امروز : ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ -  2020/08/04
 
  كاربر مهمان

 
مشاوره رایگان

 

ورود به سایت عضویت در سایت
جستجوی پیشرفته
 :: دین و اندیشه    اجتماعی    فرهنگی و هنری   ورزشی    سیاسی و اقتصادی    تغذیه و سلامت    دانش و فناوری    مشاوره    اداره کل    کتابخانه    پایگاه ها ::
 

 :: فهرست سیاسی و اقتصادی

صنعت و معدن
صنایع خودروسازی
اقتصاد انرژی
مسکن و شهر سازی
صادرات و وادرات
بانک و بیمه
اقتصاد بین الملل

تعاون و توسعه
اقتصاد و سیاست
سیاسی داخلی ( ایران )
سیاسی خارجی ( جهان )
دیپلماسی (سیاسی )
علوم سیاسی
تاریخ سیاسی
اقتصاد و خانواده
مناطق آزاد و ویژه اقتصادی
گزارش و مصاحبه
تحلیل و تفسیر
نقد و یادداشت
نرخ ارز ، طلا و سکه ...
سایر ( خبرها و مقالات )
  صـرفـاً جـهـت اطـلاع !!!
سرقت از بیت المال
رژیم آنلاین
مشاور
معارفی از 30 جزء قرآن کریم

 :: گلشن راز

BUSHEHR-TEBYAN.IR شهید نود ساله ای از بزرگان کوفه واز قاریان قرآن که بدست عبیدالله در کوفه کشته شد چه نام داشت؟ ...

 :: وضعیت سایت

 تعداد مطالب : 55488
 تعداد نظرات : 496
 مجموع کاربران : 1445
  افراد آنلاين : 26
 تعداد بازدیدکنندگان
 
