امروز : ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ -  2019/09/22
 
  كاربر مهمان

 
مشاوره رایگان

 

ورود به سایت عضویت در سایت
جستجوی پیشرفته
 :: دین و اندیشه    اجتماعی    فرهنگی و هنری   ورزشی    سیاسی و اقتصادی    تغذیه و سلامت    دانش و فناوری    مشاوره    اداره کل    کتابخانه    پایگاه ها ::
 

 :: فهرست دانستنیها

فرهنگ و هنر
موفقیت
کامپیوتر و اینترنت
حیوانات و حشرات
علم و زندگی
خانه و خانواده
بهداشت

گوناگون
  صـرفـاً جـهـت اطـلاع !!!
سرقت از بیت المال
رژیم آنلاین
مشاور
معارفی از 30 جزء قرآن کریم

 :: گلشن راز

BUSHEHR-TEBYAN.IR شهید نود ساله ای از بزرگان کوفه واز قاریان قرآن که بدست عبیدالله در کوفه کشته شد چه نام داشت؟ ...

 :: وضعیت سایت

 تعداد مطالب : 55488
 تعداد نظرات : 496
 مجموع کاربران : 1445
  افراد آنلاين : 14
 تعداد بازدیدکنندگان
 
تاریخ مطلب:   ۰۹ دي ، ۱۳۹۲ 35 : 6
  :: 30 Dec , 13 | 6:35 am
گودترین نقطه فلات ایران مشخص شد/ مسیر ثبت جهانی کویر لوت هموارتر شد
Bushehr-Tebyan.IR
محققان و کویرشناسان با عبور از مسیری به نام خورشید از غرب به شرق ناحیه کلوتها در بیابان لوت موفق شدند گودترین نقطه فلات ایران با ارتفاع 117 متر از سطح دریای آزاد را با نصب شاخص مزین به پرچم ایران مشخص کنند.
بیابان لوت با حدود 80 هزار کیلومتر مربع وسعت، در واقع حدود 5 درصد خاک کشور را در برگرفته است. این بیابان که جزء اقالیم فراگرم و خشک دنیا است دارای سه بخش شمالی، مرکزی و جنوبی است.
بیابان لوت مرکزی با وسعتی حدود 25 هزار کیلومتر مربع مساحت، متنوع ترین، کم نظیرترین و حتی منحصر به فردترین عارضه های طبیعی بوم سازگانهای بسیار گرم و خشک دنیا را در خود جای داده است. ریگ یلان، ناحیه کلوت ها، خندق ها و تنگ های آبرفتی، چاله مرکزی، دشتهای ریگی (هامادا)، پست ترین فرو افتادگی لوت و نقاط گرمایی زمین از جمله ویژگی های طبیعی لوت مرکزی اند که در هشت سال گذشته مکرراً مورد مطالعه کارشنان قرار گرفته اند.
پیمایش "خورشید" ؛ طولانی ترین مسیر بیابان لوت توسط محققان
مدیر کانون سبز فارس در این باره می گوید: متخصصان کانون سبز فارس با همکاری سایر علاقه مندان به اکوسیستم بیابان لوت از شهرهای مشهد، تهران، اصفهان، شیراز و کرمان، پهن ترین عرض ناحیه کلوت ها را با پیاده روی از غرب به شرق (دشت تکاب به سوی لبه شرقی ناحیه کلوت ها) اخیرا مورد مطالعه قرار دادند .
«کلوت» واژه ای بلوچی و «یاردانگ» وجه تسمیه علمی و ژئومرفولوژی آن است که کلمه ای ترکمنی است. و اولین بار توسط سون هدین محقق سوئدی بازگو شد. ناحیه کلوت ها در گستره ای به طول 145 کیلومتر و عرض های متغیر از 40 تا 70 کیلومتر هوایی در غرب لوت مرکزی استقرار یافته اند.
بررسی یاردانگ کعبه در بیابان لوت
آنطور که بهمن ایزدی می گوید: محققان با گذر از دهها کریدور و خندق های فرسایشی بین راه و همچنین با صعود به فراز کلوت های واقع در مسیر، موفق شدند بخش مهمی از لندفرم های ناحیه کلوت ها، به ویژه خندق ها و کلوت های نزدیک به هم با شیب حدود 70 درجه منطقه شانه به سر واقع در 30 کیلومتری غرب به شرق ناحیه کلوت ها را مورد بررسی و کاوش قرار دهند و نسبت به مطالعه یکی از بلندترین کلوت های شاخص به نام «یاردانگ کعبه» اقدام کنند.
مطالعه مشخصات زمین شناسی بیش از 100 کلوت در بیابان لوت
به گفته وی، محققان در این سفر از حدود یکصد کلوت که برخی از آنها دارای شیب های تند بودند، گذشتند و نسبت به اندازه گیری مگایاردانگ های مسیر طی شده و همچنین تعیین خصوصیات جغرافیایی کلوت های شاخص از نظر زمین ریخت شناسی اقدام کردند.
