امروز : ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ -  2019/08/19
 :: دین و اندیشه    اجتماعی    فرهنگی و هنری   ورزشی    سیاسی و اقتصادی    تغذیه و سلامت    دانش و فناوری    مشاوره    اداره کل    کتابخانه    پایگاه ها ::
 

 :: فهرست کودک و نوجوان

قصه و داستان
آموزش بازی
آلبوم تصاویر کودک و نوجوان
جوک و لطیفه
نیایش
چیستان و دانستنیها
نقاشی

شعر
کاردستی
کارت پستال
فرهنگ اسامی
سایر ( خبر و مقالات )
معرفی سایت کودک و نوجوان
  صـرفـاً جـهـت اطـلاع !!!
سرقت از بیت المال
رژیم آنلاین
مشاور
معارفی از 30 جزء قرآن کریم

 :: گلشن راز

BUSHEHR-TEBYAN.IR شهید نود ساله ای از بزرگان کوفه واز قاریان قرآن که بدست عبیدالله در کوفه کشته شد چه نام داشت؟ ...

 :: وضعیت سایت

 تعداد مطالب : 55488
 تعداد نظرات : 496
 مجموع کاربران : 1445
  افراد آنلاين : 10
 تعداد بازدیدکنندگان
 
تاریخ مطلب:   ۱۲ آذر ، ۱۳۹۱ 42 : 5
  :: 02 Dec , 12 | 5:42 am
آشنایی با ورزش کبدی
Bushehr-Tebyan.IR
كبدي همان زو يك بازي ايراني است. اصل و منشاء اين بازي بومي و محلي است و اين بازي نياز به قدرت و مهارت داشته و كاملاً ساده و كم خرج مي باشد و نيازي به محوطه بزرگ و وسايل بازي ندارد. اين بازي در تمام نقاط ايران معروف و مشهور است و مسابقات كبدي به طور عادي برگزار مي شوند. قوانين اين بازي با گذشت زمان تغيير و اصلاح گرديده است. كبدي از مسابقات آسيايي سال 1982 به صورت نمايشي و پس از آن جزء* مسابقات رسمي بازيهاي آسيايي قرار گرفت.
كبدي در اصل يك بازي ايراني است و به اسامي مختلف ناميده مي شود، اين بازي در گيلان شيرين دودو و در خراسان، گلستان و مازندران زو و در سيستان و بلوچستان كبدي ناميده مي شود.

كبدي يك بازي كم خرج و يك بازي بيرون سالني و سالني پرتحرك است كه تركيبي از كشتي و راگبي است. براي گرفتن مهاجم يا فرار از دست حريف در اين بازي به مهارت، انعطاف پذيري چابكي، استقامت، حضور ذهن و جرأت نياز است.
قوانين و مقررات بازي :

1.هر تيم شامل 12 بازيكن (7 نفر بازيكن اصلي و 5 نفر بازيكن ذخيره) مي باشد.

2.تعويض در بازي در مواقع تايم اوت پزشكي و تايم مربي مجاز مي باشد و محدوديت تعويض وجود ندارد.

3.وقت بازي 2 وقت 20 دقيقه اي مي باشد و در صورت تساوي دو تيم در پايان وقت قانوني پنج حمله از سوي دو تيم و اگر باز هم مساوي شدند حمله يك به يك پيگيري مي شود، تا تيم برنده مشخص گردد.

4.وقت استراحت بين دو نيمه، 5 دقيقه مي باشد.
كبدي تحت قوانين و مقررات زير اجرا مي شود:

زمين كبدي :

زمين بازي قطعه زميني است مسطح با تشك تاتامي با ابعاد 10*5/12 متر براي مردان كه توسط يه خط مياني به دو قسمت تقسيم مي شود،* هر نيمه از زمين 10 متر عرض و 6 متر و 25 سانتي متر طول دارد كه اندازة هر نيمه به عرض 8 متر و طول 5 متر و 50 سانتي متر است. تعاريف خطوط كبدي به شرح ذيل مي باشد:

1- مرز :

عبارت است از خطوط چهار طرفه محوطه زمين بازي كه به عنوان خطوط مانع در نظر گرفته شده اند، مثل da/cd/bc/ab كليه خطوط حداكثر به عرض 5 سانتي متر و از قسمت محوطه زمين بازي تشكيل مي شوند.

2- خط مياني: Mid line :

اين خط زمين بازي را به دو قسمت (25/6 براي مردان و 50/5 براي زنان) تقسيم مي كند به اسم خط مياني يا پيروي. و يا شروع حمله ناميده مي شود.

3- لابي looby :

هر يك از كناره هاي زمين بازي به صورت راهرو يا لابي به عرض 1 سانتي متر در نظر گرفته شده است.

4- خط باك يا حمله baulk :

بايد از عرض كامل در فاصله 75/3 متر براي زمين مردان و در فاصله 3 متر براي زمين زنان باشد و كليه خطوط نشان داده شده در شكل بايد به طور واضح كشيده شوند و نبايد بيشتر از 5 سانتي متر عرض داشته باشند.

5- خط امتيازي bonus :

از خط باك 1 متر و فاصله آن تا انتهاي زمين 5/1 متر مي باشد.
نكات مهم :

1. فضای لازم :

لازم است در هر طرف زمين به اندازة 4 متر فضاي بيروني در كنار و انتهاي خطوط اختصاص داده شود.

