امروز : ۲۹ شهريور ۱۳۹۸ -  2019/09/20
 :: دین و اندیشه    اجتماعی    فرهنگی و هنری   ورزشی    سیاسی و اقتصادی    تغذیه و سلامت    دانش و فناوری    مشاوره    اداره کل    کتابخانه    پایگاه ها ::
 

 :: فهرست کودک و نوجوان

قصه و داستان
آموزش بازی
آلبوم تصاویر کودک و نوجوان
جوک و لطیفه
نیایش
چیستان و دانستنیها
نقاشی

شعر
کاردستی
کارت پستال
فرهنگ اسامی
سایر ( خبر و مقالات )
معرفی سایت کودک و نوجوان
  صـرفـاً جـهـت اطـلاع !!!
سرقت از بیت المال
رژیم آنلاین
مشاور
معارفی از 30 جزء قرآن کریم

 :: گلشن راز

BUSHEHR-TEBYAN.IR شهید نود ساله ای از بزرگان کوفه واز قاریان قرآن که بدست عبیدالله در کوفه کشته شد چه نام داشت؟ ...

 :: وضعیت سایت

 تعداد مطالب : 55488
 تعداد نظرات : 496
 مجموع کاربران : 1445
  افراد آنلاين : 17
 تعداد بازدیدکنندگان
 
