امروز : ۳۱ شهريور ۱۳۹۷ -  2018/09/22
 
  كاربر مهمان

 
مشاوره رایگان

 

ورود به سایت عضویت در سایت
جستجوی پیشرفته
 :: دین و اندیشه    اجتماعی    فرهنگی و هنری   ورزشی    سیاسی و اقتصادی    تغذیه و سلامت    دانش و فناوری    مشاوره    اداره کل    کتابخانه    پایگاه ها ::
 

 :: فهرست ورزشی

بوشهر و ورزش
تغذیه در ورزش
ورزش بانوان
تخلفات ورزشی
فوتبال
والیبال
بسکتبال

کشتی
وزنه برداری
ورزشهای رزمی
ورزشهای آبی
تنیس
اتومبیل رانی
دو و میدانی
باشگاهها و مراکز ورزشی
برترین ورزشکاران
دانستنیهای ورزشی
مصاحبه با ورزشکاران
گزارش ورزشی
سایر ( خبرها و مقالات )
  صـرفـاً جـهـت اطـلاع !!!
سرقت از بیت المال
رژیم آنلاین
مشاور
معارفی از 30 جزء قرآن کریم

 :: گلشن راز

BUSHEHR-TEBYAN.IR شهید نود ساله ای از بزرگان کوفه واز قاریان قرآن که بدست عبیدالله در کوفه کشته شد چه نام داشت؟ ...

 :: وضعیت سایت

 تعداد مطالب : 55488
 تعداد نظرات : 496
 مجموع کاربران : 1445
  افراد آنلاين : 7
 تعداد بازدیدکنندگان
 
تاریخ مطلب:   ۲۱ مهر ، ۱۳۹۱ 01 : 8
  :: 12 Oct , 12 | 8:01 am
آنچه باید پزشکان تیم های ورزشی در مورد کنترل دوپینگ بدانند
Bushehr-Tebyan.IR
دوپینگ یا مصرف مواد خاص نیروزا برای افزایش عملکرد ورزشی، پیشینه ای طولانی دارد و در ابتدای دوران ورزش مدرن، اغلب در مسابقات دوچرخه سواری حرفه ای استفاده می شد. با وجود آنکه تعداد ی از این دوچرخه سواران در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم در اثر مصرف مواد محرک قوی فوت کردند، مسوولان و دست اندرکاران ورزشی همچنان منفعل باقی ماندند.

این بی تفاوتی تا زمانی که در سال ۱۹۶۰ یک دوچرخه سوار دانمارکی در حین مسابقات جاده ای در بازی های المپیک رم فوت کرد، به قوت خود باقی ماند. از آن زمان، اتحادیه بین المللی دوچرخه سواران (UCI)، مجموعه قوانینی را در سال ۱۹۶۷ به تصویب رساند و کمیته بین المللی المپیک (IOC) کمیسیون پزشکی مربوطه را تاسیس کرد تا با سوء مصرف از داروها در بازی های المپیک به مبارزه برخیزند و لیست داروها و روش هایی را که همواره باید ممنوع باشند، هرساله به روز کنند.

اگرچه تلاش های ضد دوپینگی از سال ۱۹۶۷ شدت گرفته و روش های تشخیص این مواد به طور پیشرونده ای پیچیده تر شده اند، تا همین اواخر همگان پذیرفته بودند که افراد دوپینگی و حامیان آنها جلوتر از کسانی هستند که علیه دوپینگ فعالیت می کنند. در حقیقت بعضی معتقدند بودند دوپینگی ها همیشه پیشتاز خواهند بود و مبارزه علیه دوپینگ محکوم به فنا و باخت بوده و کاری است عبث، اما امروزه شواهد حاکی از آن هستند که اساسا فاصله ذکر شده کاهش پیدا کرده و از بعضی جهات، تلاش های ضد دوپینگی بر دانش استفاده کنندگان و تولیدکنندگان این مواد برتری یافته، به طوری که امروزه سعی می شود تلاش ها برای پیشگیری از استفاده از این مواد متمرکز شود.