گروه تحقیق راه طی شده غرب به شرق ناحیه کلوت ها را به دلیل حرکت به سوی شرق ، مسیر "خورشید" نامیدند.
بررسی نهایی بلندترین کلوت جهان در بیابان لوت
ایزدی معتقد است: یکی از اهداف برنامه گذر عرضی از ناحیه کلوت ها، بررسی و مطالعه و مقایسه مگایاردانگ های لوت بود که با مطالعه مجدد، بلندترین کلوت (مگایاردانگ) ناحیه کلوت ها در منطقه کلمپه نباتی در شرق ناحیه کلوت ها با 142 متر ارتفاع از سطح کریدور غربی به عنوان پرفرازترین مگایاردانگ های دنیا در بیابان لوت مورد بررسی نهایی قرار گرفت و در حال حاضر بیابان لوت رکوردار بلندترین کلوت در جهان است که همین رویکرد ثبت ملی و جهانی ناحیه کلوت ها را سرعت می بخشد.
این محقق کویر شناسی اینگونه ادامه می دهد: مطالعه و پیمایش محیطی ناحیه عرضی کلوت ها، شامل حدود 200 کیلومتر از کریدروهای میانی کلوت ها از شمال غرب به جنوب شرق و همچنین چاله های فروبسته ژیپسی بین کریدورها به دلیل بُعدِ مسافت این پیمایش که به نظر می رسد طولانی ترین سفر در ناحیه کلوت ها است ، موجب شد تا طبق برنامه پیش بینی شده، گروه تحقیق در پست ترین فرافتادگی بیابان لوت با نام " گود لوت " با مختصات جغرافیایی 30 درجه و 24 دقیقه و 16 ثانیه عرض شمالی و 58 درجه و 29 دقیقه و 28 ثانیه طول شرقی قرار گیرد.
گود لوت با چاله مرکزی لوت متفاوت است
به اعتقاد ایزدی، برخی این مکان را چاله مرکزی لوت نامیده اند که دچار اشتباه فاحشی شده اند زیرا چاله مرکزی لوت با وسعتی حدود 900 کیلومتر مربع در 60 کیلومتری هوایی شمال گود لوت قرار دارد اما گود لوت" در 75 کیلومتری شهرستان شهداد و در ناحیه شرقی کلوت ها واقع شده است.
اصلاح سطوح ارتفاعی گود لوت در نقشه سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح با همکاری خبرگزاری مهر
وی به مطالعه زمینی و هوایی اکولوژی و سطوح ارتفاعی گود لوت در مهرماه سال جاری توسط کارشناسان کانون سبز فارس اشاره می کند: این مطالعات با همکاری صفحه محیط زیست خبرگزاری مهر و برنامه اردیبهشت شبکه 4 صدا و سیما، منجر به اصلاح ارتفاع 56 متر در نقشه 150.000سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح شد.
نصب شاخص در گودترین نقطه فلات ایران
ایزدی اضافه می کند: لذا در سفر اخیر (سفر دوم) مجدداً در طول یک شبانه روز گود لوت و مناطق اطراف آن مورد بررسی جدی و همه جانبه قرار گرفت و پس از اندازه گیری سطوح ارتفاعی و پست نقاط همجوار به وسیله دستگاههای اندازه گیری پیشرفته، به ارتفاع 117 متر از سطح دریای آزاد دست یافتیم و پس از آن ارتفاع 117 متر گود لوت و مختصات جغرافیایی آن و سایر اطلاعات لازم بر روی صفحه ای فلزی حک و بر روی میله ای قطور که بیانگر نماد ملی ایران (پرچم پر افتخار ایران) است ایجاد و در" گود لوت" که در واقع گودترین نقطه داخلی فلات ایران در حوزه آبخیز بسته لوت است ، نصب شد.
آنطور که ایزدی می گوید: طراحی شاخص و نماد ملی مذکور به گونه ای است که در مقابل گرمای شدید و فرسایش بادی از مقاومت بالایی برخوردار است . در رأس میله شاخص، جعبه ای سبزرنگ تعبیه شده که محتوی اطلاعات گود لوت و همچنین محل قرار دادن سفرنامه مختصر سایر پژوهشگران و گردشگران حوزه بیابان در آینده، درون ظرف شیشه ای موجود در جعبه مشخص شده که شکل فیزیکی نماد ملی گود لوت به گونه ای است که می توان به عنوان الگو در سایر بوم سازگانهای پر اهمیت کشور بکار بست و به وسیله آن نسبت به ثبت سوابق مطالعاتی و حضور محققان و سایر گردشگران مبادرت کرد.
