امروز : ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ -  2019/09/22
 
  كاربر مهمان

 
مشاوره رایگان

 

ورود به سایت عضویت در سایت
جستجوی پیشرفته
 :: دین و اندیشه    اجتماعی    فرهنگی و هنری   ورزشی    سیاسی و اقتصادی    تغذیه و سلامت    دانش و فناوری    مشاوره    اداره کل    کتابخانه    پایگاه ها ::
 

 :: فهرست اجتماعی

خانه و خانواده
نوجوانان و جوانان
تاریخ
محیط زیست
ارتباط با نوجوانان و جوانان
ارتباط با کودکان
اعتیاد

ارتباطات اجتماعی
امدادرسانی
زنان و بانوان
ازدواج و طلاق
مهارت های زندگی
برنامه ریزی و توسعه
روانشناسی
سایر ( خبرها و مقالات )
 جامعه شناسی
مشکلات و رفاه اجتماعی
آسیب شناسی اجتماعی
رسانه ها
بیکاری و اشتغال
 هنر در خانه
خانه داری
دکوراسیون و چیدمان
 نخبگان و شخصیت ها
معرفی نخبگان
معرفی شخصیت ها
  صـرفـاً جـهـت اطـلاع !!!
سرقت از بیت المال
رژیم آنلاین
مشاور
معارفی از 30 جزء قرآن کریم

 :: گلشن راز

BUSHEHR-TEBYAN.IR شهید نود ساله ای از بزرگان کوفه واز قاریان قرآن که بدست عبیدالله در کوفه کشته شد چه نام داشت؟ ...

 :: وضعیت سایت

 تعداد مطالب : 55488
 تعداد نظرات : 496
 مجموع کاربران : 1445
  افراد آنلاين : 15
 تعداد بازدیدکنندگان
 
