امروز : ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ -  2019/08/19
 
  كاربر مهمان

 
مشاوره رایگان

 

ورود به سایت عضویت در سایت
جستجوی پیشرفته
 :: دین و اندیشه    اجتماعی    فرهنگی و هنری   ورزشی    سیاسی و اقتصادی    تغذیه و سلامت    دانش و فناوری    مشاوره    اداره کل    کتابخانه    پایگاه ها ::
 

 :: فهرست فرهنگی و هنری

سینمای ایران و جهان
هنرهای نمایشی
بیوگرافی
رادیو و تلویزیون
جشنواره ها
هنرهای تجسمی
فرهنگ و هنر

ادبیات و شعر
معماری و صنایع دستی
طراحی و گرافیک
کتاب و نشر
نقاشی و عکاسی
رسانه ها
موزه ها و مراکز فرهنگی
مصاحبه
گزارش
سایر ( خبرها و مقالات )
  صـرفـاً جـهـت اطـلاع !!!
سرقت از بیت المال
رژیم آنلاین
مشاور
معارفی از 30 جزء قرآن کریم

 :: گلشن راز

BUSHEHR-TEBYAN.IR شهید نود ساله ای از بزرگان کوفه واز قاریان قرآن که بدست عبیدالله در کوفه کشته شد چه نام داشت؟ ...

 :: وضعیت سایت

 تعداد مطالب : 55488
 تعداد نظرات : 496
 مجموع کاربران : 1445
  افراد آنلاين : 10
 تعداد بازدیدکنندگان
 