بر همین اساس و با توجه به اینکه استفاده از مواد نیروزا در بسیاری از ورزش ها و در همه کشورها به یک مشکل عمده سلامت عمومی تبدیل شده، آژانس جهانی ضد دوپینگ (WADA) که نمونه همکاری بی همتایی میان حوزه ورزش و دولت هاست، در سال ۱۹۹۹ تشکیل شد. WADA بر پایه برابری همکاری میان مقامات دولتی و المپیک ورزشی تاسیس شد، بنابراین جنگ علیه دوپینگ از تلاش های مهجورمانده IOC و فدراسیون های ورزشی به حمایت های جهانی از آن تبدیل شده که شامل پشتیبانی فعال مجامع سیاسی از آن نیز می شود.

● آگاهی های کنترل دوپینگ برای پزشکان

اساس استراتژی ضد دوپینگی بر پایه آموزش، آگاهی، تست های کنترل دوپینگ و پژوهش بنا شده است. به عبارتی، برنامه های ضد دوپینگ به دنبال حفظ آن چیزی است که در ورزش ذاتا باارزش است و اغلب نیز همان «روح ورزش» نامیده می شود. روح ورزش، نمایی از روح انسان است و با مفاهیمی همچون اخلاق، بازی منصفانه و صادقانه، سلامتی، کارگروهی و احترام به خود و دیگر شرکت کنندگان و احترام به قوانین و دستورالعمل ها مشخص می شود.

در مقایسه با دیگر جنبه های پزشکی ورزشی، موضوع کنترل دوپینگ، یک حوزه منحصر به فرد برای پزشکان تیم های ورزشی بوده و آنها هستند که مقام نهایی را در تصمیم های پزشکی دارند. درواقع، این یک قالب طبیعی رابطه پزشک ـ بیمار است که در آن پزشک، امانتدار و حافظ سلامت ورزشکار باشد.

این مسایل و دیگر عوامل، این ارتباط را پیچیده کرده و پزشک را به قسمتی از روند برنامه های کنترل دوپینگ و نه به عنوان رهبر و داور نهایی تبدیل نموده، بنابراین پزشکان تیم نقشی اساسی در استفاده و سوءمصرف مواد به وسیله ورزشکاران دارند و از آنهاست که خواسته می شود تا آموزش های مناسب را ارایه کنند. به عنوان هدایت کننده یا متصدی و مسوول بررسی آزمایش های دارویی عمل نمایند و داروهای مناسب را معرفی کنند. طبیعت خاص پزشکی ورزشی مانند شمشیر دو لبه است؛ چراکه اشتباهات آن نیز اغلب بزرگنمایی می شوند، بنابراین این امر به روز بودن پزشکان تیم های ورزشی را می طلبد.

از این رو لازم است تا این دسته از پزشکان، نه تنها با داروهای بهبوددهنده عملکرد ورزشی که توسط ورزشکاران استفاده می شوند آشنا باشند، بلکه روند تعیین نتایج یک تست مثبت را نیز بدانند. در اکثر موسسات ورزشی، از پزشکان خواسته می شود تا مثبت و منفی بودن تست ها را تفسیر کنند که داشتن دانش اولیه در مورد این تست ها الزامی به نظر می رسد. از سویی این سازما ن ها، به طور چشم بسته به نتایج تست های دارویی اعتماد می کنند و قضاوت های بالینی را نادیده می گیرند، پس این تصمیم پزشک است که از این تست ها به جا استفاده کند. باید دانست که تست های مربوط به دوپینگ با آزمون های بیومدیکال پایه تفاوت های زیادی دارند و پزشکان باید به خوبی با این اختلاف ها آشنا باشند.

از طرف دیگر، داروهایی را که اغلب مورد سوءاستفاده قرار می گیرند و روز به روز هم بر تعداد آنها افزوده شده و تشخیص مصرف آنها پییچده تر می شوند، به طور کامل بشناسند.