تاریخ مطلب:   ۰۷ مهر ، ۱۳۹۴ 21 : 12
  :: 29 Sep , 15 | 12:21 pm
مشق شب را شیرین کنیم مثل‌ چای صبحانه
Bushehr-Tebyan.IR
یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین دوره زندگی هر انسانی، ورود به دوره دبستان و آغاز تحصیلات رسمی است.
کودکی که تا دیروز فارغ از هرگونه قانون در دنیای کودکی خود احساس رهایی می کرده، اکنون باید در چارچوب مدرسه پاره ای از قوانین را پذیرفته و به آن عمل کند.
همچنین باید در کلاس درس شنونده و بیننده خوبی باشد و تکالیف درسی اش را به طور کامل و تمیز انجام دهد.
گذشته از این، کودک اکنون در خانه چیزی به نام مشق شب دارد و این یکی از مشکلات والدین در طول سال تحصیلی فرزندشان است.
در واقع برای بعضی از دبستانی ها هیچ کاری سخت تر از انجام تکالیف درسی نیست و والدین کلافه و خسته از تعیین انواع تنبیه و تشویق و تهدید درمی مانند که چگونه باید یک بار برای همیشه ضرورت انجام تکالیف درسی را به فرزندشان بیاموزند.
راهکارهای زیادی جهت تقویت نقش والدین برای بهتر انجام دادن تکالیف توسط دانش آموزان ارائه شده است، اما توجه به 14 نکته طلایی می تواند به والدین کمک کند نقش مثبتی در فرآیند انجام تکالیف فرزندشان داشته باشند و از این که فرزند آنها می تواند به اهداف مورد نظر تحصیلی اش دست یابد، اطمینان حاصل کنند:
برخی مهارت ها را قبل از مدرسه بیاموزانیم
کودک قبل از رفتن به مدرسه باید بعضی از مهارت ها را یاد بگیرد، اما متاسفانه بیشتر والدین کمتر به این نکته توجه می کنند؛ مثلا در درس ریاضی باید مهارت های دیداری کودک تقویت شود، یعنی بتواند تصور ذهنی از درس داشته باشد.
گاهی اوقات اصرار والدین بر یادگیری درس از روی کتاب بی فایده است و باید مهارت های دیگری در فرزندشان تقویت شود، در چنین شرایطی مشورت با معلم برای یادگیری و استفاده از وسایل کمک آموزشی می تواند بسیار مفید باشد.
زمان مناسب برای انجام تکالیف انتخاب کنیم
یکی از مهم ترین نکاتی که والدین باید به آن توجه کنند، مدت زمان مفیدی است که برای انجام مشق شب لازم است.
این زمان برای سنین مختلف متفاوت است و والدین باید شرایط سنی فرزندشان را در نظر بگیرند؛ به طوری که دانش آموزان ابتدایی بویژه سال اولی ها را نباید برای مدت زمان طولانی، مجبور به انجام تکالیفشان کنیم.
زیرا توصیه شده مدت زمان لازم برای انجام تکالیف، برای دانش آموزان پایه اول و دوم 10تا20 دقیقه در روز و برای پایه های بعدی دوره ابتدایی 30 تا 60 دقیقه است.
بنابراین والدین نباید جهت یادگیری بهتر دانش آموز و با این تصور که هر چه زمان بیشتری صرف کنند، یادگیری او نیز بیشتر خواهد شد.
معلم فرزندمان را بشناسیم
در جلساتی که در مدرسه تشکیل می شود، مثل جلسه اولیا و مربیان حتما شرکت کرده و با معلمان فرزند خود آشنا شویم و درباره اهداف و روش های تدریس شان از آنها سوالاتی بپرسیم.
همچنین درباره نحوه مشارکت خود در فرآیند انجام تکالیف فرزندمان با آنها مشورت کنیم.
برنامه منظمی برای انجام تکالیف تعیین کنیم
عوامل فیزیولوژیکی، توانایی های جسمی، روحی و روانی، سبک زندگی، محیط خانه و... باعث می شود دانش آموزان در انجام تکالیف خود از برنامه خاصی پیروی کنند.
به این ترتیب با توجه به عادات و ویژگی های فرزند خود، برنامه دقیق و منظمی برای او در نظر می گیریم تا فرزندمان براساس آن، تکالیف خود را انجام دهد.
مثلا بعضی از بچه ها تا از مدرسه می آیند و ناهار می خورند، ترجیح می دهند سراغ تکالیفشان بروند، اما بعضی ها دوست دارند پس از صرف ناهار ابتدا کمی استراحت یا بازی کنند و بعد تکالیف خود را انجام دهند.
با فرزندمان برنامه ریزی کنیم
بدون شک انجام دادن تمام تکالیف مدرسه در یک مدت زمان کوتاه کار آسانی نیست و معلمان گاهی اوقات تکالیفی را برای دانش آموزان در نظر می گیرند که انجام آنها نیاز به صرف زمان و انرژی بیشتری دارد.
بنابراین ما به عنوان یک پدر و مادر آگاه در روزها و شب هایی که فرزندمان تکالیف سنگینی دارد باید او را راهنمایی کنیم؛ مثلا تکالیفش را به بخش های کوچک تر تقسیم کند تا بتواند براحتی آن بخش ها را برنامه ریزی و مدیریت کند و در صورت لزوم از او بخواهیم به ازای هر ساعت درس خواندن 15 دقیقه استراحت کند.
قدردان تلاش های فرزندمان باشیم