تاریخ مطلب:   ۲۹ آذر ، ۱۳۹۰ 37 : 7
  :: 20 Dec , 11 | 7:37 am
عدالت بدون اسلام وجود ندارد
Bushehr-Tebyan.IR
پدید آورنده : ابوالفضل مروی ، صفحه 31
مصاحبه با استاد عدنان الکیلانی
اشاره:
آقای عدنان الکیلانی متولد سال 1938م. و متخصص حقوق بین الملل از کشور اردن هستند که در دانشگاههای مختلف تدریس می کنند و سابقا مشاور حقوقی وزارت خارجه اردن بوده اند.
ایشان در زمینه سیاست و حقوق بین المللی تالیفاتی دارند از جمله کتاب "صلح با اسرائیل" و مقالات متعددی درباره امور سیاسی در روابط بین الملل نوشته اند که در جراید اردن به چاپ رسیده است. ایشان در حال حاضر از سمت های رسمی بازنشسته شده اند و به تحقیق و تدریس اشتغال دارند. آقای الکیلانی در کنگره دوم احیاءاندیشه دینی مهمان کشورمان بودند. مصاحبه ای با ایشان انجام داده ایم که در ذیل به نظر خوانندگان گرامی می رسد.
حضور: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و فروپاشی شوروی سابق به نظر می رسد که تنها نیروی قدرتمندی که در برابر استکبار جهانی بویژه امریکا ایستاده است مکتب اسلام است. شما کیفیات این مقابله و سیاستهای استکبار را چگونه ارزیابی می کنید؟
آقای عدنان الکیلانی: در ابتدا از جنابعالی به خاطر فرصتی که به من دادید تا درباره موضوعات مختلف صحبت کنیم بسیار سپاسگزارم. اما درباره سوال شما همان طور که می دانید استعمار همواره از سیاست "تفرقه بیانداز و حکومت کن" استفاه کرده است. بعد از جنگ جهانی اول در کشورهای عربی 22 دولت تشکیل شد. این نتیجه همان سیاست است. آنها توانستند بین کشورهای اسلامی اختلافات شدید بوجود آورند و در آن کشورها نفوذ کنند و منافع خود را تامین نمایند. اگر ما می بینیم که مثلا پاکستان بعد از سال 1947 به دو کشور تجزیه شد این تفرقه در جهت اهداف سیاسی و استراتژی است. این سیاست استعمار باقی خواهد ماند.
بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1989 غرب متوجه شد که دیگر خطر کمونیزم از بین رفته است. آنها احساس کردند خطری که ممکن است با آن روبرو شوند همان اسلام است.
غربیها صریحا می گفتند اسلام برای کشورهای غربی یک جنبه خطرناکی دارد و برای همین سعی می کنند از لحاظ فرهنگی در کشورهای اسلامی نفوذ بیشتری پیدا کنند و ملل مسلمان بخصوص جوانان را از دین خودشان دور و به فرهنگ غربی متمایل سازند و از این طریق موجب تفکیک و اضمحلال جوامع اسلامی شوند. ما باید به اسلام توجه کنیم، مانند امام خمینی، که یک معجزه آسمانی بود و تمام نقشه های استعمار را برای جوامع اسلامی بیان کردند.
ما بسیار خوشحال می شویم وقتی که می بینیم جمهوری اسلامی ایران با قوت و عظمت با تمام نقشه های استعماری برخورد می کند و باعث امیدواری تمامی کشورهای عربی و اسلامی است. امیدواریم با توجه به فلسفه سیاسی امام یک اتحاد اسلامی - نه فقط یک حکومت اسلامی - بین کشورهای مسلمان پدید آید و با این اتحاد قدرت سوم در دنیا تشکیل شود.
حضور: آیا به نظر شما دولتهای موجود اسلامی می توانند اتحادی را پدید آورند که در مقابل توطئه ها و تهدیدهای غرب و بویژه امریکا بایستند؟
الکیلانی: بله، در صورتی که به اسلام توجه کنیم و حکومتهای اسلامی در کشورهای مختلف عربی تشکیل شود. پیامبر اسلام (ص) نیز که به مدینه مهاجرت کردند اولین موضوعی که برایشان مهم بود تشکیل دولت اسلامی بود، به خاطر اینکه در مقابل مشرکین آن زمان قدرتی ایجاد شود. البته این کار مشکلی است. ولی اگر مردم به دین خودشان اهمیت بدهند می توان امیدوار بود که دولتها نیز تحت فشار جامعه به سوی اتحاد اسلامی پیش بروند.
حضور: فکر می کنید معرفی امام خمینی و آثار ایشان برای وصول به اتحاد واقعی میان مسلمین چه جایگاهی دارد و چگونه باید باشد؟
الکیلانی: امام خمینی یک انسان دانشمند و یک سیاستمدار مطلوب بودند و جهاد ایشان علیه حکومتهای مستبد از سالها قبل - از 1942م - شروع شد. از زمان تدریس در حوزه علمیه قم توجه امام بر این بود که اسلام باید برای مردم تعریف شود. مردم باید بدانند بدون اسلام نمی توانند زندگی کنند و عدالتی بدون وجود اسلام پدیدار نخواهد شد. لذا فلسفه سیاسی حکومت از نظر امام خمینی و فعالیتها و جهاد امام - در تمام عمرشان - باید برای مردم بیان شود. این مطالب نه فقط در ایران بلکه باید در خارج از کشور منتشر شود. مردم ایران از این مطالب به اندازه کافی آگاهی دارند ولی تبلیغات در خارج از کشور ضعیف است. باید انجمن های مختلفی توسط سفارتخانه های ایران در کشورهای دیگر تاسیس شود و زبان فارسی در آن کشورها تدریس شود، خصوصا در کشورهای عربی و اسلامی. ما می دانیم که زبان عربی زبان دینی اسلام است چون زبان قرآن است ولی زبان دوم اسلام، زبان فارسی است.

بسیاری از دانشمندان اسلام در فقه اسلامی، در پزشکی، در ادبیات، علوم اجتماعی، علوم فلسفی و... ایرانی بوده اند و این دانشمندان تاثیر زیادی در تمدن عرب داشته اند، پس چرا، از این موقعیت استفاده نکنیم. باید زبان فارسی را حداقل در کشورهای عربی و اسلامی منتشر کنیم. مثلا اگر کتاب ولایت فقیه امام را که به زبان فارسی است به سفارتخانه ها بفرستیم افرادی که بخواهند می توانند از آن استفاده کنند.