هر ساله، لیست این داروها به روز شده و تغییراتی در آنها اعمال می شود، به طوری که علاوه بر محرک ها و استروییدهای آندروژنیک آنابولیک، این لیست حاوی داروهایی مانند اریتروپویتین، هورمون رشد انسانی، مدولاتورهای انتخابی گیرنده آندروژن، ایمونوگلوبولین فاکتور I، انسولین، آنتی استروژن ها، بتا ۲ آگونیست ها و دیورتیک ها و روش هایی مانند دوپینگ خونی (برای بالا بردن ظرفیت تنفسی و اکسیژن رسانی بهتر)، دستکاری شیمیایی و فیزیکی نمونه ها و دوپینگ ژنی نیز شده است. لیست داروهای ممنوع در سال ۲۰۱۰ نیز در سایت WADA قرار گرفته که شاهد تغییراتی نیز بوده است. به طور مثال، سودوافدرین از ابتدای ژانویه ۲۰۱۰ به عنوان داروی قدغن شده محسوب خواهد شد. همچنین ارایه معافیت استفاده درمانی از سالبوتامول لازم نخواهد بود و از این پس اعلام استفاده از آن کفایت خواهد کرد.

● نتیجه گیری نهایی

چالش جدی و رو به رشد برنامه های جهانی ضد دوپینگ برای جلوگیری از سوء مصرف داروهای نیروافزا، نیاز به پذیرش این واقعیت دارد که این استفاده های نادرست در جامعه و در بین ورزشکاران وجود دارد و انکار آنها مشکلی را حل نمی کند. از سویی، طی ۴ دهه گذشته، نقش پزشکان در درمان ورزشکاران به طور قابل توجهی تغییر یافته است. سابق بر این، نقش سنتی آنها در ورزش حمایت فوری از سلامت ورزشکار، شامل درمان آسیب دیدگی ها و بیماری ها بود، اما امروزه شاهد هستیم که برخی از پزشکان با عبور از خطوط قرمز قانون، به تجویز نادرست این داروها برای افزایش عملکرد ورزشکاران می پردازند که یکی از دلایل آن، شاید واضح نبودن این خطوط باشد، به خصوص در حضور رشد طب پیشگیرانه و سلامتی یا آنکه ممکن است نتیجه همکاری یک پزشک قانون شکن با ورزشکاران برای رسیدن به اهداف نادرست باشد. در هرحال، متاسفانه نقش پزشکان در کمک به ورزشکارانی که می خواهند دوپینگ کنند، افزایش یافته و با پیشرفت های دارویی و تکنولوژیکی که در دهه های اخیر روی داده، این دسته از ورزشکاران بیشتر به پزشکان و دیگر متخصصان پزشکی وابسته شده اند تا به نتایج دلخواه خود در مسابقات ورزشی برسند.

درهر حال به نظر می رسد این موضوع نگران کننده ای است که باید جامعه پزشکی نسبت به آن آگاه بوده و بیشترین تلاش خود را برای کمک به ورزشکاران از راه درست و قانونی اعمال دارند و با تجویز مناسب داروها، در جهت سلامت عمومی جامعه و حفظ ارزش های ورزش که همانا روح ورزش است، گام بردارند.

نویسنده: دکتر شادی کلاهدوزان
  :: منبع : حوزه/گرد آوری تبیان بوشهر گروه ورزشی
 دفعات نمایش : 231  تعداد نظرات : 0
Bushehr-Tebyan, Tebyan, بوشهر تبیان, تبیان, Cultural, فرهنگی, information Technology, تکنولوژي اطلاعات, religion, دین واندیشه, science, دانش, social, اجتماعی, Sport, ورزشی, library, کتابخانه, nurture, تغذیه, Download, دانلود, نوا و نما, Media, TEBYAN, بوشهر, استان بوشهر, ISP, Internet, اینترنت رایگان, اینترانت رایگان, بوشهر تبیان, موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان, Institute cultural and knowledge clays ,سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان | WWW.BUSHEHR-TEBYAN.IR | Institute cultural and knowledge clays Bushehr Tebyan , Bushehrtebyan, Tebyan, استان بوشهر, تبیان, بوشهر, سازمان تبلیغات اسلامی استان بوشهر, BUSHEHR

