعرصه پهلوانی را پرورش و به جهانیان معرفی کرده خود امروز برای تامین هزینه های جزئی با مشکل مواجه است.
زورخانه
در خطه خورشید مسئولان شهری حتی نام پهلوانانش را نمی دانند، پهلوانانی که با حفظ بازوبند پهلوان اولی کشور سزاوار حمایت همه جانبه هستند امروز برای تامین معاش خود درگیر و دار زندگی با مشکلات دست و پنجه نرم کرده و دلسرد شده اند و شاید همین امر بزرگترین عاملی است که جوانان سرزمین پهلوان پرور خراسان دیگر رغبتی به ورود در عرصه پهلوانی نداشته و این ورزش ملی و مذهبی در این تکه از ایران زمین در حال فراموشی است.
رئیس هیئت ورزش های پهلوانی و زور خانه ای خراسان رضوی با بیان اینکه در حال حاضر ۶۴ زورخانه در کل استان داریم که ۱۲ عدد در مشهد هستند، به خبرنگار مهر گفت: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در جهت گسترش ورزش پهلوانی که آمیخته با فرهنگ ملی و مذهبی ماست در جهت افزایش این ورزش در استان تلاش های بسیاری کرده ایم.
داوود علیزاده اظهار کرد: برگزاری مراسمات رسمی و عزاداری، مرثیه خوانی و جشن ها از جمله مواردی است که در جهت گسترش اخلاق و منش پهلوانی در زورخانه ها انجام می شود. برگزاری مراسمات رسمی و عزاداری، مرثیه خوانی و جشن ها از جمله مواردی است که در جهت گسترش اخلاق و منش پهلوانی در زورخانه ها انجام می شود.
وی با اشاره به قدمت و پیشینه خراسان رضوی در ورزش های زورخانه ای و پرورش پهلوانان دلاور در طول تاریخ ابراز کرد: خراسان پهلوانان بسیاری به خود دیده و پهلوانانی چون پهلوان "قشنگ"، "احمد میرزاپور"، "مهربان"، "کارگر" و پهلوان "رشید لمیر" فقط تعدادی از پهلوانان نام آور خراسانی در عصر حاضر هستند.
مشکلات مالی گریبان گیر ورزش پهلوانی
علیزاده ضمن اشاره به مشکلات مالی و کسری بودجه های لازم برای گسترش و توسعه این ورزش ملی و آبا و اجدادی در استان گفت: متاسفانه مشکلات مالی حاضر، نگهداری این میراث که پهلوانان بسیاری در طول تاریخ برای حراست از آن تلاش کرده اند را با مشکل مواجه کرده است.
افتتاح زورخانه در آران و بیدگل
وی تصریح کرد: جایگاه ورزش های زورخانه ای و پهلوانی در خراسان رضوی با توجه به بودجه های بسیار پایین که از طرف وزارت ورزش ارائه می شود، عدم تامین و کمک به پهلوانان از سوی مسئولان و در نتیجه عدم رغبت جوانان برای گرایش به آن با توجه به مسائل مطرح شده کم رنگ شده است که اگر سرمایه گذاری های لازم انجام نشود کم رنگ تر شده و با خطر فراموشی و به حاشیه رانده شدن مواجه می شود.
رئیس هیئت ورزش های پهلوانی و زورخانه ای خراسان رضوی با بیان اینکه سرپا ماندن ورزش باستانی در استان نیازمند تزریق بودجه است، تاکید کرد: آقای کفایتی سال گذشته با کمک ۲۰۰ میلیون تومانی خود به این ورزش و خرید ابراز مورد نیاز ورزش پهلوانی در استان از این ورزش ملی و مذهبی حمایت کرد اما برای جلوگير از دلسردی جوانان و پهلوانان نیاز به استمرار در این حمایت های مالی وجود دارد.
رئیس کمیته رتبه بندی پهلوانان در خراسان رضوی هم به خبرنگار مهر گفت: ورزش های باستانی پهلوانی و زورخانه ای با توجه به اینکه یک ورزش پول ساز نیست و کمتر حمایت می شود سبب کم رغبتی جوانان برای گرایش به آن شده است.
