امروز : ۲۲ آبان ۱۳۹۸ -  2019/11/13
 
  كاربر مهمان

 
مشاوره رایگان

 

ورود به سایت عضویت در سایت
جستجوی پیشرفته
 :: دین و اندیشه    اجتماعی    فرهنگی و هنری   ورزشی    سیاسی و اقتصادی    تغذیه و سلامت    دانش و فناوری    مشاوره    اداره کل    کتابخانه    پایگاه ها ::
 

 :: فهرست دانستنیها

فرهنگ و هنر
موفقیت
کامپیوتر و اینترنت
حیوانات و حشرات
علم و زندگی
خانه و خانواده
بهداشت

گوناگون
  صـرفـاً جـهـت اطـلاع !!!
سرقت از بیت المال
رژیم آنلاین
مشاور
معارفی از 30 جزء قرآن کریم

 :: گلشن راز

BUSHEHR-TEBYAN.IR شهید نود ساله ای از بزرگان کوفه واز قاریان قرآن که بدست عبیدالله در کوفه کشته شد چه نام داشت؟ ...

 :: وضعیت سایت

 تعداد مطالب : 55488
 تعداد نظرات : 496
 مجموع کاربران : 1445
  افراد آنلاين : 35
 تعداد بازدیدکنندگان
 