تاریخ مطلب:   ۱۲ خرداد ، ۱۳۹۳ 52 : 6
  :: 02 Jun , 14 | 6:52 am
زلزله طلاق خراسان را تکان داد/ پیشتازی سرزمین خاوران در ازدواج و طلاق
Bushehr-Tebyan.IR
مشهد –زلزله طلاق، خراسان را تکان داده و طی دوماهه اخیر سال جاری این استان با 4 هزار و 250 مورد بيشترين آمار طلاق را در سطح کشور به خود اختصاص داده و در این میان بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که تغییرسبک زندگی، افزایش تمایل به سمت ازدواج های مدرن، دوری از پیوندهای سنتی و عدم پایبندی به تعهدات اخلاقی؛ سبب شده تا بنیان خانواده ها با کوچکترین تلنگری از هم گسسته شود.
طلاق به عنوان آسیبی بزرگ و خطرناک، کانون خانواده های خراسانی را هدف گرفته و این استان مطابق آمارهای رسمی دارای بیشترین طلاق در سطح کشور است طوری که از ابتداي فروردين تا 31 ارديبهشت امسال، این استان با 4 هزار و 250 مورد بيشترين آمار ثبت طلاق را به خود اختصاص داده است.
براساس اعلام مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعيتي و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور؛ آمارهای ازدواج و طلاق خراسان رضوی طي 2 ماه ابتدايي امسال نشان می دهد که این استان دارای بيشترين ازدواج و بيشترين طلاق در میان استان هاي کشور است.
از ابتداي فروردين تا 31 ارديبهشت امسال، 113 هزار و 382 ازدواج در کشور به ثبت رسيده که از این میزان خراسان رضوي با 10 هزار و 583 موردجزء استان هایی است که بيشترين آمار ازدواج را از آن خود کرده است.
پیشتازی سرزمین خاوران در ازدواج و طلاق
همچنين در این مدت تعداد طلاق هاي به ثبت رسيده در کشور 21 هزار و 700 مورد بوده که در اين حوزه نيز این استان با 4 هزار و 250 مورد بيشترين آمار ثبت طلاق را به خود اختصاص داده و استان تهران با 2هزار و 22 مورد و استان خوزستان با يک هزار و 331 مورد در رده های دوم و سوم قرار دارند.
این آمارها نشان می دهد که سرزمین خاوران در ازدواج و طلاق در سطح کشور پیشتاز است و اکنون آمار بالای طلاق؛ شیرینی افزایش ازدواج را در کام ما تلخ می سازد.
تغییر سبک زندگی بزرگترین عامل طلاق
یک کارشناس امور اجتماعی در زمینه بحران افزایش طلاق می گوید: بزرگترین دلیل افزایش بحران طلاق در سراسر کشور به ویژه خراسان رضوی به تغییر سبک زندگی و عدم دقت در انتخاب همسر بازمی گردد.
فرزانه زینعلیان فرد تصریح می کند: امروزه دختران و پسران تمایل کمتری به ازدواج هاس سنتی دارند و ترجیح می دهند در بیرون از ساختار خانواده، فرد دلخواه خود را انتخاب کنند که البته این امر به خودی خود بد نیست اما خانواده ها نیز باید با کنترل جوانان، در انتخاب همسر آینده آنان مشارکت داشته و در حقیقت کنار فرزندانشان باشند.
وی ادامه داد: در گذشته ازدواج های سنتی با چهارچوب هایی خاص صورت می گرفت و باتوجه به اینکه شهرها کوچکتر و جمعیت ها کمتر بودند بسیاری از افراد ناخواسته با یکدیگر آشنایی داشتند اما در حال حاضر باتوجه به افزایش جمعیت دیگر امکان اینکه با دو یا چند جلسه خواستگاری بتوان همسر آینده را انتخاب کرد قدری سخت و غیرممکن است.
ازدواج های سنتی با سبکی جدید مورد توجه قرار گیرد
این کارشناس امور اجتماعی تاکید کرد: به اعتقاد من ازدواج های سنتی باید با شیوه ای دیگر و با سبکی جدید در دنیای امروز مورد توجه باشد و به طور مثال در جریان خواستگاری به جای چندبار رفت و آمد باید چندین ماه و یا یک یا حتی در صورت نیاز دو سال اجازه داد دختر و پسر با کمک خانواده ها یکدیگر را بشناسند و با خلق و خوی هم آشنا شوند.
زینعلیان فرد ازدواج های به اصطلاح مدرن و مجازی را آفت زندگی دانست و افزود: این گونه ازدواج ها به دلیل عدم اطلاع خانواده ها، قوام و دوامی ندارد و بعد از مدتی آشنایی و در نهایت رفتن به زیر یک سقف منجر به طلاق می شود چرا که خانواده ها در این انتخاب نقشی نداشته اند و دختر و پسر بدون آشنایی دقیق تصمیمی احساسی را در این زمینه گرفته اند.
امروزه یکی دیگر از دلایل افزایش طلاق به عدم اجرای طرح های پیشگیری و یا توقف طرح های این چنینی بازمی گردد.
طرح های پیشگیری از طلاق به دلیل کمبود اعتبار اجرایی نمی شود
معاون امور اجتماعی و پیشگیری از جرائم دادگستری خراسان رضوی در این رابطه می گوید: امروزه اغلب طرح های پیشگیری از طلاق یا اجرایی نمی شود و یا در همان مرحله اول به دلیل کمبود اعتبار از ادامه اجرا بازمی ماند.