به عقیده من فلسفه امام درباره حکومت باید منتشر شود. مردم در کشورها، مخصوصا کشورهای عربی دوست دارند در مورد ایران اطلاعاتی بدست آورند، اطلاعاتی درباره سیاست جمهوری اسلامی ایران وضعیت جامعه ایران و... لکن متاسفانه منبعی برای اینکه نیازشان را به طور کامل تامین کند وجود ندارد. فکر می کنم این موضوع باید دنبال شود. رابطه جمهوری اسلامی با کشورهای عربی و اسلامی باید محکمتر شود چون ما برادر هستیم: "انما المومنون اخوه فاصلحوا بین اخویکم"

حضور: ظاهرا شما فلسفه سیاسی امام خمینی را به عنوان اندیشه محوری حضرت امام مهمترین مطالبی می دانید که باید روی آن کار و تبلیغ شود؟

الکیلانی: حضرت امام بیشتر از هر چیز به تشکیل حکومت اسلامی اهمیت می دادند. ایشان می فرمودند وقتی حکومت اسلامی باشد قانون اساسی این حکومت دینی اسلام خواهد بود. وقتی دین اسلام قانون اساسی کشورهای اسلامی باشد، اشخاص فقیه باید حکومت کنند، یا لااقل حکومت تحت نظر فقها باشد. بدون توجه به اسلام نمی توان به افکار امام جامه عمل پوشانید. بدون اسلام، استعمار جوامع را تفکیک کرده و موجب سست شدن مردم و نفوذ استعمار می شود. ما باید به یکدیگر نزدیک شویم، از هم اطلاع پیدا کنیم و از نظریات حضرت امام استفاده کنیم.

حضور: در این نزدیک شدن و اتحاد نقش اندیشه مندان جهان اسلام چه باید باشد؟

الکیلانی: متفکران جهان اسلام تقریبا نظریات واحدی دارند. به نظر من وظیفه آنها این است دیدگاههای مذاهب مختلف اسلامی را به هم نزدیک کنند و اختلافات جزیی را از میان بردارند. آنان باید دین اسلام را برای جوامع مسلمان امروزی مخصوصا جوانان تعریف کنند، زیرا اگر ما مسلمانان خودمان از اسلام اطلاع کافی نداشته باشیم این یک مصیبت است. در بعضی از کشورهای اسلامی به دین اسلام اهمیت نمی دهند بلکه فکرشان درباره حکومت، سیاست و فرهنگ معطوف به نظریه های غربی است. اگر این موضوع توسعه یابد برای ما خطر زیادی خواهد داشت. من واقعا خوشحالم که یک عده از نویسندگان و دانشمندان اسلامی از مجلات و روزنامه های ایرانی مانند مجله "التقریب" و "التوحید" استفاده می کنند. این مجلات به اسلام خدمت می کنند ولی این کافی نیست. البته ما از متصدیان چنین نشریاتی تشکر می کنیم اما این گونه نشریات به همه کشورهای اسلامی نمی رسد و اگر هم برسد تعداد آن خیلی کم است. اما تنها تلاش متفکران کفایت نمی کند. دولتهای اسلامی نیز باید عملا دوستی خود را نشان دهند، نه با حرف زدن بلکه در عمل. اگر روابط دولتها و روسای کشورهای اسلامی حسنه نباشد ملتها نیز از سیاستهای دولتهای خود پیروی می کنند و این وضعیت موجود کماکان باقی خواهد ماند.

حضور: به نظر شما مبانی سیاستهای جهان غرب برای مبارزه با اسلام و انقلاب اسلامی چیست؟

الکیلانی: همان طور که عرض شد سیاستهای کشورهای استعماری تضعیف کشورهای اسلامی است از هر طریق ممکن. نمونه آن جنگ هشت ساله میان عراق و ایران است. چرا این جنگ شروع شد؟ جنگی که از جنگ بین الملل دوم بیشتر طول کشید. منظور آنها این بود که قوای نظامی این دو کشور تضعیف شود تا آنان به مقاصد خود برسند. آنها به بهانه حفظ آرامش و جلوگیری از جنگ وارد منطقه شده اند. این موضوع برای همه روشن است. نفت کشورهای منطقه بجز ایران در تصرف آنان است. البته بعد از جنگ عراق با ایران، جنگ عراق و کویت هم پیش آمد که در هر دو مورد متجاوز عراق بود. من هر چه فکر می کنم که به چه علت عراق چنین جنگی را علیه ایران شروع کرد برایم قابل حل نیست. استعمار برای نفوذ در منطقه از سیاست تفرقه بیاندازد حکومت کن استفاده می کند. الان با اینکه چند سال است که جنگ تمام شده ولی نیروهای خارجی در منطقه حضور دارند و بهانه شان هم حفظ امنیت منطقه است. آنها منطقه را تصاحب کرده اند. حالا که دیگر جنگی نیست باید قوای خود را به کشورهایشان باگردانند ولی ما می بینیم که روز بروز این قوا تقویت می شود.