تاریخ مطلب:   ۰۸ فروردين ، ۱۳۹۴ 21 : 7
  :: 28 Mar , 15 | 7:21 am
مردم چه کشورهایی نوروز را گرامی می‌دارند
Bushehr-Tebyan.IR
این جشن جهانی
نوروز برابر با اولین روز بهار، جشن آغاز سال نوی ایرانی و یکی از قدیمی‌ترین جشن‌های به جا مانده از ایران باستان است، اما این رویداد مبارک فقط محدود به ایران نیست و در کشورهای زیادی جشن نوروز برگزار می‌شود و هرچند آیین‌هایشان تاحدی با هم متفاوت است، اما همه آنها ریشه ایرانی دارند.
افغانستان
جشن نوروز در افغانستان یکی از قدیمی ترین جشن هایی است که برگزارمی شود. سال نوی افغانستان 21 مارس ـ اولین روز بهار ـ آغاز می شود. در این روز مردم دور هم جمع شده و خوراکی های مخصوص می خورند. در واقع پرندگان مهاجر با ورودشان به این سرزمین نوید بهار را می دهند. جشن نوروز به طور سنتی دو هفته طول می کشد، اما آماده شدن برای نوروز از یک هفته قبل آغاز می شود. شب آخرین چهارشنبه سال مراسم چهارشنبه سوری و آتش بازی برگزار می شود. مردم افغان در این روزها رسم و رسوم های مختلفی دارند که از مهم ترین شان می توان به موارد زیر اشاره کرد.
هفت میوه : در افغانستان مردم به جای هفت سین، هفت میوه آماده می کنند. هفت میوه مانند سالاد از 7 میوه متفاوت خشک شده آماده می شود که به همراه شهدشان مصرف می شود. این میوه ها عبارتند از: کشمش، سنجد، پسته، فندق، آلو، گردو و بادام.
پخت سمنو هم مراسم خاصی دارد که در آن، زنان شب سال نو مهمانی ویژه ای ترتیب می دهند و تا سپیده دم به پختن سمنو و آوازخوانی می پردازند.
میله گل سرخ: جشنواره گل سرخ ـ منظور لاله های سرخ ـ قدیمی ترین جشنواره ای است که در مزارشریف در 40 روز اول سال زمانی که گل های لاله رشد می کنند، برگزار می شود. مردم از سراسر کشور به مزارشریف رفته و در این جشن شرکت می کنند. البته در این زمان، مراسم مذهبی خاصی در مسجد آبی مزارشریف که افغان های سنی مذهب معتقدند حضرت علی ابن ابیطالب در این مکان به خاک سپرده شده است، برگزار می شود. ضیافت گل سرخ و دیگر فعالیت های خاص مردم در مزارع گل لاله و همچنین اطراف مسجد آبی به مدت 40 روز ادامه دارد.
بزکشی: افغان ها در این زمان مراسم بزکشی نیز دارند. بزکشی در واقع نوعی مسابقه است که در شهرهای شمالی افغانستان و کابل انجام می شود. در این مسابقه عده ای سوار بر اسب برای جابه جا کردن لاشه یک بز یا گوسفند تازه ذبح شده در حین سوارکاری با هم به رقابت می پردازند. سوارکاران باید لاشه بز را هنگام سوارکاری از روی زمین برداشته و آن را با پیشی گرفتن از رقبا در محل مشخصی که معمولا یک دایره علامت گذاری شده در زمین بازی است، قرار دهند.
غذاهای مخصوص نوروز: مردم برای نوروز، بویژه شب نوروز، غذاهای مخصوصی آماده می کنند. آنها معمولا سبزی و چلو می پزند. در واقع برنج و اسفناج پخته را جدا از هم مصرف می کنند. علاوه بر آن نوعی شیرینی به نام کلوچه نوروز می پزند که فقط برای نوروز آماده می شود. در این ایام برای گردش های دسته جمعی شان در طبیعت، ماهی سرخ شده و زولبیا آماده می کنند. در افغانستان میان خانواده هایی که فرزندانشان با هم نامزد کرده اند رسمی وجود دارد. در این رسم خانواده داماد به خانواده عروس هدیه ای می دهد یا برایشان غذایی مخصوص آماده می کند.
تفریح در طبیعت: در 14 روز اول سال معمولا مردم به بیرون از شهر و مکان های سرسبز و هر کجا که گل های ارغوان روییده باشد، می روند. شهروندان کابل به استالف و چاریکار که سرسبز است، می روند.
جشن دهقان : این جشن مربوط به کشاورزان است و اولین روز سال برگزار می شود. در این جشن کشاورزان با برپا کردن یک علم سبز در حیاط باشکوه گنبد آبی، مراسم مذهبی بجا آورده و سپس جشن نوروز می گیرند. این مراسم تا 13 نوروز ادامه دارد. در این زمان شهر پذیرای ده ها هزار مسافر از سراسر افغانستان است. در این دوره، تمام کسانی که آرزوهایی دارند و بیمارانی که شفا می خواهند زیر این علم رفته تا دعایشان اجابت شود.
تاجیکستان
تاجیکستان در آسیای مرکزی قرار دارد و مردم آن مانند ایرانیان برای نوروز رسم و رسوماتی دارند. البته در تاجیکستان به درخواست رئیـس جمهور، ستاره شناسان و طبیعت شناسان برای نوروز سمبلی ایجاد کرده اند. در این سمبل جهت های شرق و غرب به تصویر کشیده شده است که شروع کشت و زرع در بهار را نشان می دهد. همچنین نشان پرچم تاجیکستان و جمله «نوروز مبارک» روی این سمبل چاپ شده است. نوروز و دیگر تعطیلات سنتی و مذهبی در تاجیکستان، زمانی که این کشور تحت سلطه روسیه بود ممنوع شده بود و نوروز بین سال های 1926 تا 1988 در خانه ها به صورت پنهانی برگزار می شد. از سال 1988 نوروز در تاجیکستان همچون گذشته هایشان به رسمیت شناخته شد.