عباس جلیلیان ادامه داد: عدم تخصیص بودجه کافی به ورزشی که میراث دار پهلوانان و نام آوران است و مشکلات مالی که خود فدراسیون با آنها درگیر بوده جلوی توسعه این ورزش و رواج فرهنگ پهلوانی در میان جوانان را در خراسان رضوی گرفته است.
دبیر هیئت ورزش های پهلوانی و زورخانه ای خراسان رضوی آغاز کارهای زیربنایی فرهاد طلوع کیان رئیس فعلی فدراسیون ورزش های پهلوانی و زورخانه ای را سبب گسترش این ورزش باستانی در آینده در میان جوانان و نونهالان دانست و افزود: از تمامی خیرین تقاضا داریم برای حمایت از ورزش ملی و مذهبی پهلوانی در استان وارد عرصه شوند.
حرف اول پهلوانان کشور امروز در رده پنجم است
وی تاکید کرد: در حال حاضر خراسان رضوی که روزی حرف اول پهلوانان کشور بود در رتبه بندی فدراسیون در رده پنج کشور قرار گرفته است اما بازوبند پهلوان اولی کشور الان متعلق به خراسان رضوی و پهلوان احمد میرزاپور است.
این در حالی است که بزرگترین رنج پهلوانان استان از عدم توجه مسئولان شهری به آنها در تامین مخارج، حمایت های مالی و حتی تشویق برای کسب قهرمانی و حفظ بازوبند پهلوانی در استان است، امری که در استان هایی مانند مازندران با یک قضیه معکوس در حال رخ دادن است.
حمید قشنگ دارنده سه سال متوالی بازوبندی پهلوان اولی کشور، سرپرست تیم کشتی کفایتی و ورزشکار کشتی پهلوانی و زورخانه ای خراسان رضوی هم در خصوص وضعیت کنونی این ورزش به خبرنگار مهر گفت: در حال حاضر تنها فردی که آستین حمایتش را از ورزش باستانی و پهلوانان استان بالا زده آقای کفایتی است که باعث تابیدن بارقه های امید در دل ورزشکاران پهلوانی و زورخانه ای شده است.
وی اظهار کرد: وظیفه مسئولان استان است که از ورزشکاران پهلوان استان حمایت کرده و آنها را تشویق کنند اما آنها حتی نام پهلوانان نام آور استان را هم نمی دانند.
وظیفه مسئولان استان است که از ورزشکاران پهلوان استان حمایت کرده و آنها را تشویق کنند اما آنها حتی نام پهلوانان نام آور استان را هم نمی دانند.قشنگ تاکید کرد: مسئولان استانی ما فقط به دنبال زد و بندهای سیاسی هستند به جای اینکه از دیگر استان ها الگو گرفته و از ورزش باستانی و ملی استان حمایت کنند.
وی ضمن تشکر از شهردار قبلی مشهد به علت حمایت هایی که از پهلوانان استان داشته است، گفت: خراسان رضوی قوی ترین ورزشکاران را در انفرادی دارد و باید در تیمی هم بتواند قوی ترین باشد اما به علت همین عدم توجهات شهردار و استاندار و دیگر مسئولان شهری باعث دلسردی پهلوانان و حتی تنها اسپانسر این ورزش در استان شده است.
قشنگ افتخارات کسب شده در انفرادی ورزش های پهلوانی و زورخانه ای را فقط با لیاقت خود ورزشکاران و به علت دلاوری، استعداد و نبوغ آنها دانست و گفت: از طرف وزارت ورزش هم کمک خاصی نمی شود.
پهلوانان امروز استان میراث دار پهلوان اکبر خراسانی هستند
دارنده بازوبند پهلوان اولی کشور، خراسان را مهد کشتی پهلوانی ایران دانست و افزود: ۳۰۰ سال پیش پهلوان اکبر خراسانی که دلاوری در کشتی پهلوانی بود نام این استان را به عنوان استانی پهلوان پرور در اذهان ثبت کرد و پهلوان ابوالقاسم سخدری راه ایشان را ادامه داد.
