امروز : ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ -  2020/08/04
 
  كاربر مهمان

 
مشاوره رایگان

 

ورود به سایت عضویت در سایت
جستجوی پیشرفته
 :: دین و اندیشه    اجتماعی    فرهنگی و هنری   ورزشی    سیاسی و اقتصادی    تغذیه و سلامت    دانش و فناوری    مشاوره    اداره کل    کتابخانه    پایگاه ها ::
 

 :: فهرست فرهنگی و هنری

سینمای ایران و جهان
هنرهای نمایشی
بیوگرافی
رادیو و تلویزیون
جشنواره ها
هنرهای تجسمی
فرهنگ و هنر

ادبیات و شعر
معماری و صنایع دستی
طراحی و گرافیک
کتاب و نشر
نقاشی و عکاسی
رسانه ها
موزه ها و مراکز فرهنگی
مصاحبه
گزارش
سایر ( خبرها و مقالات )
  صـرفـاً جـهـت اطـلاع !!!
سرقت از بیت المال
رژیم آنلاین
مشاور
معارفی از 30 جزء قرآن کریم

 :: گلشن راز

BUSHEHR-TEBYAN.IR شهید نود ساله ای از بزرگان کوفه واز قاریان قرآن که بدست عبیدالله در کوفه کشته شد چه نام داشت؟ ...

 :: وضعیت سایت

 تعداد مطالب : 55488
 تعداد نظرات : 496
 مجموع کاربران : 1445
  افراد آنلاين : 33
 تعداد بازدیدکنندگان
 