حضور: در مورد آزمایشهای اتمی هند و پاکستان و سروصداهای اخیر چه نظری دارید، با توجه به اینکه اسرائیل هم بمب اتمی دارد و دائما هم در پی توسعه سلاحهای مخرب است و نه تنها غرب و سازمان ملل چیزی نمی گویند بلکه علاوه بر کمک غرب نوعی تشویق و تمجید هم از آن دولت بعمل می آید.

الکیلانی: تجربه های اتمی هند از طرف غرب صرفا محکوم شد ولی در مورد دولت اسلامی پاکستان فشارها و مجازاتهای مختلفی عنوان و اعمال شد. چرا کشورهای غربی این گونه سیاستها را برای اسرائیل اعمال نمی کنند؟ اسرائیل کشور خطرناکی است و بمب اتمی دارد. نقشه خطرناکی در سیاست دارد و آن اینکه توسعه طلب است. اسرائیل تنها حکومت در جهان است که حدود سرزمینهای آن هنوز معلوم نیست. آخر نمی شود که دولت حد نداشته باشد. معلوم نشدن حدود سرزمین اسرائیل نشان دهنده این است که آنها می خواهند سرزمین اشغالی توسعه پیدا کند و نظر خودشان یعنی از "نیل تا فرات" تحقق یابد. متاسفانه از طرف بعضی از کشورهای اسلامی با اسرائیل پیمان صلح امضاء شده در حالی که اسرائیل رسما حدود خود را اعلام نکرده است.

حضور: مطالبی که بیان کردید گوشه ای از عملکرد استکبار جهانی و زاده نامشروع و نامیمون آن اسرائیل غاصب است لاکن به موازات این عملکرد یعنی به موازات تخریب و غارت کشورهای محروم دستگاه استکباری امریکا و متحدانش سازمانهای تبلیغاتی، جاسوسی فراوانی دارند که به صورت یکپارچه در زمینه های مختلف، با سیاستهای مشخص علاوه بر جنگ روانی سعی در بی خبر نگاه داشتن ملل محروم به دمیدن روحیه ذلت و رخوت در ایشان و مایوس کردن آنان از مبارزه برای احقاق حق خویش است و در این میان ابزار اصلی استکبار رسانه های جمعی بویژه ماهواره و تلویزیون، مطبوعات و فیلمهایی است که مردم را به انحراف می کشاند به نظر شما در برابر تبلیغات شیطانی چه باید کرد.

الکیلانی: مسئولیت مقابله در اینجا، به عهده علماء واندیشه مندان اسلام است. ما هم می توانیم از همین ابزارها استفاده کنیم و فرهنگ خود را به دنیا معرفی کنیم. جمهوری اسلامی ایران و کشورهای اسلامی و عربی هم می توانند از طریق کانالهای فضایی تلویزیون دنیا را تحت پوشش قرار دهند. البته استعمارگران می دانند که اگر اسلام منتشر شود، اگر اسلام حاکم باشد به ضرر آنها و منافع آنها خواهد بود. به خاطر همین بعد از اینکه امام خمینی در ایران به قدرت رسیدند و جمهوری اسلامی را تشکیل دادند آنها از طریق تلویزیون، اینترنت، رادیو، مطبوعات و... در حال حمله هستند. چنین حملاتی یکی از راههای جنگ با اسلام است. هدف آنها این است که مردم را از دین خود دور کنند. اگر در جامعه اسلامی مردم از دین خود جدا شوند دیگر اسلام حکومت نخواهد کرد و فرصتی برای استعمارگران پیش می آید تا عمال خود را به قدرت برسانند و خیالشان راحت شود.