وی عنوان کرد: پهلوان احمد وفادار بزگترین پهلوان تاریخ معاصر کشتی پهلوانی ایران بود و پهلوان صحرائی، گلمکانی، شورورزی و عابدیان از جمله پهلوانان معاصری بودند که امروز در قید حیات نیستند و متاسفانه هیچ یادی هم از آنها نمی شود.
قشنگ به احمد میرزاپور به عنوان پهلوان اول کشور در استان اشاره کرد و گفت: این پهلوان دلاور سال ها در این عرصه تلاش کرد و موفق شد بازوبند پهلوان اولی کشور را در استان حفظ کند ولی متاسفانه هیچ کمک و حمایت و حتی تشویقی از سوی مسئولان نشد و همین امر سبب دلسردی وی در ادامه راه شده است.
پهلوان احمد وفادار بزگترین پهلوان تاریخ معاصر کشتی پهلوانی ایران بود و پهلوان صحرائی، گلمکانی، شورورزی و عابدیان از جمله پهلوانان معاصری بودند که امروز در قید حیات نیستند و متاسفانه هیچ یادی هم از آنها نمی شود.ورزشکار پیشکسوت ورزش های پهلوانی و زورخانه ای خراسان رضوی با اشاره به معطوف شدن همه توجهات به سمت ورزش های توپی به ویژه فوتبال ادامه داد: متاسفانه همین عدم توجهات به پهلوانان نام آور، عدم تامین مالی، عدم توجه مسئولان شهری به این ورزش و کسری بودجه در این ورزش پهلوان پرور جایگاه آن را در میان جوانان کم رنگ کرده و سبب شده جوانان برای ورود به این عرصه رغبتی نداشته باشند.
پهلوان اول كشور و شركت در مسابقات سركل كبدی!
به گفته پهلوان حمید قشنگ، احمد میرزاپور در حال حاضر برای شرکت در مسابقات سرکل کبدی به هندوستان رفته است ورزشی که هر چند می تواند از نظر مالی ورزشکار را تامین کند ولی به علت شدت و سنگینی بسیار، احتمال آسیب و صدمات جبران ناپذیری را برای ورزشکار به دنبال دارد و اینجا جای این سوال از مسئولان وجود دارد که چرا دارنده بازوبند پهلوان اولی کشور باید در چنین مسابقاتی شرکت کند؟ که این امر باز هم به عدم توجه مسئولان در تامین مالی ورزشکاران بر می گردد.
اما آنچه بیش از همه خود نمایی می کند کمر خمیده ورزش باستانی در مهد پهلوانان است، ورزشی که با عدم گرایش جوانان به آن روز به روز در حال کم رنگ تر شدن است و اگر هر چه زودتر فکری اساسی برای نجات آن نشود با خطر فراموشی مواجه می شود و اینجاست که باید بگوییم" ای که دستت می رسد کاری بکن" و شاید با ورود خیرین به این عرصه که یک ورزش ملی و در عین حال مذهبی است ورزش باستانی در خراسان رضوی حال و روز بهتری پیدا کند.
  :: منبع : حوزه/گرد آوری تبیان بوشهر گروه ورزشی
 دفعات نمایش : 17  تعداد نظرات : 0
Bushehr-Tebyan, Tebyan, بوشهر تبیان, تبیان, Cultural, فرهنگی, information Technology, تکنولوژي اطلاعات, religion, دین واندیشه, science, دانش, social, اجتماعی, Sport, ورزشی, library, کتابخانه, nurture, تغذیه, Download, دانلود, نوا و نما, Media, TEBYAN, بوشهر, استان بوشهر, ISP, Internet, اینترنت رایگان, اینترانت رایگان, بوشهر تبیان, موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان, Institute cultural and knowledge clays ,سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان | WWW.BUSHEHR-TEBYAN.IR | Institute cultural and knowledge clays Bushehr Tebyan , Bushehrtebyan, Tebyan, استان بوشهر, تبیان, بوشهر, سازمان تبلیغات اسلامی استان بوشهر, BUSHEHR