  نام:  
  آدرس ایمیل:  
  شهر:  
  وب سایت :  
  متن نظرات شما :  

نمایش ایمیل    مرا با خبر کن

 

تازه ترین مطالب ورزشی

 

تازه ترین مطالب وب سایت

پارس جنوبی جم صدر جدول را با قدرت پس گرفت
کادر فنی تیم‌های پایه ایران جوان بوشهر استعفا دادند
حمایت مسوولان پیش‌شرط احیا فوتبال مرکز استان بوشهر/ ایران‌جوان شگفتی‌سازی بوشهری‌ها را تکمیل می‌کند؟
آقای عبداللهی! از مردم استان بوشهر عذرخواهی کنید
۴۵ میلیون جریمه نقدی و محرومیت از دو پنجره نقل و انتقالاتی آتی برای ایرانجوان
ایران‌جوان بوشهر در بازی خانگی با ناکامی مواجه شد
بازی سنگینی با استقلال داشتیم/ بازیکنانم تنبیه می شوند
استاژ فنی ووشو ویژه بانوان در گناوه برگزار شد
6 قایقران بوشهری برای شرکت در مسابقات جام باشگاه های جهان عازم ایتالیا شدند
بوکسور بوشهری به مسابقات آسیایی تایلند اعزام می‌شود
دو مربی به تیم ایرانجوان بوشهر اضافه می‌شود
مراسم رونمایی از حکم گینس در بوشهر
آخرین خبرها از نقل وانتقالات تیم های فوتبال استان بوشهر
سخنی با مهدی طارمی؛ فرزندِ غیورِ استان بوشهر
«طارمی» با دفاع از مردم مظلوم فلسطین الگوی نسل جوان شد
پارس جنوبی جم صدر جدول را با قدرت پس گرفت
کادر فنی تیم‌های پایه ایران جوان بوشهر استعفا دادند
حمایت مسوولان پیش‌شرط احیا فوتبال مرکز استان بوشهر/ ایران‌جوان شگفتی‌سازی بوشهری‌ها را تکمیل می‌کند؟
آقای عبداللهی! از مردم استان بوشهر عذرخواهی کنید
۴۵ میلیون جریمه نقدی و محرومیت از دو پنجره نقل و انتقالاتی آتی برای ایرانجوان
ایران‌جوان بوشهر در بازی خانگی با ناکامی مواجه شد
بازی سنگینی با استقلال داشتیم/ بازیکنانم تنبیه می شوند
استاژ فنی ووشو ویژه بانوان در گناوه برگزار شد
6 قایقران بوشهری برای شرکت در مسابقات جام باشگاه های جهان عازم ایتالیا شدند
بوکسور بوشهری به مسابقات آسیایی تایلند اعزام می‌شود
دو مربی به تیم ایرانجوان بوشهر اضافه می‌شود
مراسم رونمایی از حکم گینس در بوشهر
آخرین خبرها از نقل وانتقالات تیم های فوتبال استان بوشهر
سخنی با مهدی طارمی؛ فرزندِ غیورِ استان بوشهر
«طارمی» با دفاع از مردم مظلوم فلسطین الگوی نسل جوان شد
کودک و نوجوان    بوشهر ما    حوادث و گوناگون   دانستنیها    ضرب المثل    دانلود    گالری تصاویر    مشاوره    دانش و فناوری
 
موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان اداره کل تبلیغات اسلامی استان بوشهر

از سال 1384 تا کنون © کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه بوشهر تبیان می باشد . استفاده از مطالب با ذكر منبع و لینک به سایت بلامانع است.

 :: طراحی و برنامه نویسی شده توسط موسسه بوشهر تبیان