2.سكوي نشستن :

sitting block بايد در فاصله 2 متر از انتهاي خطوط قرار گيرد. اين سكو بايد به شكل مستطيل 8*1 متر براي مردان و 6*1 متر براي زنان باشد. در صورت عدم امكان فراهم ساختن سكو با چنين ابعادي، داور مي تواند در مورد علامت گذاري و تعيين محل مناسب سكوهاي محل نشستن تصميم گيري نمايد.

3.كبدي گفتن:

با صداي بلند و واضح، بايد كلمه كبدي را به طور ممتد بازيكن مهاجم تكرار كند.

4.مهاجم:

كسي است كه وارد ميدان حريف مي گردد مهاجم قبل از اينكه به زمين يا ميدان حريف برسد بايد شروع به كبدي گفتن بكند.

5.حريف:

هر يك از بازيكنان يك گروه كه در محوطه زمين خود در مقابل گروه مهاجم در طرف ديگر زمين قرار مي گيرند، حريف يا طرف مخالف گروه ديگر محسوب مي گردند.

6.قطع:

قطع كردن صداي كبدي كلمه (كبدي كبدي) يا نفس گيري در طي بازي به معني قطع كردن محسوب مي گردد. اين عمل بايد به طور ممتد كبدي ـ كبدي شروع شده و ادامه يابد تا زمانيكه مهاجم به زمين خود برگردد.

7.موفق شدن:

در صورتيكه مهاجم بدون نقض قوانين بازي با حريف تماس پيدا كند يا اگر قسمتي از بدن حريف با قسمتي از بدن مهاجم تماس پيدا كند و سپس مهاجم با زمين خود تماس پيدا كند، مهاجم موفق به كسب امتياز شده است.

8.متوقف ساختن مهاجم:

در صورتيكه حريفان يا حريف بدون نقض قوانين بازي مهاجم را نگه داشته و او را در زمين خود متوقف سازند و به مهاجم اجازه رسيدن به زمينش را ندهند تا وي نتواند بازي را ادامه دهد، مهاجم متوقف شده شناخته مي شود و يك امتياز را از دست مي دهد.

9.صحيح رسيدن به زمين:

در صورتيكه مهاجم پس از عبور از خط مياني، با هريك از اعضاي بدن با زمين خود تماس پيدا كند و قوانين بازي را نيز نقض نكرده باشد و بازي را ادامه داده باشد وي صحيح به زمين خود رسيده است.

10. امتیاز گیری :

چنانچه مهاجم خط امتيازي را رد كند يك امتياز مي گيرد.

11.تماس پيدا كردن:

منظور از تماس پيدا كردن تماس مهاجم با حريفان يا لباس، كفش و مو يا هر يك از وسايل يا اعضاي بدن آنها مي باشد.

12.درگيري:

هنگامي كه مهاجم با حريف يا حريف با مهاجم تماس پيدا كند درگيري آغاز مي گردد.

13.حمله:

هنگامي كه مهاجم وارد زمين حريف مي شود حمله آغاز شده است.

14.حمله موفق:

اگر مهاجم حداقل يكبار هنگام زمان حمله از خط 75/3 متري (باك) عبور نمايد و به زمين خود برگردد، حمله موفقيت آميز انجام شده است.
  :: منبع : حوزه/گرد آوری تبیان بوشهر گروه کودک و نوجوان
 دفعات نمایش : 283  تعداد نظرات : 0
Bushehr-Tebyan, Tebyan, بوشهر تبیان, تبیان, Cultural, فرهنگی, information Technology, تکنولوژي اطلاعات, religion, دین واندیشه, science, دانش, social, اجتماعی, Sport, ورزشی, library, کتابخانه, nurture, تغذیه, Download, دانلود, نوا و نما, Media, TEBYAN, بوشهر, استان بوشهر, ISP, Internet, اینترنت رایگان, اینترانت رایگان, بوشهر تبیان, موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان, Institute cultural and knowledge clays ,سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان | WWW.BUSHEHR-TEBYAN.IR | Institute cultural and knowledge clays Bushehr Tebyan , Bushehrtebyan, Tebyan, استان بوشهر, تبیان, بوشهر, سازمان تبلیغات اسلامی استان بوشهر, BUSHEHR

::  نظرات شما در مورد این مطلب  ::

کاربران گرامی؛
نظرات ارسالی شما پس از تایید در سایت بوشهر تبیان به نمایش در می آید.
با تشکر از شما ...


  نام:  
  آدرس ایمیل:  
  شهر:  
  وب سایت :  
  متن نظرات شما :  

نمایش ایمیل    مرا با خبر کن

 

کودک و نوجوان    بوشهر ما    حوادث و گوناگون   دانستنیها    ضرب المثل    دانلود    گالری تصاویر    مشاوره    دانش و فناوری
 
موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان اداره کل تبلیغات اسلامی استان بوشهر

از سال 1384 تا کنون © کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه بوشهر تبیان می باشد . استفاده از مطالب با ذكر منبع و لینک به سایت بلامانع است.

 :: طراحی و برنامه نویسی شده توسط موسسه بوشهر تبیان