به گفته وی، از جمله دیگر فعالیتهای بوم شناختی لوت توسط گروه مذکور، بررسی ناحیه غربی تپه های ماسه بادی ستاره ای و منشاء رسوبگذاری کانی های آن که بیشتر نشأت گرفته از مواد تخریبی و فرسایشی ناحیه کلوت ها است ، که طی آن راه های دستیابی به شرق این ناحیه و رسیدن به هامادای (دشت های ریگی) لوت مرکزی مورد بررسی قرار گرفت.
بازدید و بررسی مجدد روباه شنی و انواع خزندگان در بیابان لوت
مدیر کانون سبز فارس، توضیح می دهد: وجود روباه شنی در گود لوت و نواحی مورد بازدید، موجب شد که زیستگاه و نظام رفتاری و غذایی آن جانور ، همراه با تصویربرداری های گروه مستندساز به مدیریت فرهام ورهرام مورد مطالعه مجدد و تکمیلی قرار گیرد و وجود سایر گونه های جانوری نظیر مانته دآ ، انواع قاب بال ، خانواده عنکبوتیان و خزندگان در بیوم های گوناگون لوت نشانگر وجود چرخه فعال اکولوژی در گود لوت و سایر نقاط لوت است و باز هم این باور را تقویت می کند که همواره جریان زندگی و حیات در تمامی نواحی بیابان لوت جاری بوده است.
تیم های افرود و اتوموبیل رانی بلای جان بوم سازگان حساس لوت
به اعتقاد وی، تردد خوروهایی که از سالهای گذشته در گود لوت و سایر نواحی لوت باقیمانده است، ادعای واهی برخی از گردشگران نوظهور و تیم های آفرود که با راه اندازی کاروانهای اتومبیل موجب صدمه رساندن به عرصه های شکننده و آسیب پذیر لوت می شوند و مکرراً اعلام می کنند که اولین موجوداتی هستند که در گود لوت و سایر مکانهای لوت، حضور یافته اند را باطل می کند.
ایزدی معتقد است به دلیل عدم پایه ریزی زیر ساختهای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی توسط سازمانهای دولتی و به ویژه مسئولین اجرایی استانهای کرمان و خراسان جنوبی، در یکسال اخیر بخشی از بیوم های ارزشمند لوت مانند دشت های ریگی (هامادا)، عرصه های رسی مخروط افکنه ها، خندق ها و تنگهای فرسایشی و آبرفتی که به لحاظ علوم زمین دارای اهمیت فراوانی هستند و همچنین پلایا و سایر بیوم های بیابان لوت تحت تاخت و تاز گروه های آفرود قرار گرفته اند که در حال حاضر در ردیف جدی ترین عاملان تخریب بوم سازگان شکننده لوت قرار دارند.
بنابراین در حال حاضر ساماندهی و هدایت گروههای آفرود به سایر نقاط محدود و مشخص شده کمتر آسیبپذیر خارج از بیابان لوت و به علاوه ایجاد ظوابط زیست محیطی و گردشگری برای ورود علاقه مندان به عرصه ارزشمند لوت توسط مسئولان استانهای همجوار با لوت بیش از پیش احساس می شود از سوی دیگر با توجه به مطالعات و پیگیری های انجام شده چندین ساله توسط کانون سبز فارس، ثبت ملی و جهانی پدیده های کم نظیر و منحصر به فرد لوت در اقلیم بسیار گرم و خشک کشور با چشم انداز ایجاد مدیریت پایش و تدوین آئین نامه تقویت ژئوتوریسم لوت، باید در رأس برنامه های سیاستگذاری علمی و گردشگری کشور قرار گیرد تا بیابان لوت در جایگاه پر ارزش جهانی خویش مورد توجه جامعه بین الملل واقع شود.
  :: منبع : حوزه/گرد آوری تبیان بوشهر گروه دانستنیها
 دفعات نمایش : 149  تعداد نظرات : 0
Bushehr-Tebyan, Tebyan, بوشهر تبیان, تبیان, Cultural, فرهنگی, information Technology, تکنولوژي اطلاعات, religion, دین واندیشه, science, دانش, social, اجتماعی, Sport, ورزشی, library, کتابخانه, nurture, تغذیه, Download, دانلود, نوا و نما, Media, TEBYAN, بوشهر, استان بوشهر, ISP, Internet, اینترنت رایگان, اینترانت رایگان, بوشهر تبیان, موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان, Institute cultural and knowledge clays ,سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان | WWW.BUSHEHR-TEBYAN.IR | Institute cultural and knowledge clays Bushehr Tebyan , Bushehrtebyan, Tebyan, استان بوشهر, تبیان, بوشهر, سازمان تبلیغات اسلامی استان بوشهر, BUSHEHR

