امروز : ۰۵ مهر ۱۳۹۹ -  2020/09/26
 
  كاربر مهمان

 
مشاوره رایگان

 

ورود به سایت عضویت در سایت
جستجوی پیشرفته
 :: دین و اندیشه    اجتماعی    فرهنگی و هنری   ورزشی    سیاسی و اقتصادی    تغذیه و سلامت    دانش و فناوری    مشاوره    اداره کل    کتابخانه    پایگاه ها ::
 

 :: فهرست دانستنیها

فرهنگ و هنر
موفقیت
کامپیوتر و اینترنت
حیوانات و حشرات
علم و زندگی
خانه و خانواده
بهداشت

گوناگون
  صـرفـاً جـهـت اطـلاع !!!
سرقت از بیت المال
رژیم آنلاین
مشاور
معارفی از 30 جزء قرآن کریم

 :: گلشن راز

BUSHEHR-TEBYAN.IR شهید نود ساله ای از بزرگان کوفه واز قاریان قرآن که بدست عبیدالله در کوفه کشته شد چه نام داشت؟ ...

 :: وضعیت سایت

 تعداد مطالب : 55488
 تعداد نظرات : 496
 مجموع کاربران : 1445
  افراد آنلاين : 25
 تعداد بازدیدکنندگان
 