به فرزندمان نشان دهیم برای تلاش های تحصیلی اش ارزش قائلیم و بهتر است در این راه از اقدامات ابتکاری استفاده کنیم؛ مثلا یکی از تحقیقات فرزند دلبندمان را که مورد توجه معلمش قرار گرفته و نمره بالایی کسب کرده است روی دیوار خانه نصب کنیم تا با دیدن آن متوجه شود تلاش و زحمات او برای ما مهم است.
همچنین در صحبت های خود با اقوام و آشنایان از دستاوردهای تحصیلی فرزندمان حرف بزنیم یا می توانیم با تشویق های کلامی برای انجام این کار به او انگیزه کافی بدهیم.
مشورت کنیم
اگر فرزندمان در انجام تکالیفش با مشکلات زیادی روبه رو است که نمی توانیم به تنهایی آنها را حل کنیم، حتما با معلم یا مشاوران مدرسه صحبت کنیم و این مشکلات را با آنها در میان بگذاریم؛
زیرا در بیشتر مواقع این مشکلات جدی نیست و با رسیدگی دقیق تر و تعامل بیشتر حل می شود.
به احساسات فرزندمان توجه کنیم
اگر می خواهیم فرزندمان تکالیفش را دقیق و به موقع انجام دهد و مانع لجبازی او شویم باید به احساساتش توجه کنیم و به او حق انتخاب بدهیم.
مثلا اگر خسته، کسل یا بی حوصله است او را درک کرده و تاکید کنیم که می دانیم چقدر مشق نوشتن در این شرایط سخت است، اما او باید این کار را انجام دهد.
ولی می تواند قبل از مشق نوشتن کمی استراحت یا بازی کند یا برنامه تلویزیونی مورد علاقه اش را ببیند، بعد تکالیفش را انجام دهد؛ اما این را مشخص کنیم و با فرزندمان به توافق برسیم.
وقتی به او امکان انتخاب داده می شود، بهتر تکالیفش را انجام می دهد، زیرا احساس می کند کنترل بیشتری بر زندگی خود دارد.
البته باید به این نکته توجه داشته باشیم که بهتر است انتخاب های محدودی به فرزندمان بدهیم، چراکه او نمی تواند بین انجام دادن یا ندادن تکالیفش یکی را انتخاب کند، اما می تواند درباره زمان انجام آن تصمیم گیری کند.
همچنین سعی کنیم انجام اولین مشق شب را برای یک دانش آموز کلاس اولی به یک خاطره خوب و شیرین تبدیل کنیم.
ریشه یابی کنیم
توجه به تفاوت دانش آموزان از طرف والدین امر بسیار مهمی است و نباید برای بچه های ضعیف تر سختگیری بیجا کنیم، زیرا بعضی از آنها زرنگ هستند، اما بعضی دیگر کندتر و نیاز به زمان بیشتری برای یادگیری دارند.
برخی علاقه کمتری نسبت به یک درس دارند و به طور مرتب از انجام تکالیفشان طفره می روند و والدینی که ریشه مشکل را پیدا نکرده اند، روز به روز سختگیرتر می شوند و مشکل فرزندشان را تشدید می کنند.
بنابراین مقایسه کردن درس بچه ها با یکدیگر کار اشتباهی است. وقتی دانش آموزی ضعیف تر است، والدین باید در ابتدا با او همدلی و سپس تلاش کنند از میان صحبت های فرزندشان علت این امر را جویا شوند.
معمولا بچه ها مشکل را می گویند، اما به زبان خودشان. در این صورت بهتر است والدین به دقت به حرف فرزندشان گوش کنند و راه حل را از حرف های خود او بیابند.
این نکته مهم است نباید او را مجبور کنیم تا دلیل ننوشتن تکالیفش را بگوید، بلکه باید از فرزندمان بخواهیم احساساتش را بیان کند؛ اما قاطعیت والدین حتی در این شرایط هم ضروری است، زیرا دانش آموز باید بداند انجام تکالیفش جزو وظیفه اوست.
به روش انجام تکالیف فرزندمان توجه کنیم
هر دانش آموزی ممکن است روش های ویژه خودش را در انجام تکالیف داشته باشد. قبل از این که راه و روش خاصی را به او القا کرده یا بخواهیم او را راهنمایی کنیم باید به روش کارش دقت کنیم؛ مثلا ببینیم در چه مدت بدون کمک ما می تواند تکالیفش را انجام دهد؟
چه اشکالاتی دارد؟ آیا هنگام انجام تکالیفش مرتبا جای خود را تغییر می دهد؟ آیا به کارهای دیگری هم می پردازد؟ آیا حواسش هنگام انجام تکالیف جمع است؟ بدون شک پاسخ به این پرسش ها می تواند به ما کمک کند.
تشویق و تحسین کلامی را فراموش نکنیم
هرگز فرزندمان را مجبور به انجام تکالیف مدرسه نکنیم، اما از آنجا که مشق شب الزامی است، والدین با آگاهی و صبر و حوصله می توانند با تشویق های کلامی برای انجام این کار به او انگیزه کافی بدهند؛ مثلا می توانند بگویند:
ـ چقدر کلمات را تمیز و زیبا روی خط نوشتی، آفرین.
ـ حالا دیگر می توانی حروف را درست بنویسی
دختر گلم و...
مکان مناسب برای انجام تکالیف تعیین کنیم
تلویزیون یا موسیقی با صدای بلند یا تماس های تلفنی باید در طول زمان انجام تکالیف دانش آموز به طور کلی حذف شود تا تمرکز فرزندمان فقط روی انجام تکالیفش باشد.