  نام:  
  آدرس ایمیل:  
  شهر:  
  وب سایت :  
  متن نظرات شما :  

نمایش ایمیل    مرا با خبر کن

 

تازه ترین مطالب ورزشی

 

تازه ترین مطالب وب سایت

پارس جنوبی جم صدر جدول را با قدرت پس گرفت
کادر فنی تیم‌های پایه ایران جوان بوشهر استعفا دادند
حمایت مسوولان پیش‌شرط احیا فوتبال مرکز استان بوشهر/ ایران‌جوان شگفتی‌سازی بوشهری‌ها را تکمیل می‌کند؟
آقای عبداللهی! از مردم استان بوشهر عذرخواهی کنید
۴۵ میلیون جریمه نقدی و محرومیت از دو پنجره نقل و انتقالاتی آتی برای ایرانجوان
ایران‌جوان بوشهر در بازی خانگی با ناکامی مواجه شد
بازی سنگینی با استقلال داشتیم/ بازیکنانم تنبیه می شوند
استاژ فنی ووشو ویژه بانوان در گناوه برگزار شد
6 قایقران بوشهری برای شرکت در مسابقات جام باشگاه های جهان عازم ایتالیا شدند
بوکسور بوشهری به مسابقات آسیایی تایلند اعزام می‌شود
دو مربی به تیم ایرانجوان بوشهر اضافه می‌شود
مراسم رونمایی از حکم گینس در بوشهر
آخرین خبرها از نقل وانتقالات تیم های فوتبال استان بوشهر
سخنی با مهدی طارمی؛ فرزندِ غیورِ استان بوشهر
«طارمی» با دفاع از مردم مظلوم فلسطین الگوی نسل جوان شد
پارس جنوبی جم صدر جدول را با قدرت پس گرفت
کادر فنی تیم‌های پایه ایران جوان بوشهر استعفا دادند
حمایت مسوولان پیش‌شرط احیا فوتبال مرکز استان بوشهر/ ایران‌جوان شگفتی‌سازی بوشهری‌ها را تکمیل می‌کند؟
آقای عبداللهی! از مردم استان بوشهر عذرخواهی کنید
۴۵ میلیون جریمه نقدی و محرومیت از دو پنجره نقل و انتقالاتی آتی برای ایرانجوان
ایران‌جوان بوشهر در بازی خانگی با ناکامی مواجه شد
بازی سنگینی با استقلال داشتیم/ بازیکنانم تنبیه می شوند
استاژ فنی ووشو ویژه بانوان در گناوه برگزار شد
6 قایقران بوشهری برای شرکت در مسابقات جام باشگاه های جهان عازم ایتالیا شدند
بوکسور بوشهری به مسابقات آسیایی تایلند اعزام می‌شود
دو مربی به تیم ایرانجوان بوشهر اضافه می‌شود
مراسم رونمایی از حکم گینس در بوشهر
آخرین خبرها از نقل وانتقالات تیم های فوتبال استان بوشهر
سخنی با مهدی طارمی؛ فرزندِ غیورِ استان بوشهر
«طارمی» با دفاع از مردم مظلوم فلسطین الگوی نسل جوان شد
کودک و نوجوان    بوشهر ما    حوادث و گوناگون   دانستنیها    ضرب المثل    دانلود    گالری تصاویر    مشاوره    دانش و فناوری
 
موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان اداره کل تبلیغات اسلامی استان بوشهر

از سال 1384 تا کنون © کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه بوشهر تبیان می باشد . استفاده از مطالب با ذكر منبع و لینک به سایت بلامانع است.

 :: طراحی و برنامه نویسی شده توسط موسسه بوشهر تبیان