تاریخ مطلب:   ۰۵ دي ، ۱۳۹۵ 48 : 9
  :: 25 Dec , 16 | 9:48 am
به یاد قربانیان ویرانگرترین زلزله تاریخ معاصر ایران؛
Bushehr-Tebyan.IR
بم لرزید و زندگی زنی در دشتستان برای همیشه آوار شد
شاید کسی فکرش را هم نمی کرد هزاران کیلومتر دورتر، در روستایی دور افتاده در استان بوشهر زندگی پیرزنی نگون بخت نیز چنان با تکان های زلزله بم بلرزد که دیگر هیچوقت به آرامش نرسد.
جنوب نیوز- مرضیه جهاندیده- سحرگاه پنجم دیماه 82 خورشیدی که زمین هر چه فشار درونش بود را یکجا سر یکی از کهن ترین شهرهای جنوب شرقی ایران خالی کرد تا به یکی از ویرانگرترین زلزله های تاریخ تبدیل شود شاید کسی فکرش را هم نمی کرد هزاران کیلومتر دورتر، در روستایی دور افتاده در استان بوشهر زندگی پیرزنی نگون بخت نیز چنان با تکان های زلزله بلرزد که دیگر هیچوقت به آرامش نرسد.
سیزده سال پیش، پنجم دی ماه 1382 خورشیدی، ساعت 5 و26دقیقه صبح روز جمعه شهر بم با قدرت 6.6 ریشتر لرزید. از روزها قبل، پیش لرزهایی شهر را لرزانده بود و حتی مردم بعدها گفتند که آب قنات ها گرم شده بود و برخی چاهها کم آب و برخی پرآب شده بودند، اما برای مردمی که تجربه خشم ویرانگر زمین را نداشتند این شواهد نمی توانست جدی باشد.
زلزله اما کمین کرده بود تا در بهترین فرصت و ساعت چنان بم را بلرزاند که طی چند ثانیه فاجعه ای انسانی در کنار بزرگترین سازه خشتی جهان رخ دهد.
آمارهای رسمی می گویند در چند ثانیه نزدیک به 40 هزار نفر کشته، 30 هزار نفر زخمی و هزاران نفر بی خانمان شدند. از جمعیت 100 هزار نفری بم کمتر از 30 هزار نفر زنده مانده بودند و خارج کردن زنده ها زیر خروارها آوار کاری غیرممکن بود.
بم لرزید و زندگی زنی در دشتستان برای همیشه آوار شد
"دی ولی"پیرزن روستایی ساده دلی است که در روستای کلمه از توابع بخش بوشکان شهرستان دشتستان زندگی اش را می گذراند. از بخت بد یا شاید خوبش دختری ندارد و دلخوش به پسرانش است که حالا هر کدام از آب و گل درآمده اند و برای خودشان زندگی جداگانه ای تشکیل داده اند. برای هر مادر همیشه یک کاکل زری وجود دارد که بیشتر از همه نازش را می کشد و قربان صدقه اش می رود. خسرو کاکل زری دی ولی است و قسم راستش سر جان اوست..
همین شد که تمام تلاشش را کرد تا خسرو را کارمند دولت کند که مثل پدرش مجبور نباشد تا همیشه کارگری و کشاورزی کند. سال 78 بود که خسرو در آزمون های ورودی نیروی انتظامی پذیرفته شد و به عنوان کارمند رسمی این سازمان مشغول به خدمت شد.
برای دی ولی خبری خوشحال کننده بود. دیدن پسر رعنایش در لباس نیرو انتظامی و عکس هایش در مناطق مختلف برایش غرورآفرین بود.
خسرو دوران آموزشی اش را در اصفهان گذراند و برای ادامه خدمت به تهران رفت.
سال 78 اوج شادی و خوشبختی او بود .خسرو در میان "کل وبیت" و اشک و رقص دی ولی لباس دامادی پوشید و دست معصومه را گرفت و قدم به حجله اش گذاشت.
حالا دیگر زندگی روی خوشش را به آنها نشان داده بود و دی ولی منتظر بود تا به زودی فرزند خسرو را در بغل بگیرد و آنگاه اگر بمیرد هم دلش خوش باشد که آرزویی بر دلش نمانده و خوشبختی را با تمام وجود بغل کرده است.
در یکی از روزهای سال 80 بود که خسرو به مادر زنگ می زند و می گوید برای ادامه خدمت به استان کرمان و شهر بم منتقل شده و همین روزها باید بار و بندیل سفرش را ببندد.
این اولین بار بود شاید که دی ولی اسم "بم" را می شنید. بم کجاست؟ چند ساعت با روستایش فاصله دارد؟ خسرو و معصومه چند فرسخ راه را باید دور از او باشند؟ هوایش چطور است؟ مردمانش مهربان و خونگرمند و با خسرو خوب تا می کنند؟ تجربه دوری از خسرو را داشت ولی شهرهایی که او تا حالا رفته بود برایش آشنا بودند. دست کم نامشان را شنیده بود ولی بم را نه! شاید همین ناآشنایی بود که از همان ابتدا دلشوره ای در دلش انداخت و یا شاید حس شدید مادری اش به دلش برات کرده بود که همین بم روزی کاکل زری اش را برای همیشه از او خواهد گرفت.
روزها به سرعت از پی هم می گذشتند و تمام دلخوشی دی ولی تلفن های گاه و بیگاه خسرو و معصومه بود که آن طرف خط به او اطمینان می دادند که حالشان خوب است و در اولین فرصت به دیدنش می آیند.
در یکی از روزهای سال 82 معصومه با صدایی که غرق در شادی و البته شرمی شیرین بود به دی ولی مژده داد که نوزادی در راه دارند و با خسرو برای به دنیا آمدنش لحظه شماری می کنند.
آیا خبری شیرین تر از این هم می توانست برای اووجود داشته باشد. روزهای انتظار به کندی می گذشتند.
پنجم دی ماه 82 شب وقتی دی ولی سرش را که گذاشت بخوابد با خودش کلی حساب و کتاب کرد که معصومه حالا باید چهار ماهه باشد و با انگشانش شمرد که پنج ماه دیگر که نوه اش دنیا می آید چه برجی است و باید چه چیزهایی برایشان آماده کند.
صبح جمعه اما تمام آرزوهای دی ولی در شهر بم زیر خروارها خاک مدفون شده بود و معصومه در حالیکه با آرامش کنار خسرو خوابیده بود به همراه نوزاد درون شکمش برای همیشه خاموش شدند تا درد و ماتم پیرزنی منتظر تا همیشه روشن بماند.
معصومه در زادگاهش بوشهر به خاک سپرده شد و خسرو نیز در زادگاه خودش نزدیک مادر.
حالا مادر پیراهن سپید دامادی فرزندش را قاب گرفته و در کنار عکس های دیگرش به دیوار کوبیده تا لحظه لحظه یه باقی مانده عمرش را با آنها شریک شود. کمر دی ولی زیر آوارهای بم شکست و او هر لحظه آرزو می کند که ای کاش خسرو همان کارگر و کشاورز ساده ای مثل پدرش بود تا حالا هر روز غروب خسته از کار برگردد و مادر برایش چای داغی بریزد. کاش فرمانده به جای اسم بم نام شهر دیگری را در برگه انتقالی او می نوشت. اصلا کاش در بامداد پنجم دی ماه 82 خودش هم کنار پسر و عروسش در همان اتاق کاهگلی خوابیده بود و روزهای بعد خسرو را نمی دید. او اما هنوز زنده است و شرمسار فرزند و عروسش که فقر به او فرصت نداده مراسمی در خور را برایشان بگیرد یا در یکی از روزهای ماه محرم مجلس روضه ای برایشان ترتیب دهد.
13 سال پیش در بامداد 5 دی ماه بم ویران شد تا یکی ازغم انگیزترین صحنه های تاریخ را برایمان رقم زند. 70 هزار نفر از هم وطنانمان قربانی یکی از مخرب ترین نیروهای طبیعی کره زمین شدند تا بار دیگر طبیعت قدرتش را به رخ انسان بکشد.
نام و یاد تمامی قربانیان این حادثه تلخ گرامی باد.
  :: منبع : حوزه/گرد آوری تبیان بوشهر گروه دانستنیها
 دفعات نمایش : 0  تعداد نظرات : 0
Bushehr-Tebyan, Tebyan, بوشهر تبیان, تبیان, Cultural, فرهنگی, information Technology, تکنولوژي اطلاعات, religion, دین واندیشه, science, دانش, social, اجتماعی, Sport, ورزشی, library, کتابخانه, nurture, تغذیه, Download, دانلود, نوا و نما, Media, TEBYAN, بوشهر, استان بوشهر, ISP, Internet, اینترنت رایگان, اینترانت رایگان, بوشهر تبیان, موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان, Institute cultural and knowledge clays ,سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان | WWW.BUSHEHR-TEBYAN.IR | Institute cultural and knowledge clays Bushehr Tebyan , Bushehrtebyan, Tebyan, استان بوشهر, تبیان, بوشهر, سازمان تبلیغات اسلامی استان بوشهر, BUSHEHR