تاریخ مطلب:   ۲۶ مهر ، ۱۳۹۶ 45 : 5
  :: 18 Oct , 17 | 5:45 am
پلیدی های سیاست، و دروغی بزرگ بنام «خلیج ع ر ب ی»
Bushehr-Tebyan.IR
خلیج عربی دروغی است که مدتها پیش و در پی بروز افکار ناسیونالیستی اعراب از یک سو و تحریکات قدرت های بیرون منطقه ای از سوی دیگر رواج پیدا کرده است....
به گزارش «استان24»؛ این روزها موضوع سخنرانی اخیر رییس جمهوری آمریکا پیرامون برجام و استفاده ی او از واژه ی ((خلیج عربی)) به بحث داغ رسانه ها،فضای مجازی و شبکه های اجتماعی تبدیل شده است. موج واکنش های کاربران شبکه های اجتماعی به این موضوع و بازتاب گسترده ی آن نشان از اهمیت این مسئله برای ایرانیان با هر سوگیری و جناح بندی است. خلیج عربی دروغی است که مدتها پیش و در پی بروز افکار ناسیونالیستی اعراب از یک سو و تحریکات قدرت های بیرون منطقه ای از سوی دیگر رواج پیدا کرده است. از بانیان ابداع این دروغ شخصی به نام سر چارلز بلگریو (Sir Charles Belgrave) کارگزار انگلستان در خلیج فارس است. اهمیت ژئوپولتیک و استراتژیک آبراه خلیج فارس بر هیچکس پوشیده نیست، وجود موقعیت بسیار مناسب و حساس در قلب خاورمیانه،وجود ذخایر عظیم نفت و گاز در هر دو کران شمالی و جنوبی این دریا و اهمیت فوق العاده ی سوق الجیشی باعث شده تا این خلیج کم عمق از دیرباز مورد توجه و اهمیت قدرت های جهان قرار بگیرد.
از قرن شانزدهم میلادی دول اروپایی به هوای سود و ثروت سرشار سرزمین های این دیار و دیدار عجایب هزار و یکشب بر کشتی های خود سوار شده و راهی مشرق زمین شدند و جای تردید نیست که مهم ترین و پرسودترین جایی که میتوانست مقصد این ماجراجویان باشد خلیج فارس بود. ابتدا پرتغالیآن،سپس اسپانیا،هلند و بالاخره انگلستان که در راه استعمار رقبا را کنار زد و خود قدرت بلامانع در این راه شد به طوری که در مناطق مختلف سواحل جنوبی خلیج فارس مهره های خود را چید، حرکتی که در به قدرت رسیدن آل سعود،شیوخ بحرین و مرزبندی های کشورهای حاشیه ی خلیج فارس معلوم و مشهود است. بلگریو خود به نام فارسی این خلیج احاطه و آگاهی کامل داشت و حتی تا اوایل دهه ی شصت میلادی از واژه خلیج فارس در نزد حکام کشورهای عربی استفاده می کرد،او حتی در کتاب خود که ((به بحرین خوش آمدید)) نام دارد و در 1955 به چاپ رسیده از خلیج به نام فارس یاد کرده است؛ با رشد ناسیونالیزم عربی و رشد افکار و احساسات پان عربیسم، بلگریو نیز از فرصت بهره برده و در مجله صوت البحرین خلیج فارس را یک عنوان جعلی خوانده و این ایده را گسترش داد. البته که سیاستی به نام تفرقه بینداز و حکومت کن در اینجا به خوبی پاسخ داد تا جایی که توانست زمینه ی جدایی بحرین از ایران را فراهم کند. بریتانیا که با رشد اختلاف در منطقه بهتر می توانست به مقاصد و نیات خود برسد این سیاست را با جدیت ادامه داد چنان که بر اعراب نیز مشتبه شد که آری این خلیج عربیست و نه ایرانی!
رودریک اوون نیز در کتاب ((حباب های طلایی در خلیج عربی)) در 1950 نوشته است: در همه ی نقشه هایی که دیده ام نام خلیج فارس ثبت شده است؛ اما با زندگی در اینجا_بحرین_ دریافتم که ساکنان دو سوی این دریا عرب هستند! او سپس تاکید می کند که باید برای احترام به دوستان عرب این خلیج را عربی نامید!
پلیدی های سیاست و عزم یک کشور یا چند قدرت برای دستیابی به منافع باعث شده است که تاریخ چندین هزار ساله ی یک کشور،یک قومیت،یک ملیت و یک دریا به هیچ انگاشته شود تا جاییکه دونالد ترامپ از یک تریبون رسمی و در سخنرانی ای که یک دنیا شاهد آن است دریایی با سند و شناسنامه را با نامی جعلی یاد می کند. اما بیایید نگاهی به تاریخ این خلیج بیندازیم تا اثبات هر چه بیشتر ایرانی بودن این دریا بار دیگر و هر چه بیشتر بر خودمان اثبات شود:
چنانچه از برجستگی و فرورفتگی های خلیج فارس پیداست کرانه های شمالی و جنوبی آن قبل از انشقاق به هم نزدیک بوده اند که تا اواخر دوران سوم زمین شناسی هم به این قرار بوده است، این خلیج در ابتدا وسعت بیشتری داشته چنانکه جلگه های خوزستان،بهبهان،برازجان و بوشهر را در بر گرفته و دجله و فرات هر یک جداگانه به این دریا می ریخته اند. اولین تمدن های بشری پیرامون خلیج فارس شکل گرفته اند.سومریان که شومری نیز خوانده شده اند نخستین مردمانی بودند که در خلیج فارس تمدن تشکیل داده و به کشتیرانی پرداختند اما در کنار آنها عیلامیان نخستین دولت ساکن فلات ایران نیز بر کرانه های خلیج فارس دسترسی داشته اند از جمله بوشهر امروزی که معبد الهه کایریریشا در آن قرار داشته و اکتشافات باستان شناس فرانسوی موریس پزار در 1913 در بوشهر خصوصا در سبز آباد و منطقه ی تل پی تل موید حضور پررنگ عیلامیان در این مناطق است. از این مناطق کتیبه هایی به دست آمده که از چگونگی ساخت معبدی در شهری به نام لیان خبر می دهد.
در این زمان خلیج فارس را نارمرتو (Nar Marratu) می خوانده اند که به معنای رود تلخ است و قدیمی ترین نامی است که بر این آبراهه اطلاق شده است. اما با آمدن آریاها به فلات ایران اوضاع دگرگون می شود و مرکز ثقل قدرت از بین النهرین به ایران منتقل شده آن هم به جنوب ایران و قدرت بزرگ بین النهرین _بابل_ در امپراتوری هخامنشی مستحیل می شود. هر چند کوروش دوم موسس سلسله هخامنشی و حتی پیشینیان او خلیج فارس را می شناخته و قصرها و آرامگاههای آنان در حاشیه ی خلیج فارس حضور آنها را به درستی تایید می کند اما حضور داریوش بزرگ در سال 522 قبل از میلاد سلطه بر دریاها را وارد مرحله ای تازه کرد، او اغتشاش را در ایالت های پس کرانه ی خلیج فارس آرام کرد،هند را فتح کرده و یک گروه اکتشافی دریایی را راهی خلیج فارس و اقیانوس هند و دریای سرخ کرد و اما اقدام بزرگ او دستیابی به مصر در آن سوی خلیج فارس بود. آرنولد توین بی در تحلیلی در این باره چنین می نویسد: ((از این رشته تمهیدات و تدابیر سوداگرایانه همراه با دور اندیشی حیرت انگیز آشکار است که داریوش نسبت به اهمیت قدرت دریایی در اقیانوس هند و خلیج فارس اشراف و آگاهی کامل داشته و پی برده بود که برای شاهنشاهی بزرگ که بر پل زمینی خاورمیانه سوار است،تسلط بر کشتیرانی در اقیانوس هند و خلیج فارس تا چه اندازه اهمیت دارد.))
تقریبا از این زمان می توان گفت خلیج فارس به یک دریای ایرانی تبدیل می شود. در منابع نامی که در زمان هخامنشی برای این دریا استفاده می شده ((درایه تیه هچا پارسه آییتی Draya tya hacha Parsa ait)) ذکر شده است.
یونانیان قدیم نیز که چهار دریا را می شناخته و در منابع معتبر خود به کار برده اند از این قرار است:
_ دریای متوسط یا Roman gulf که مدیترانه ی امروزی است
_دریای مازندران یا Caspian sea
_خلیج عربی یا Arabian gulf یا دریای اریتره یا سرخ امروزی
_ و خلیج فارس یا Persian gulf
که در آثار طالس ملطی، آناکسی ماندر،هکاتوس،آراستوستن و استرابو که پدر جغرافیا نام دارد آمده است.
بطلمیوس نیز در قرن دوم پس از میلاد این دریا را (Persicus Sinus) نامیده که به معنای خلیج فارس است و در کتب لاتین نام آن (Mare Persicum ) به معنای دریای پارس آمده است.
در تمام دوران پس از هخامنشی از جمله سلطه ی کوتاه مدت اسکندر،حکومت سلوکیان بیگانه و اشکانیان کماکان دریای پارس دریایی ایرانی باقی مانده و تجارت پررونق آن کماکان در جریان بود، حکومت فدرال اشکانی که قریب پانصد سال بر ایران حکومت داشت بر کرانه های جنوبی خلیج فارس نیز سلطه داشته و از وجود شاهزاده نشین های اشکانی در آن مناطق اطلاعات در دست است. با افول خورشید اشکانیان و برآمدن ساسانیان که خود برخاسته از کرانه ی خلیج فارس یعنی فارس بودند دوره ای جدید در تاریخ خلیج فارس گشوده شد.از مهم ترین اقدامات ساسانیان که اثرات آن هنوز مشهود و محسوس است شهرسازی خصوصا در کرانه های خلیج فارس است؛ تمام شهرهایی که نام اردشیر در آنها موجود است از این جمله اند مانند: اردشیر خوره، رام اردشیر،ریواردشیر،هرمزد اردشیر،به اردشیر در مداین، استاباد اردشیر یا کرخ میشان در سواد عراق،پسااردشیر در بحرین و خوره اردشیر در نزدیکی موصل.
اردشیر اول از ساخت این شهرها اهداف مهمی را دنبال می کرده که تضمین امنیت بنادر و مسیرهای تجاری، به وجود آوردن شرایط مناسب و بهینه برای تجار و گسترش رونق تجارت دریایی از آن جمله است. با انتخاب فیروزآباد کنونی و بیشاپوربه عنوان پایتخت ساسانیان نشان از اهمیت مسیرهای پس کرانه ای خلیج فارس دارد.