معمولا در تاجیکستان آماده شدن برای نوروز یک یا دو ماه قبل از جشن شروع می شود. مردم خانه ها و خیابان ها را تمیز می کنند. مردها خودشان را برای رقابت های ورزشی همچون خروس جنگی، کبک جنگی، اسبدوانی، خردوانی، بزکشی، کشتی گیری، جنگ تخم مرغ، گل بازی (نوعی بازی با توپ) آماده می کنند.
رسم و رسومات مربوط به نوروز در نواحی مختلف تاجیکستان تا حدی با هم فرق دارند. در نواحی کوهستانی پامیر ـ که زمانی جاده ابریشم از آنجا عبور می کرد ـ و در بخش شرقی تاجیکستان قرار دارد به نوروز، شگون بهار می گویند و معتقدند که اولین روز سال نو بسیار مقدس و باشکوه است.
مردم پامیر شب نوروز تا پیش از طلوع خورشید نوروز در خانه هایشان را می بندند و زنان آخرین نظافت خانه را انجام داده و خانه را از سقف تا کف تمیز و جارو می کنند. در پایان، روی کف اتاق کمی آرد می پاشند. جارو را هم پس از اتمام کار دور انداخته و با این کار بدشانسی را از خانه بیرون می کنند. وقتی خانه کاملا تمیز شد اولین قدم هایی که وارد خانه می شود باید مربوط به خر یا گوسفند باشد. اهل خانه به این حیوانات غذا داده و پدر خانواده جملاتی مبنی بر آوردن ثروت به خانه بر زبان می راند. بز در فرهنگ پامیر به مفهوم شیطان است و اولین روز سال نو هیچ بزی حق وارد شدن به خانه را ندارد. همچنین ورود غریبه به خانه در این روز شگون ندارد.
وقتی زن ها مشغول تمیز کردن خانه هستند، مردها باید شاخه هایی از شکوفه های بید جمع آوری کرده و به همسرانشان هدیه داده و شگون بهار را تبریک بگویند. این شاخه های پرشکوفه از سقف خانه آویزان می شوند تا شادی و سعادت در خانواده را تضمین کنند. زنان نیز در پاسخ به همسرانشان می گویند «برای شما هم مبارک» و کمی هم از آرد که نشان دهنده ثروت و پاکی است روی شانه های آنها می ریزند. این رسم هم وقتی که مهمان ها به عید دیدنی می آیند نیز انجام می شود. اولین خوراکی که به مهمان ها تعارف می شود سمنو است که معمولا شب سال نو تهیه می شود. هنگام تهیه سمنو تمام اعضای خانواده به شادی و آوازخوانی می پردازند. تهیه سمنو معمولا 10 تا 12 ساعت طول می کشد. این رسم مربوط به پخت سمنو مانند افغان ها انجام می شود.
جلوی در هم یک پارچه قرمز رنگ آویزان می شود و رنگ قرمز به منظور دور ماندن از چشم شیطان است.
اگر کسی بدهی دارد باید تا پیش از سال نو آن را بپردازد، در غیر این صورت احتمال می رود که تمام سال بعد بدهکار باقی بماند، اما اگر بدهی نداشته باشد می تواند امیدوار باشد که استقلال مالی خوبی در انتظارش خواهد بود. رایج ترین مراسم عید در تاجیکستان این است که کودکان و بزرگسالان با یک روسری به در خانه های یکدیگر رفته و شیرینی، میوه یا پول درخواست می کنند و ترانه ای مبنی بر آغاز سال نو می خوانند.
نوروز در تاجیکستان برخلاف جشن های دیگر، جشنی است که در آن ضیافت های دوستانه و معمولا با دوستان و همسایه ها برگزار می شود. هر کس لباس های نو می پوشد و امیدوار است که سال نو برایش ثروت و سعادت بیاورد. زنان هم برای مهمان ها غذاهای گوناگون مانند کباب، پلو و... می پزند و ظرف های غذا از هفت محصول گندم، کنجد، لوبیا، عدس، جو، ارزن و ذرت پر می شوند.
ازبکستان
نوروز در ازبکستان نیز 21 مارس با رفتن به باغ ها و پارک ها جشن گرفته می شود. البته به دلیل مبارزه حکومت کمونیستی ازبکستان با آیین های نوروزی طی دهه های گذشته برخی از آنها مانند چیدن سفره هفت سین و چهارشنبه سوری، فراموش شده اند، اما سمنو و سبزه درست کردن هنوز هم در این دیار رواج دارد. مردم هنگام پختن سمنو به دور دیگ پایکوبی کرده و ترانه می خوانند. برخی از آداب نوروز در این کشور مانند تمیز کردن خانه و خیابان ها و آماده شدن برای سال نو همچنان ادامه دارد. در این ایام مراسم آوازخوانی، نمایش و مسابقه های مختلف مانند وزنه برداری، ماربازی و کاشت درخت برگزار می شود.
آلبانی
نوروز در میان بکتاشی های آلبانی به «سلطان نوروز» معروف است. بکتاشی ها ـ که شیعه مذهب هستندـ در ترکیه، آلبانی و بالکان پراکنده اند. آنها از چند روز پیش از نوروز با تمیز و تزئین کردن خانه ها و قرار دادن تصویر امام علی(ع) روی دیوارها به استقبال بهار می روند. در نوروز مردم دور هم گرد آمده و به صحبت های رهبر خود ـ بابارشادی ـ گوش می دهند و سپس به خوردن شیرینی می پردازند. در ایام سلطان نوروز، بکتاشی ها سفره ای مخصوص می اندازند و نان بورک و خوردنی های سبز که در طبیعت است روی سفره گذاشته می شود.