حضور: می دانید که امریکا و انگلیس و سایر کشورهای سلطه جو بخصوص امریکا برای مبارزه با اسلام و تسلط بر جهان علاوه بر تهاجم نظامی و کشتار انسانها که حرف آخر آنهاست و همچنین استفاده از ابزارهای دیگر سلطه مانند کنترل جریان پولی جهانی و غیره از تبلیغات و شعارهای مردم فریب مانند بحث دموکراسی، حقوق بشر، آزادی اطلاعات و... نیز سوء استفاده می کنند نظر شما در این باره چیست؟

الکیلانی: تئوریهای مربوط به دموکراسی و حقوق انسانها و نظایر آن قرنها قبل توسط متفکرانی مانند افلاطون و ارسطو و دیگران مطرح شده و امروزه تمامی کشورهای غربی و شرقی ادعای دموکراسی و آزادی دارند و اعلام می کنند که دموکراسی و حکومت مردم باید وجود داشته باشد. ولی دموکراسی چیست؟ کدام مردم آزادی دارند؟ در همان جامعه باستانی یونان مردم جامعه به دو قسمت تقسیم می شده است، آزادگان و بندگان. جامعه ای که دو قسمت دارد دموکراسی در آن چه معنایی دارد؟ اگر به تاریخ رجوع کنیم می بینیم که اساسا ملتها هیچوقت خودشان را اداره نمی کردند و هیچوقت برخود حکومت نمی کردند. غالبا در جوامع در طول تاریخ عده ای قلیلی که با زور به قدرت رسیده بودند جوامع را اداره می کرده اند. اما در اسلام چنین نیست. ما آیه " وامرهم شوری بینهم" و آیه "و شاورهم فی الامر" را داریم، یعنی در جامعه اسلامی حاکم با موافقت مردم به قدرت می رسد و می باید بر اساس قوانین و احکام الهی حکومت کند.قوانین الهی خطا و اشتباه ندارند. احکام الهی منزه از اشتباه است.

حضور: با توجه به آنچه بیان کردید مبانی مشروعیت حکومت اسلامی را در چه می دانید؟

الکیلانی: مشروعیت حکومت اسلام از جامعه اسلامی سرچشمه می گیرد و سه رکن دارد: توحید، رسالت و امامت. اینها اصول حکومت اسلامی است. در حال حاضر نمی توانم درباره توحید و رسالت بحث کنم چون فرصت بسیار زیادی می طلبد ولی امامت یا در ادامه آن رهبری، در جامعه اسلامی منوط به انتخاب ملت مسلمان است، همان طور که در ایران اجرا شد.

حضور: ملت مسلمان یا امت؟

الکیلانی: در اینجا می گوییم ملت مسلمان ایران ولی در جامعه اسلامی یا امت باید ولی امر انتخاب شود "یا ایها الذین آمنوا اطیعوالله و اطیعوالرسول واولی الامر منکم" اولی الامر کسانی هستند که در جامعه اسلامی حکومت می کنند و این حاکم مسلمانها و خلیفه یا امام مسلمانها باید از طرف امت انتخاب شود. همان طور که امام خمینی اساس ولایت فقیه را بوجود آوردند و الان در ایران انتخابات از طرف ملت مسلمان ایران اجرا می شود. حاکم فقیه باید "مردی" عادل بوده، توانایی حکومت داشته باشد و شرایط دیگری که مشخص است.

حضور: در این صورت به نظر می رسد که ضروری ترین کارها و واجب ترین آنها برای مسلمانان تشکیل حکومت اسلامی است.

الکیلانی: بله، باید این کار را بکنیم. برای اینکه اگر عمیقا به اسلام و قوانین آن رجوع کنیم می بینیم که اسلام یک دین کامل است. هم برای سیاست کامل است، هم برای اقتصاد کامل است هم برای فرهنگ کامل است و لذا اعتقاد دارم اسلام مفضلتر از سایر نظریه های بشری است و واجب الاتباع است و مسلمانان باید به دین خودشان رجوع کنند تا بفهمند عدالت چیست، مذهب چیست، سیاست چیست. متاسفانه امروزه جوانان ما از اسلام خیلی کم آگاهی دارند البته به استثنای جمهوری اسلامی ایران.

الان بیست سال از عمر جمهوری اسلامی در ایران می گذرد و من خوشحال می شوم وقتی می بینم در این محیط اسلامی آقایان و خانمها، جوانان و پیران همه به اسلام تعلق دارند و می خواهند از اسلام هر چه بیشتر بدانند. ذهنیت آنها اسلامی است ولی متاسفانه در جوامع دیگر اسلامی و عربی چنین وضعی وجود ندارد. زیرا فرهنگ غربی به این جوامع حمله کرده است و در میان جوانان تاثیر داشته. این امر برای ما خطرناک است چون اگر ما از دین خود دور شویم دولتهای استکباری به سهولت می توانند در بین ما نفوذ کنند.