::  نظرات شما در مورد این مطلب  ::

کاربران گرامی؛
نظرات ارسالی شما پس از تایید در سایت بوشهر تبیان به نمایش در می آید.
با تشکر از شما ...


  نام:  
  آدرس ایمیل:  
  شهر:  
  وب سایت :  
  متن نظرات شما :  

نمایش ایمیل    مرا با خبر کن

 

تازه ترین مطالب سایت

 

تازه ترین مطالب دانستنیها

اجرای پیوست فرهنگی باعث کاهش آسیب های اجتماعی در مناطق مهاجر پذیر صنعتی می شود
گوسفند هم از فرانسه وارد می کنیم!/اقتصاد مقاومتی در کجای برنامه های دولت قرار دارد؟
اعتراض دیری‌ها به جاده مرگ/ مسیر بوشهر - دیر بسته شد
نشست عوامل تولید مستند در امتداد فلق با معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی بوشهر
دومین نشست مدیران کل تبلیغات اسلامی استان های منطقه ای مرکز کشور در بوشهر برگزار شد
بوشهر میزبان دومین نشست منطقه ای مدیران کل تبلیغات اسلامی شش استان شد
توقیف کالاهای ترخیص شده در گمرک توسط نیروی انتظامی نادرست است
بیکاری زیبنده جوانان استان بوشهر نیست
سپاه در حفظ نظام و دفاع از ولی‌فقیه با هیچ کس تعارف ندارد
کارگروه ویژه برای رفع موانع طرح‌های آبرسانی استان بوشهر تشکیل می‌شود
حلقه انسانی دانشجویان بوشهری در ساحل خلیج فارس تشکیل شد
پارس جنوبی جم صدر جدول را با قدرت پس گرفت
استاندار جدید بوشهر از ظرفیت نخبگان علمی و فرهنگی منطقه استفاده کند
آموزش کامل طرز تهیه حلیم گندم خوشمزه نذری با گوشت و مرغ
نشست عوامل تولید مستند در امتداد فلق با روحانیون مستقر منتخب استان بوشهر برگزار شد
چرا شاهزاده‌‌های سعودی پس از تجاوز مرتکب قتل می‌شوند؟
هنری می‌خواهد نازی باشد!
آیا می‌دانستید تهران نیز دیوار و دروازه داشته است؟
مسن‌ترين زن جهان در روستاي سوك بوشهر زندگي مي‌كند
گوساله‌ای دوسر در دشتستان متولد شد
خواستگاری جنجالی داماد 7 ساله از عروس 4 ساله!
به یاد قربانیان ویرانگرترین زلزله تاریخ معاصر ایران؛
نامه رسمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برای ممنوعیت فعالیت دو پزشک متخصص
بیشترین دلایل ابتلا به ایدز در استان بوشهر چیست؟
تدبیر بیمه مسافران، بجای دهقان فداکار!
تاریخ انقضای عجیب یک تخم مرغ در دیلم
جزیره خارگ در دوران دفاع مقدس ۲۸۸۰ بار بمباران شد
کودک 2 ساله‌ای که همانند مردان سبیل دارد
رکوردشکنی پسر ایرانی الاصل با بوگاتی ویرون!
دلایل کچلی مردان چیست؟
کودک و نوجوان    بوشهر ما    حوادث و گوناگون   دانستنیها    ضرب المثل    دانلود    گالری تصاویر    مشاوره    دانش و فناوری
 
موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان اداره کل تبلیغات اسلامی استان بوشهر

از سال 1384 تا کنون © کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه بوشهر تبیان می باشد . استفاده از مطالب با ذكر منبع و لینک به سایت بلامانع است.

 :: طراحی و برنامه نویسی شده توسط موسسه بوشهر تبیان