سیاست شهرسازی پس از شاهپور اول توسط سایر پادشاهان ساسانی نیز ادامه یافت.
آمین مارسلین نویسنده رومی قرن چهارم میلادی توصیفی گویا از اوضاع خلیج فارس در این دوران دارد: ((این دریا دارای جزایر فراوان و از حیث رفت و آمد کشتیها معتبر و مهم است...خلیج فارس به شکل دایره ای است که مسافت دور آن بیست هزار استاد است و تعداد شهرها و شهرک های واقع در ساحل آن به قدری است که گویی به هم پیوسته اند. در کنار دریا تجارت و معاملات کاملا رواج دارد.))
در زمان ساسانیان خلیج فارس به معنای واقعی کلمه یک دریای داخلی بود که در میان استان های امپراتوری بزرگ ساسانی قرار گرفته بود. طبق کتیبه شاهپور اول دومین شاهنشاه ساسانی در کعبه ی زرتشت، عربستان،مکران،هند و عمان که آن زمان مازون شهر می خواندندش جزو سرزمین های تحت سیطره ساسانیان به شمار می رفت. در آن سوی خلیج فارس مرزبانان ایرانی از جانب حکومت مرکزی بر استان ها حکومت داشتند حکومتی که در تقابل با امپراتوری روم به یمن هم کشیده شد و این خاک را از دست حبشیان خارج کرد.
از طبری نیز نقل شده که اردشیر پس از محاصره ی بحرین در سال 240 میلادی شهر جدید پیروز اردشیر را در آنجا بنیاد نهاد. به نظر می رسد دژ تیلوس در بحرین را ساسانیان بنا کرده تا از کشتیرانی در خلیج فارس در برابر اعراب بدوی و دزدان دریایی دفاع کنند.
ساسانیان چنان پی سلطه بر خلیج فارس را محکم افکنده بودند که حتی با سقوط آنها نیز همچنان این نظام پابرجا ماند. در حقیقت اعراب مسلمان که به مثابه ی قدرتی نوظهور رشد کرده بودند چیزی بر خلیج فارس نیفزودند بلکه ادامه دهنده ی سیستمی شدند که ایرانیان قرن ها پیش بنا نهاده بودند. با مسلمان شدن ایرانیان همچنان این دریا به نام خلیج فارس باقی ماند، در تمام متون تاریخی و جغرافیایی قرون اولیه اسلامی تا دوران متاخر همچنان همین نام برای آن به کار رفته است؛
ابن فقیه در البلدان از این دریا با نام بحر فارس یاد کرده است،
ابوعلی احمد بن عمر در اعلاق النفیسه با نام خلیج فارس، مسعودی در کتاب مروج الذهب آن را دریای پارسی نامیده است، ابن خردادبه در مسالک و الممالک دریا را بحر فارس قلمداد کرده است همچنین ابن حوقل در صورت الارض و المقدسی در احسن التقاسیم فی معرفت الاقالیم و ابوریحان بیرونی در التفهیم.
نویسندگان عرب نیز مانند جرجی زیدان و فیلیپ خلیل حتی در کتب خود از نام خلیج فارس استفاده کرده اند.
اینها گوشه ای از تاریخ چند هزار ساله این دریاست که با مردمان فلات ایران پیوند عمیقی دارد و نمی توان به سادگی منکر این همبستگی شد. امروزه اما سیاست ها و آنچه پشت پرده آن اتفاق می افتد دونالد ترامپ را وا می دارد تا عبارت جعلی خلیج عربی را به کار ببرد برای پیش برد اهداف خود در راضی نگاه داشتن شیوخی که عمر حکومت هایشان حتی به اندازه یک روز از تاریخ کهن این دیار نیست، برای راضی نگاه داشتن دولت نامشروعی که بر خون بنا شده و بهای بوجود آوردن آن بی خانمان شدن هزاران فلسطینی و قتل و کشتار بیگناهان و زنان و کودکان است. با وجود این همه سند معتبر هیچ کس را توان آن نیست که با تاریخ بجنگد.
  :: منبع : حوزه/گرد آوری تبیان بوشهر گروه سیاسی
 دفعات نمایش : 0  تعداد نظرات : 0
Bushehr-Tebyan, Tebyan, بوشهر تبیان, تبیان, Cultural, فرهنگی, information Technology, تکنولوژي اطلاعات, religion, دین واندیشه, science, دانش, social, اجتماعی, Sport, ورزشی, library, کتابخانه, nurture, تغذیه, Download, دانلود, نوا و نما, Media, TEBYAN, بوشهر, استان بوشهر, ISP, Internet, اینترنت رایگان, اینترانت رایگان, بوشهر تبیان, موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان, Institute cultural and knowledge clays ,سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان | WWW.BUSHEHR-TEBYAN.IR | Institute cultural and knowledge clays Bushehr Tebyan , Bushehrtebyan, Tebyan, استان بوشهر, تبیان, بوشهر, سازمان تبلیغات اسلامی استان بوشهر, BUSHEHR