حضور: نظر شما درباره احزابی که در کشورهای اسلامی فعالیت می کنند چیست؟

الکیلانی: من خود هرگز حزبی نبوده ام و نخواهم بود. من طرفدار اسلام هستم و از اسلام دفاع می کنم و اساسا به احزابی که از نظریه های غربی سرچشمه می گیرند اعتقاد ندارم.

حضور: در برابر تهاجم فرهنگی و تبلیغات آمریکا و استکبار غربی که به آن اشاره شد محورهای تحرک مسلمانان چه باید باشد؟

الکیلانی: ما باید از نظریه امام خمینی استفاده کنیم. ما باید به اسلام خدمت کنیم. و تا آنجا که می توانیم نظریات امام را به دنیا برسانیم. این یک جهاد است و ما فعلا باید جهاد کنیم. الحمدلله انقلاب اسلامی که در ایران پدید آمده خیلی در کشورهای عربی و اسلامی تاثیر داشته است ولی نباید در برابر حملات غرب ساکت باشیم. آنها تبلیغ می کنند که اسلام یک دین تعصبی است، دینی است که از زور استفاده می کند. در حالی که اسلام این گونه نیست. الان قتل و کشتاری را که در الجزایر اتفاق می افتد به اسلام نسبت می دهند لاکن صهیونیستها و سازمانهای مختلف غربی پشت این جریانات هستند. اسلام هرگز اجازه چنین جنایاتی را نمی دهد زیرا قرآن کریم می فرماید "ولاتقتلوا النفس التی حرم الله الا بالحق" این جریاناتی که هر روز ما در الجزایر یا سایر جاها می شنویم اینها از اسلام دور است. اسلام هیچوقت اجازه نمی دهد جامعه یک وضعیت ناجوری پیدا کند و مسلمان مسلمان دیگر را به قتل برساند. تمام این وقایع از طرف صهیونیستها و عمال امپریالیسم غربی تغذیه می شود برای اینکه اسلام تخریب شود و ما باید در برابر این حملات جهاد کنیم. جهاد ما فرهنگی است. دین اسلام دین محبت و تسامح است. ما وارد جنگ نمی شویم مگر مجبور شویم و انشاءالله در هر حال موفق خواهیم شد.

حضور: بد نیست نظر شما را درباره دومین کنگره امام خمینی و احیاءاندیشه دینی نیز بشنویم.

الکیلانی: کنگره خیلی خوب بود. از روز اول که آقای رئیس جمهور جناب آقای خاتمی مراسم را افتتاح کردند و شرکت کنندگان مقالات خود را بیان کردند همه سخنرانیها و مراسم خوب بود ولی من پیشنهاداتی دارم: اولا تمامی مقالات حداقل دو ماه قبل از شروع کنگره بایستی به موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی برسد و آقایان باید سعی کنند این مقالات ترجمه شود. علاوه بر این بهتر است برای سخنرانان و جلسات وقت بیشتری منظور شود و آنقدر فشرده نباشد. ضمنا ما اینجا می آییم که نظریه حضرت امام را به جامعه اسلامی و جامعه بین المللی برسانیم نه اینکه نظریه امام را به مردم ایران معرفی کنیم. همه مردم ایران از نظریات امام استفاده کرده اند و استفاده می کنند. پس مابه ایران نیامده ایم تا به جامعه ایرانی بفهمانیم که نظریه امام چیست. این جامعه ایرانی است که نظریه امام را به ما می فهماند. ما باید نظریات امام را به تمامی جوامع جهانی برسانیم اعم از اسلامی و غربی .

من از صمیم قلب برای این جمهوری اسلامی دعا می کنم. و همچنین دعا می کنم که خداوند مقام معظم رهبری، ریاست جمهوری، حکومت اسلامی، این ملت و این خاک مقدس را حفظ کند.