همچنین سفره با میوه، فرآورده های شیر و شیرینی های مختلف تزئین می شود و قرآن و شمع هم قرار می دهند. سپس افراد خانه دور آن جمع شده و با هم سرود می خوانند و شربت می نوشند.
ترکمنستان
در کشور ترکمنستان طبق رسم قدیم و جدید دوبار در سال جشن نو گرفته می شود. یکی از این جشن ها مطابق با تقویم میلادی که به تائید سازمان ملل رسیده به عنوان جشن بین المللی (سال نو) شناخته می شود و دیگری برگزاری عید نوروز به نشانه احیای دوباره آداب و رسوم دیرینه مردم ترکمنستان است.
مردم از چند روز مانده به نوروز، بدهی هایشان را می پردازند و اگر کسی را رنجانده اند، از او پوزش می طلبند و برای عزیزانشان هدیه سال نو آماده می کنند. آنها در این روزها به دیدن اقوامشان بویژه کهنسالان رفته و از آنها پند و نصیحت می خواهند. بزرگ ترها نیز به کوچک ترها پول هدیه می دهند. البته در این روزها اموات شان را هم فراموش نمی کنند و برای آمرزش روحشان دعا می کنند. به کمک همسایه ها و دوستان رفته و از بیماران عیادت می کنند. در ایام نوروز مردم جشن می گیرند و جوان ها دست به مسابقه های مختلفی مانند اسبدوانی، کشتی، خروس جنگی، شاخ زنی میش ها، شطرنج بازی، مهره بازی و تاب بازی می زنند. غذاهای معروف نوروزی ترکمنستان نیز نوروز بامه و نوروز کجه و سمنو است.
آذربایجان
معمولا آماده شدن برای نوروز در آذربایجان از یک ماه قبل شروع می شود. هر هفته مختص به یک عنصر از عناصر چهارگانه آب، آتش، خاک و باد است. در واقع هر سه شنبه یک ماه آخر سال به یکی از این عناصر تعلق دارد. مردم در این روزها به تمیز کردن خانه ها، کاشتن درخت، دوختن لباس نو، رنگ کردن تخم مرغ و پختن شیرینی و کلوچه های مختلف مانند باقلوا می پردازند. همچنین هر سه شنبه یک ماه قبل از نوروز مراسم آتش بازی دارند و کودکان از روی آتش های کوچک می پرند و شمع روشن می کنند. شب پیش از نوروز مردم به زیارت قبور می روند. نوروز، روز خانواده است و معمولا از شب قبل کل فامیل دورهم جمع شده تا اولین روز سال را کنار هم با خوردن غذاهای مختلف سپری کنند. در این ایام مردم جشن گرفته و به آوازخوانی و پایکوبی می پردازند. در مناطق روستایی نیز جشن محصول برگزار می شود. سفره ای هم که در نوروز پهن می کنند شامل سمنو، سبزه های گندم، شمع و تخم مرغ های رنگی به تعداد اعضای خانواده است. در این سفره حداقل باید هفت نوع غذا نیز گذاشته شود.
قرقیزستان
نوروز در قرقیزستان فقط یک روز برگزار می شود البته تا پیش از فروپاشی شوروی سابق این مراسم کاملا فراموش شده بود، اما پس از آن دوباره احیا شد و هر سال بهتر از قبل برگزار می شود. مراسم نوروز در میدان های بزرگ شهر و در روستاها و مکان های سرسبز اطراف برگزار می شود و در این روز مردم به پختن غذاهای معروف قرقیزی مثل (بش بارماق) مانته برسک و کاتما می پردازند و میان مردم به رایگان پخش می کنند. همچنین یک سری مسابقه از قبیل سوارکاری و... در این روز انجام می شود.
قزاقستان
مردم پیش از نوروز خانه هایشان را تمیز می کنند و شب سال نو دو عدد شمع در بالای خانه شان قرار می دهند.
نوروز برای قزاق ها مقدس است و اگر این روز باران یا برف ببارد به فال نیک می گیرند و معتقدند که سال خوبی پیش رو خواهند داشت. دختران روستایی برای جوانانی که دوست دارند غذا درست می کنند و آنها نیز به دختران آینه، شانه و عطر هدیه می دهند.
در ایام نوروز مردم لباس نو و سفید پوشیده و به دید و بازدید می پردازند. همچنین پختن نوعی آش در نوروز که به معنای خداحافظی با زمستان بوده مرسوم است. مسابقاتی هم بین زن ها و مردها برگزار می شود که اگر زن ها برنده شوند به مفهوم سال خوب و بابرکت است و اگر مردها برنده شوند به معنای سال نامساعدی است.
نادیا زکالوند
  :: منبع : حوزه/گرد آوری تبیان بوشهر گروه دانستنیها
 دفعات نمایش : 0  تعداد نظرات : 0
Bushehr-Tebyan, Tebyan, بوشهر تبیان, تبیان, Cultural, فرهنگی, information Technology, تکنولوژي اطلاعات, religion, دین واندیشه, science, دانش, social, اجتماعی, Sport, ورزشی, library, کتابخانه, nurture, تغذیه, Download, دانلود, نوا و نما, Media, TEBYAN, بوشهر, استان بوشهر, ISP, Internet, اینترنت رایگان, اینترانت رایگان, بوشهر تبیان, موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان, Institute cultural and knowledge clays ,سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان | WWW.BUSHEHR-TEBYAN.IR | Institute cultural and knowledge clays Bushehr Tebyan , Bushehrtebyan, Tebyan, استان بوشهر, تبیان, بوشهر, سازمان تبلیغات اسلامی استان بوشهر, BUSHEHR