::  نظرات شما در مورد این مطلب  ::

کاربران گرامی؛
نظرات ارسالی شما پس از تایید در سایت بوشهر تبیان به نمایش در می آید.
با تشکر از شما ...


  نام:  
  آدرس ایمیل:  
  شهر:  
  وب سایت :  
  متن نظرات شما :  

نمایش ایمیل    مرا با خبر کن

 

تازه ترین مطالب سایت

 

تازه ترین مطالب سیاسی و اقتصادی

اجرای پیوست فرهنگی باعث کاهش آسیب های اجتماعی در مناطق مهاجر پذیر صنعتی می شود
گوسفند هم از فرانسه وارد می کنیم!/اقتصاد مقاومتی در کجای برنامه های دولت قرار دارد؟
اعتراض دیری‌ها به جاده مرگ/ مسیر بوشهر - دیر بسته شد
نشست عوامل تولید مستند در امتداد فلق با معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی بوشهر
دومین نشست مدیران کل تبلیغات اسلامی استان های منطقه ای مرکز کشور در بوشهر برگزار شد
بوشهر میزبان دومین نشست منطقه ای مدیران کل تبلیغات اسلامی شش استان شد
توقیف کالاهای ترخیص شده در گمرک توسط نیروی انتظامی نادرست است
بیکاری زیبنده جوانان استان بوشهر نیست
سپاه در حفظ نظام و دفاع از ولی‌فقیه با هیچ کس تعارف ندارد
کارگروه ویژه برای رفع موانع طرح‌های آبرسانی استان بوشهر تشکیل می‌شود
حلقه انسانی دانشجویان بوشهری در ساحل خلیج فارس تشکیل شد
پارس جنوبی جم صدر جدول را با قدرت پس گرفت
استاندار جدید بوشهر از ظرفیت نخبگان علمی و فرهنگی منطقه استفاده کند
آموزش کامل طرز تهیه حلیم گندم خوشمزه نذری با گوشت و مرغ
نشست عوامل تولید مستند در امتداد فلق با روحانیون مستقر منتخب استان بوشهر برگزار شد
گوسفند هم از فرانسه وارد می کنیم!/اقتصاد مقاومتی در کجای برنامه های دولت قرار دارد؟
سپاه در حفظ نظام و دفاع از ولی‌فقیه با هیچ کس تعارف ندارد
پلیدی های سیاست، و دروغی بزرگ بنام «خلیج ع ر ب ی»
پرچم آمریکا و تصویر ترامپ در خشم دانشجویان بوشهر به آتش کشیده شد
سپاه؛ خارِ چشم دشمنان ملتِ ایران/مسیر صحیحی که سپاه می رود
استفاده ترامپ از «خلیج عربی» برای متحدکردن ایرانیان کافی بود
دنیا به آنچه ایران درباره غیرقابل اعتماد بودن آمریکا می گفت رسید
آمادگی ایران برای بدترین سناریوهای برجامی
ژن خوب در راه استانداری بوشهر/وقتی پای وزیر به انتخاب استاندار بوشهر باز شد
بده و بستان و معامله بر سرِ استانداری های بوشهر و فارس!
با وجود تاکید رهبری، با مدیران حقوق‎های نجومی برخورد نشد
75 میلیون دلار کالا از ایران به بنگلادش صادر شد
افشاگری یکی از نزدیکان خاتمی درباره پشت پرده جلسه اعضای فراکسیون امید
نه برجام 1 و نه هیچ برجامی آمریکا را قانع نخواهد کرد/ چرایی کودتای 28 مرداد
شهرفروشی نکردم/چهره بندر بوشهر دگرگون شده است
کودک و نوجوان    بوشهر ما    حوادث و گوناگون   دانستنیها    ضرب المثل    دانلود    گالری تصاویر    مشاوره    دانش و فناوری
 
موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان اداره کل تبلیغات اسلامی استان بوشهر

از سال 1384 تا کنون © کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه بوشهر تبیان می باشد . استفاده از مطالب با ذكر منبع و لینک به سایت بلامانع است.

 :: طراحی و برنامه نویسی شده توسط موسسه بوشهر تبیان