  :: منبع : حوزه/گرد آوری تبیان بوشهر گروه فرهنگی
 دفعات نمایش : 334  تعداد نظرات : 0
Bushehr-Tebyan, Tebyan, بوشهر تبیان, تبیان, Cultural, فرهنگی, information Technology, تکنولوژي اطلاعات, religion, دین واندیشه, science, دانش, social, اجتماعی, Sport, ورزشی, library, کتابخانه, nurture, تغذیه, Download, دانلود, نوا و نما, Media, TEBYAN, بوشهر, استان بوشهر, ISP, Internet, اینترنت رایگان, اینترانت رایگان, بوشهر تبیان, موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان, Institute cultural and knowledge clays ,سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان | WWW.BUSHEHR-TEBYAN.IR | Institute cultural and knowledge clays Bushehr Tebyan , Bushehrtebyan, Tebyan, استان بوشهر, تبیان, بوشهر, سازمان تبلیغات اسلامی استان بوشهر, BUSHEHR

::  نظرات شما در مورد این مطلب  ::

کاربران گرامی؛
نظرات ارسالی شما پس از تایید در سایت بوشهر تبیان به نمایش در می آید.
با تشکر از شما ...


  نام:  
  آدرس ایمیل:  
  شهر:  
  وب سایت :  
  متن نظرات شما :  

نمایش ایمیل    مرا با خبر کن

 

تازه ترین مطالب سایت

 

تازه ترین مطالب فرهنگی و هنری

اجرای پیوست فرهنگی باعث کاهش آسیب های اجتماعی در مناطق مهاجر پذیر صنعتی می شود
گوسفند هم از فرانسه وارد می کنیم!/اقتصاد مقاومتی در کجای برنامه های دولت قرار دارد؟
اعتراض دیری‌ها به جاده مرگ/ مسیر بوشهر - دیر بسته شد
نشست عوامل تولید مستند در امتداد فلق با معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی بوشهر
دومین نشست مدیران کل تبلیغات اسلامی استان های منطقه ای مرکز کشور در بوشهر برگزار شد
بوشهر میزبان دومین نشست منطقه ای مدیران کل تبلیغات اسلامی شش استان شد
توقیف کالاهای ترخیص شده در گمرک توسط نیروی انتظامی نادرست است
بیکاری زیبنده جوانان استان بوشهر نیست
سپاه در حفظ نظام و دفاع از ولی‌فقیه با هیچ کس تعارف ندارد
کارگروه ویژه برای رفع موانع طرح‌های آبرسانی استان بوشهر تشکیل می‌شود
حلقه انسانی دانشجویان بوشهری در ساحل خلیج فارس تشکیل شد
پارس جنوبی جم صدر جدول را با قدرت پس گرفت
استاندار جدید بوشهر از ظرفیت نخبگان علمی و فرهنگی منطقه استفاده کند
آموزش کامل طرز تهیه حلیم گندم خوشمزه نذری با گوشت و مرغ
نشست عوامل تولید مستند در امتداد فلق با روحانیون مستقر منتخب استان بوشهر برگزار شد
«سیراف» ثبت جهانی شود/ توسعه گردشگری در کنگان
آغاز فراخوان سومین جشنواره رسانه ای ابوذر در استان
پاسخ خالق «آمریکا، ننگ به نیرنگ تو» به ترامپ
«رنگ خدا»
حرفه‌های مهارتی در محیط پالایشگاه نهم پارس جنوبی اجرا می‌شود
جشنواره طنز "پیامکی برای ملکه" در بوشهر برگزار می‌شود
گالری دائمی صنایع دستی در بوشهر راه‌اندازی می‌شود
۱۰ اثر ناملموس استان بوشهر در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد
چطور کارمندهای خوشبختی باشیم؟
آخرین شعر مرحوم غلامرضا شکوهی در مدح امام رضا (ع)
برگزاری آئین بزرگداشت روز خبرنگار در بوشهر
اجرای پویش مردمی تامین جهیزیه برای یک‌هزار نوعروس نیازمند در استان بوشهر
معنای مدافع حرم را فهمید
صلات ظهر تابستان، من و بوشهر و خوزستان
جنجال نهنگ سواری جوان بوشهری
کودک و نوجوان    بوشهر ما    حوادث و گوناگون   دانستنیها    ضرب المثل    دانلود    گالری تصاویر    مشاوره    دانش و فناوری
 
موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان اداره کل تبلیغات اسلامی استان بوشهر

از سال 1384 تا کنون © کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه بوشهر تبیان می باشد . استفاده از مطالب با ذكر منبع و لینک به سایت بلامانع است.

 :: طراحی و برنامه نویسی شده توسط موسسه بوشهر تبیان