::  نظرات شما در مورد این مطلب  ::

کاربران گرامی؛
نظرات ارسالی شما پس از تایید در سایت بوشهر تبیان به نمایش در می آید.
با تشکر از شما ...


  نام:  
  آدرس ایمیل:  
  شهر:  
  وب سایت :  
  متن نظرات شما :  

نمایش ایمیل    مرا با خبر کن

 

تازه ترین مطالب سایت

 

تازه ترین مطالب دانستنیها

اجرای پیوست فرهنگی باعث کاهش آسیب های اجتماعی در مناطق مهاجر پذیر صنعتی می شود
گوسفند هم از فرانسه وارد می کنیم!/اقتصاد مقاومتی در کجای برنامه های دولت قرار دارد؟
اعتراض دیری‌ها به جاده مرگ/ مسیر بوشهر - دیر بسته شد
نشست عوامل تولید مستند در امتداد فلق با معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی بوشهر
دومین نشست مدیران کل تبلیغات اسلامی استان های منطقه ای مرکز کشور در بوشهر برگزار شد
بوشهر میزبان دومین نشست منطقه ای مدیران کل تبلیغات اسلامی شش استان شد
توقیف کالاهای ترخیص شده در گمرک توسط نیروی انتظامی نادرست است
بیکاری زیبنده جوانان استان بوشهر نیست
سپاه در حفظ نظام و دفاع از ولی‌فقیه با هیچ کس تعارف ندارد
کارگروه ویژه برای رفع موانع طرح‌های آبرسانی استان بوشهر تشکیل می‌شود
حلقه انسانی دانشجویان بوشهری در ساحل خلیج فارس تشکیل شد
پارس جنوبی جم صدر جدول را با قدرت پس گرفت
استاندار جدید بوشهر از ظرفیت نخبگان علمی و فرهنگی منطقه استفاده کند
آموزش کامل طرز تهیه حلیم گندم خوشمزه نذری با گوشت و مرغ
نشست عوامل تولید مستند در امتداد فلق با روحانیون مستقر منتخب استان بوشهر برگزار شد
چرا شاهزاده‌‌های سعودی پس از تجاوز مرتکب قتل می‌شوند؟
هنری می‌خواهد نازی باشد!
آیا می‌دانستید تهران نیز دیوار و دروازه داشته است؟
مسن‌ترين زن جهان در روستاي سوك بوشهر زندگي مي‌كند
گوساله‌ای دوسر در دشتستان متولد شد
خواستگاری جنجالی داماد 7 ساله از عروس 4 ساله!
به یاد قربانیان ویرانگرترین زلزله تاریخ معاصر ایران؛
نامه رسمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برای ممنوعیت فعالیت دو پزشک متخصص
بیشترین دلایل ابتلا به ایدز در استان بوشهر چیست؟
تدبیر بیمه مسافران، بجای دهقان فداکار!
تاریخ انقضای عجیب یک تخم مرغ در دیلم
جزیره خارگ در دوران دفاع مقدس ۲۸۸۰ بار بمباران شد
کودک 2 ساله‌ای که همانند مردان سبیل دارد
رکوردشکنی پسر ایرانی الاصل با بوگاتی ویرون!
دلایل کچلی مردان چیست؟
کودک و نوجوان    بوشهر ما    حوادث و گوناگون   دانستنیها    ضرب المثل    دانلود    گالری تصاویر    مشاوره    دانش و فناوری
 
موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان اداره کل تبلیغات اسلامی استان بوشهر

از سال 1384 تا کنون © کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه بوشهر تبیان می باشد . استفاده از مطالب با ذكر منبع و لینک به سایت بلامانع است.

 :: طراحی و برنامه نویسی شده توسط موسسه بوشهر تبیان