امیر مرتضوی عنوان می کند: اجرای طرح های پیشگیری و فرهنگسازی نقش بسیار مهمی در دوام و پایداری زندگی زناشویی دارد و باید به این دو عامل بیش از بیش توجه کرد اما متاسفانه اغلب این طرح ها به دلیل کمبود اعتبار در مرحله اجرا با مانع روبرو می شود.
آموزش مهارت‌های قبل از ازدواج به جوانان
وی تاکید کرد: در حال حاضر می توان در قالب طرح های پیشگیری از طلاق؛ مهارت‌های قبل از ازدواج را به جوانان آموزش داد تا از این رهگذر آسیب طلاق به صورت معناداری در این استان کاهش یابد.
معاون امور اجتماعی و پیشگیری از جرائم دادگستری خراسان رضوی یادآور شد: ضرورت دارد تا اعتباراتی خاص از سوی دولت به هر استانی اختصاص یابد تا طلاق که عامل بسیاری از آسیب ها است در سطح کشور به صورت چشم گیری کاهش یابد. البته این امر با همت و جدیت دولت محقق خواهد شد.
وی یادآور شد: یکی از طرح هایی که در این حوزه به دلیل کمبود اعتبار از ادامه اجرا بازماند "طرح خانواده پایدار" بود و این امر در حالی است که با اجرای کامل این طرح در سال اول میزان طلاق حدود 20 درصد کاهش می یافت.
انجام تحقیقات کاربردی برای تحکیم بنیان خانواده ها و کاهش آمار طلاق
مشاور استاندار خراسان رضوی نیز می گوید: با توجه به وضعیت فعلی خراسان‌رضوی در حوزه طلاق و به منظور ساماندهی چالش ها و مسائل اصلی خانواده ها در این بخش ضرورت دارد تا مطالعات و تحقیقات کاربردی برای تحکیم بنیان خانواده ها و کاهش آمار طلاق در این استان صورت گیرد.
هادی طالبیان عنوان می کند: در حال حاضر یکی از مشکلات بزرگ در حوزه افزایش طلاق مربوط به بی توجهی نسبت به طرح های پیشگیری از طلاق است در حالی که می توان با اجرای برنامه های این چنینی زمینه کاهش آسیب هایی نظیر طلاق را فراهم کرد.
وی ادامه داد: اجرای برنامه هایی در مسیر تحکیم بنیان خانواده باید با رویکرد افزایش ازدواج آگاهانه، بهنگام و آسان و همچنین کاهش طلاق و آسیب‌های ناشی از آن تدوین شود و به اعتقاد من جامعه ما امروز نیازمند طرح ها و ایده هایی است که بتواند آمار بالای طلاق را با سرعت هرچه بیشتری کاهش دهد.
ثبت طلاق در شناسنامه سرآغاز مشکلات زوجین است
مشاور استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: همچنین برای کاهش آمار طلاق باید نسبت به زندگی زناشویی در صدا و سیمای استان و جامعه فرهنگسازی کرد و به زوجین آموخت که نباید با کوچکترین مشکلی تصمیم به جدایی بگیرند زیرا ثبت طلاق در شناسنامه سرآغاز بسیاری از مشکلات برای دوطرف است.
طالبیان بیان کرد: بسیاری از زوجین در هنگامی که تصمیم به جدایی می گیرند به عواقب و پیامدهای خطرناک این موضوع توجهی نمی کنند و بعد از جدایی متوجه می شوند که نباید طلاق می گرفتند و جای هیچ تردیدی نیست که دختران و پسران ما به دلیل عدم آموزش های لازم درک صحیحی از زندگی زناشویی ندارند و در همان گام اول و با نخستین مشکلی، طلاق را انتخاب می کنند.
طالبیان یادآور می شود: عده ای اعتقاد دارند که طلاق بزرگترین ضربه را به زنان وارد می کند در حالی که من اعتقاد دارم هر دوطرف چه زن و چه مرد پس از طلاق با مشکلات فراوانی روبرو می شوند و به عنوان نمونه زن، با رفتارها و عکس العمل های مردم به گونه ای از جامعه ترد شده و مرد نیز با آسیب هایی فراوانی روبرو شده و دچار ترس و استرس نسبت به تشکیل زندگی جدید می شود.
گزارش: مرضیه صاحبی
  :: منبع : حوزه/گرد آوری تبیان بوشهر گروه اجتماعی
 دفعات نمایش : 38  تعداد نظرات : 0
Bushehr-Tebyan, Tebyan, بوشهر تبیان, تبیان, Cultural, فرهنگی, information Technology, تکنولوژي اطلاعات, religion, دین واندیشه, science, دانش, social, اجتماعی, Sport, ورزشی, library, کتابخانه, nurture, تغذیه, Download, دانلود, نوا و نما, Media, TEBYAN, بوشهر, استان بوشهر, ISP, Internet, اینترنت رایگان, اینترانت رایگان, بوشهر تبیان, موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان, Institute cultural and knowledge clays ,سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان | WWW.BUSHEHR-TEBYAN.IR | Institute cultural and knowledge clays Bushehr Tebyan , Bushehrtebyan, Tebyan, استان بوشهر, تبیان, بوشهر, سازمان تبلیغات اسلامی استان بوشهر, BUSHEHR