این نکته مهم است. به حداقل رساندن تنش ها در روابط افراد خانواده نیز نقش مهمی در نحوه انجام مشق شب توسط دانش آموز دارد. بنابراین سعی کنیم عوامل برهم زدن تمرکز را به حداقل برسانیم.
همچنین محیط مناسبی را برای انجام تکالیف فراهم کنیم، یعنی اطمینان حاصل کنیم فرزندمان تکالیف خود را در محیطی انجام می دهد که نور کافی دارد و وسایل مورد نیاز مثل مداد، تراش، پاک کن، دفتر و کتاب های لازم در آنجا فراهم باشد.
اگر بچه های بزرگ تر برای انجام تکالیفشان به رایانه احتیاج پیدا کردند، سعی کنیم آن را در مکانی عمومی و نه در اتاق خواب قرار دهیم، چرا که ما باید بتوانیم آنها را از اجرای بازی های رایانه ای در زمان انجام تکالیف مدرسه دور کنیم.
همچنین سایتی را که معلم به فرزندمان توصیه کرده را پیدا و برای دسترسی آسان، آنها را نشانه گذاری کنیم.
مسئولیت انجام تکالیف را به فرزندمان واگذار کنیم
متاسفانه بیشتر والدین، خود را مسئول کامل انجام تکالیف فرزندشان می دانند، به طوری که در این زمان بالای سر فرزندشان می نشینند و بیش از حد او را راهنمایی و کمک می کنند.
اگرچه باید والدین بویژه در سال اول دبستان با نظارت خود، برنامه ریزی و مسئولیت پذیری را به فرزند دلبندشان آموزش دهند، اما برخی والدین به اشتباه این مسئولیت را خودشان به عهده می گیرند.
بنابراین ما به عنوان یک پدر و مادر آگاه و مسئول با نظارت دقیق بر انجام تکالیف کم کم باید فرزندمان را مسئولیت پذیر تربیت کنیم.
حمایت و نظارت کنیم
دانش آموزان در دوران دبستان برای اولین بار تکلیف شب را تجربه می کنند. این مشق شب به منظور تقویت و یادگیری بیشتر درس های کلاس و کمک به آنها برای تمرین مهارت های مهم یادگیری است؛ بنابراین آنها باید خودشان تکالیفشان را انجام بدهند. اگر دانش آموزان فرصت فکر کردن و اشتباه را نداشته باشند، چیزی یاد نمی گیرند.
بنابراین والدین می توانند با پیشنهادها و راهنمایی های خود مسیر درست را به فرزندشان نشان دهند، اما یادگیری، وظیفه دانش آموز است، نه پدر و مادرش.
البته نباید نقش حمایتی و نظارتی والدین را نادیده گرفت، زیرا حضور پدر و مادر در کنار فرزندشان و راهنمایی های درست آنها به مدیریت درست انجام تکالیف منجر می شود و بازدهی حاصل از انجام تکالیف مدرسه را بالا می برد.
اما بعضی از والدین وقتی از مشق نوشتن فرزندشان خسته می شوند خود دست به کار شده و کار ناتمام او را تمام و در حق فرزندشان خیانت می کنند، زیرا با این کار، احساس مسئولیت در قبال وظیفه را از فرزندشان می گیرند.
به این ترتیب، وقتی فرزندمان سراغ تکالیفش می رود، حضور داشته باشیم تا درباره انجام تکالیف و امتحاناتش با او صحبت کنیم، تکالیف انجام شده او را چک کنیم و همیشه برای بیان سوالات و دغدغه هایش در کنارش باشیم.
موضعی قاطع داشته باشیم
قاطع باشیم؛ مثلا اگر فرزندمان تکالیفش را انجام نمی دهد، با او ارتباطی قاطعانه برقرار کنیم. مشاجره، جروبحث، تهدید و... فقط فرزندمان را تحقیر می کند. این روش ها اعتماد به نفس او را از بین می برد.
داد و فریاد کردن با فرزند در واقع عصبانیت و عدم کارایی ما را نشان می دهد و نه قدرتمان را و در نهایت باعث می شود اصلا به حرف های ما توجه نکند. در حالی که ما در موضع قدرت قرار داریم و باید قاطعانه انتظارات خود را بیان کنیم.
همچنین مجبور نیستیم مدام با آنها مشاجره و جر و بحث کنیم، بلکه باید ارام و قاطع بگوییم که انتظار داریم او تکالیف درسی اش را مسئولانه انجام دهد.
این مهم است که با عمل خود از گفتارمان حمایت کنیم. در برخورد با فرزندمان، موضع خود را حفظ کنیم، او باید بداند که ما با او مشاجره نمی کنیم، بلکه شاهد انجام تکالیف درسی اش خواهیم بود.
باید مثل یک پدر و مادر اگاه و مسئول با صبر و حوصله با فرزندمان ارتباط برقرار کنیم و به او بگوییم در این خانه مهم ترین مسئولیت تو این است که تکالیف درسی ات را انجام دهی. به او روشن و شفاف بگوییم انتخاب با اوست.
اگر دوست دارد که از امتیازات روزانه مثل تماشای تلویزیون، بیرون رفتن، بازی کردن و... استفاده کند اول باید تکالیفش را انجام دهد و قبل از اتمام کامل تکالیف نمی تواند از پشت میز خارج شود. همچنین از تهدیدهایی که عملی نیستند خودداری کنیم.
نسرین علی محمدی - چاردیواری