::  نظرات شما در مورد این مطلب  ::

کاربران گرامی؛
نظرات ارسالی شما پس از تایید در سایت بوشهر تبیان به نمایش در می آید.
با تشکر از شما ...


  نام:  
  آدرس ایمیل:  
  شهر:  
  وب سایت :  
  متن نظرات شما :  

نمایش ایمیل    مرا با خبر کن

 

تازه ترین مطالب سایت

 

تازه ترین مطالب دانستنیها

اجرای پیوست فرهنگی باعث کاهش آسیب های اجتماعی در مناطق مهاجر پذیر صنعتی می شود
گوسفند هم از فرانسه وارد می کنیم!/اقتصاد مقاومتی در کجای برنامه های دولت قرار دارد؟
اعتراض دیری‌ها به جاده مرگ/ مسیر بوشهر - دیر بسته شد
نشست عوامل تولید مستند در امتداد فلق با معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی بوشهر
دومین نشست مدیران کل تبلیغات اسلامی استان های منطقه ای مرکز کشور در بوشهر برگزار شد
بوشهر میزبان دومین نشست منطقه ای مدیران کل تبلیغات اسلامی شش استان شد
توقیف کالاهای ترخیص شده در گمرک توسط نیروی انتظامی نادرست است
بیکاری زیبنده جوانان استان بوشهر نیست
سپاه در حفظ نظام و دفاع از ولی‌فقیه با هیچ کس تعارف ندارد
کارگروه ویژه برای رفع موانع طرح‌های آبرسانی استان بوشهر تشکیل می‌شود
حلقه انسانی دانشجویان بوشهری در ساحل خلیج فارس تشکیل شد
پارس جنوبی جم صدر جدول را با قدرت پس گرفت
استاندار جدید بوشهر از ظرفیت نخبگان علمی و فرهنگی منطقه استفاده کند
آموزش کامل طرز تهیه حلیم گندم خوشمزه نذری با گوشت و مرغ
نشست عوامل تولید مستند در امتداد فلق با روحانیون مستقر منتخب استان بوشهر برگزار شد
چرا شاهزاده‌‌های سعودی پس از تجاوز مرتکب قتل می‌شوند؟
هنری می‌خواهد نازی باشد!
آیا می‌دانستید تهران نیز دیوار و دروازه داشته است؟
مسن‌ترين زن جهان در روستاي سوك بوشهر زندگي مي‌كند
گوساله‌ای دوسر در دشتستان متولد شد
خواستگاری جنجالی داماد 7 ساله از عروس 4 ساله!
به یاد قربانیان ویرانگرترین زلزله تاریخ معاصر ایران؛
نامه رسمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برای ممنوعیت فعالیت دو پزشک متخصص
بیشترین دلایل ابتلا به ایدز در استان بوشهر چیست؟
تدبیر بیمه مسافران، بجای دهقان فداکار!
تاریخ انقضای عجیب یک تخم مرغ در دیلم
جزیره خارگ در دوران دفاع مقدس ۲۸۸۰ بار بمباران شد
کودک 2 ساله‌ای که همانند مردان سبیل دارد
رکوردشکنی پسر ایرانی الاصل با بوگاتی ویرون!
دلایل کچلی مردان چیست؟
کودک و نوجوان    بوشهر ما    حوادث و گوناگون   دانستنیها    ضرب المثل    دانلود    گالری تصاویر    مشاوره    دانش و فناوری
 
موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان اداره کل تبلیغات اسلامی استان بوشهر

از سال 1384 تا کنون © کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه بوشهر تبیان می باشد . استفاده از مطالب با ذكر منبع و لینک به سایت بلامانع است.

 :: طراحی و برنامه نویسی شده توسط موسسه بوشهر تبیان