::  نظرات شما در مورد این مطلب  ::

کاربران گرامی؛
نظرات ارسالی شما پس از تایید در سایت بوشهر تبیان به نمایش در می آید.
با تشکر از شما ...


  نام:  
  آدرس ایمیل:  
  شهر:  
  وب سایت :  
  متن نظرات شما :  

نمایش ایمیل    مرا با خبر کن

 

تازه ترین مطالب سایت

 

تازه ترین مطالب اجتماعی

اجرای پیوست فرهنگی باعث کاهش آسیب های اجتماعی در مناطق مهاجر پذیر صنعتی می شود
گوسفند هم از فرانسه وارد می کنیم!/اقتصاد مقاومتی در کجای برنامه های دولت قرار دارد؟
اعتراض دیری‌ها به جاده مرگ/ مسیر بوشهر - دیر بسته شد
نشست عوامل تولید مستند در امتداد فلق با معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی بوشهر
دومین نشست مدیران کل تبلیغات اسلامی استان های منطقه ای مرکز کشور در بوشهر برگزار شد
بوشهر میزبان دومین نشست منطقه ای مدیران کل تبلیغات اسلامی شش استان شد
توقیف کالاهای ترخیص شده در گمرک توسط نیروی انتظامی نادرست است
بیکاری زیبنده جوانان استان بوشهر نیست
سپاه در حفظ نظام و دفاع از ولی‌فقیه با هیچ کس تعارف ندارد
کارگروه ویژه برای رفع موانع طرح‌های آبرسانی استان بوشهر تشکیل می‌شود
حلقه انسانی دانشجویان بوشهری در ساحل خلیج فارس تشکیل شد
پارس جنوبی جم صدر جدول را با قدرت پس گرفت
استاندار جدید بوشهر از ظرفیت نخبگان علمی و فرهنگی منطقه استفاده کند
آموزش کامل طرز تهیه حلیم گندم خوشمزه نذری با گوشت و مرغ
نشست عوامل تولید مستند در امتداد فلق با روحانیون مستقر منتخب استان بوشهر برگزار شد
اعتراض دیری‌ها به جاده مرگ/ مسیر بوشهر - دیر بسته شد
حلقه انسانی دانشجویان بوشهری در ساحل خلیج فارس تشکیل شد
گلایه‌مندی مردم بوشهر از بهای برق/اداره برق: نرخ‌ها مصوب مجلس است
تیم‌های واکنش سریع هلال‌احمر استان بوشهر به حالت آماده‌باش در آمدند
دانشجویان روسی از موزه مردم شناسی بوشهر دیدن کردند
ایجاد اشتغال ثابت برای 10 نفر با پرورش زنبور عسل/ هر کلونی 11کیلوگرم عسل تولید می شود
جزییات کشف بمب نزدیک منزل شهید حججی
مدیرکل بهزیستی استان تغییر می کند/تلاش اصلاح طلبان برای انتصاب پولادی ریشهری
پیکر مطهر شهید مدافع حرم محسن حججی تحویل حزب الله لبنان شد.
فرمانده جدید انتظامی استان بوشهر منصوب شد
تجمع اعتراضی کارکنانِ بیمارستانِ شهدای خلیج فارسِ بوشهر
میگلی نژاد: شهر فروشی نکردم/ برزگر زاده: نامزد ریاست شورا نمی شوم
بارانِ تابستانه در 2 شهر استان بوشهر/ادامه ناپایداری ها تا پایان هفته
۶۳ میلیارد ریال میزان موجودی متهم پرونده "مضاربه صوری" در بوشهر
اولین گروه زائران حج تمتع استان بوشهر عازم مدینه منوره شدند
کودک و نوجوان    بوشهر ما    حوادث و گوناگون   دانستنیها    ضرب المثل    دانلود    گالری تصاویر    مشاوره    دانش و فناوری
 
موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان اداره کل تبلیغات اسلامی استان بوشهر

از سال 1384 تا کنون © کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه بوشهر تبیان می باشد . استفاده از مطالب با ذكر منبع و لینک به سایت بلامانع است.

 :: طراحی و برنامه نویسی شده توسط موسسه بوشهر تبیان