  :: منبع : حوزه/گرد آوری تبیان بوشهر گروه کودکان
 دفعات نمایش : 0  تعداد نظرات : 0
Bushehr-Tebyan, Tebyan, بوشهر تبیان, تبیان, Cultural, فرهنگی, information Technology, تکنولوژي اطلاعات, religion, دین واندیشه, science, دانش, social, اجتماعی, Sport, ورزشی, library, کتابخانه, nurture, تغذیه, Download, دانلود, نوا و نما, Media, TEBYAN, بوشهر, استان بوشهر, ISP, Internet, اینترنت رایگان, اینترانت رایگان, بوشهر تبیان, موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان, Institute cultural and knowledge clays ,سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان | WWW.BUSHEHR-TEBYAN.IR | Institute cultural and knowledge clays Bushehr Tebyan , Bushehrtebyan, Tebyan, استان بوشهر, تبیان, بوشهر, سازمان تبلیغات اسلامی استان بوشهر, BUSHEHR

::  نظرات شما در مورد این مطلب  ::

کاربران گرامی؛
نظرات ارسالی شما پس از تایید در سایت بوشهر تبیان به نمایش در می آید.
با تشکر از شما ...


  نام:  
  آدرس ایمیل:  
  شهر:  
  وب سایت :  
  متن نظرات شما :  

نمایش ایمیل    مرا با خبر کن

 

کودک و نوجوان    بوشهر ما    حوادث و گوناگون   دانستنیها    ضرب المثل    دانلود    گالری تصاویر    مشاوره    دانش و فناوری
 
موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان اداره کل تبلیغات اسلامی استان بوشهر

از سال 1384 تا کنون © کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه بوشهر تبیان می باشد . استفاده از مطالب با ذكر منبع و لینک به سایت بلامانع است.

 :: طراحی و برنامه نویسی شده توسط موسسه بوشهر تبیان