تاریخ مطلب:   ۱۴ فروردين ، ۱۳۸۹ 28 : 5
  :: 03 Apr , 10 | 5:28 am
سخنی کوتاه با علیرضا افتخاری
Bushehr-Tebyan.IR
علیرضا افتخاری جزو آندسته از هنرمندانیست که میتوانست در موسیقی اصیل ایرانی پله های ترقی و تعالی را به سرعت طی نموده و تبدیل به خواننده ای محبوب در زمینه هنر آواز اصیل ایرانی گردد . اما متاسفانه بنا به دلایلی که حقیقتا فعالان عرصه موسیقی یافتن آن در مانده اند این هنرمند بزرگ به ناگاه تغییر رویه داد آوازدر زمینه موسیقی پاپ را به معنای واقعی کلمه جایگزین موسیقی اصیل ایرانی نمود . البته بسیاری از هنرمندان در ابتدا این حرکت وی را نوعی تجربه قلمداد می نمودند و امید بازگشت این بزرگوار را به عرصه هنر اصیل ایرانی داشتند . اما متاسفانه و در عین ناباوری هنرمندان و هنردوستانی که آواز افتخاری را در موسیقی اصیل ایرانی میپسندیدند بعد ها شاهد تولید آلبومهای موسیقی پاپ و کاملا منفک از موسیقی اصیل از این هنرمند گردیدند .
شروع فعالیت افتخاری در موسیقی پاپ با تولید آلبومهای تقلیدی اساتید و هنرمندانی که درگذشته و یا ساکن در خارج از کشور بودند آغاز ودر نتیجه علیرضا افتخاری به تدریج تبدیل به یک خواننده موسیقی پاپ شد . تولید هفتگی آلبومهای موسیقی که از لحاظ ارزش هنری درجه پائینی را داشتند روز به روز از اعتبار این خواننده کاست و به تدریج طرفداران سابقش را از دست داد .
خواننده ای که زمانی مقام صبر و نیلوفرانه هایش غوغایی وصف ناپذیر در موسیقی ایرانی ایجاد کرد این بار عاشقا سلام عاشقا درود و تنها تو می مانی را روانه بازار کرد با این تفاوت که دیگر خبری از آن تحریر ها و تصنیف های بی نقص و رویایی نبود .
نگرش اقتصادی علیرضا افتخاری به هنر باعث گردید تا این هنرمند که سالها میتوانست در اوج باشد و بهترین آثار موسیقایی را روانه بازار نماید دیگر آن جایگاه را در بین اهالی هنر موسیقی اصیل ایرانی نداشته باشد .
جدای از بحث نگاه مادی به هنر موسیقی ؛ وی در تولید برخی آثار نیز از دستگاههای الکترونیکی برای تولید صدای سازها استفاده نمود که در دوره خود واکنشهای بسیاری را نیز بر انگیخت .
آنچه این حقیر را بر آن نمود تا نقدی بر این هنرمند بزرگوار بنگارم تولید اثر جدیدی از ایشان با نام " یه چیکه ماه!!! " بود .اثری که حتی در زمینه موسیقی پاپ نیز جزو اثار ضعیف بشمار میرود و حتی در اولین نگاه میتوان آن را به عنوان آهنگی شاد مناسب مجالس عروسی بر شمرد !!
با گوش سپردن به این قطعه موسیقی سئوالاتی در ذهن حقیر متبادر گشت تا از منظر یک شنونده که هم با آثار قدیمی علیرضا افتخاری و هم با آثار جدید این بزرگوار آشناست از این هنر مند جویا گردم :
آیا برای شما که شاگردی اساتیدی چون تاج اصفهانی ، دکتر صفوت ، دکتر فروغ , شهنازی ، تجویدی ، دادبه، کسایی ، شهناز و... را نموده اید تولید چنین آثاری جایز است ؟
با تولید این چنین آثاری از جانب شما که ادعای شاگردی چنین اساتیدی را دارید چه انتظاری میتوان از آن خواننده جوانی که به تولید آثار سخیف و بی ارزش میپردازد داشت ؟
در این بین چه کسی شایسته نقد است ؟ شما یا آن خواننده جوانی که حتی شاگردی شاگردان شما را هم نکرده چه رسد به شما و استادانتان . . . . ؟
آیا به نظر شما تولید موسیقی های فله ایی چون یه چیکه ماه ؛ و یا عاشقا سلام عاشقا درود نیازی به شاگردی در محضر چنین اساتیدی که در سطور بالا بدان اشاره گردید دارد ؟
آیا به نظر شما از بزرگی چون شما که سابقه همراهی با بزرگ هنرمندانی چون کسایی ؛ بدیعی ؛ بیگجه خانی ؛ شهناز ؛ کیانی نژاد ؛ مشکاتیان ؛ علیزاده و بسیاری دیگر را در کارنامه هنری خود دارید ، انتظار اجرای چنین آثاری میرود ؟ یا انتظار میرود که با تولید اثار فاخر موسیقایی در بسط و گسترش موسیقی اصیل ایرانی در بین جوانان بکوشید ؟
به نظر شما اگر در این زمان استاد شهنازی در قید حیات بودند بازهم دست بر دوشتان نهاده و میفرمودند که مواظب خودت باش ، تو دیگر خواننده این کشور شدی ؟
بیاد دارم در مقاله ای خاطره ای از شما بزرگوار میخواندم که در آن به سفری به ژاپن اشاره نموده بودید که با عارفی آشنا گشته و اثر این آشنایی تا حدی بوده است که تا چین ختن نیز به دیدارشان میروید و در آنجا عرفان و سلوک عرفانی را تجربه میکنید همانطور خود در این خاطره اذعان مینمائید در بازگشت تحولی عمیق در شما ایجاد میگردد که احساساتتان در خواندن را نیز تحت الشعاع قرار میدهد . آیا این است همان احساسی که از آن سخن به میان می آورید ؟ که اگر اینگونه باشد هیچ نشانی از عرفان در آن مشاهده نمیگردد و اگر اینگونه نیست چه زود فراموش کرده اید آن عرفان و سلوک را ...
در مصاحبه ای جناب افتخاری بیان کرده اند که اگر آهنگسازی پیدا شود حاضرند دوباره به موسیقی اصیل ایرانی برگردند ؛ ایشان بگونه ای این سخنان را بیان نموده اند که گویی هیچ آهنگسازی وجود ندارد و هیچ اثر فاخری نیز پس از ایشان در زمینه موسیقی اصیل ایرانی تولید نگشته است و بهمین دلیل است که سراغ تولید چنین آثاری رفته اند .
و یا در بخشی اشاره نموده اند که هیچکدام از آهنگسازان قبلی نیز در فضای موسیقی اصیل ایرانی نیستند ؛ در صورتی که بخواهیم سخن این بزرگوار را تائید نیز نمائیم بایستی تاکید نمود که اگرچند بسیاری از موسیقیدانان دهه های قبل هم اکنون گوشه نشین گشته اند و کمتر اثری را روانه بازار موسیقی می نمایند ، با این حال هیچگاه به کل از فضای موسیقی اصیل ایرانی دور نگشته و در همان زمینه به فعالیت خود ادامه میدهند و هیچگاه اثری در گونه موسیقی پاپ و یا دیگر انواع موسیقی تولید و روانه بازار نیز نمی نمایند .
نگرانی نگارنده از آن است که پس از تقلید آثار بزرگان و به تبع آن کپی برداری محض از اثر دیگر هنرمندان که یکی از نمونه های آن اثری بود مربوط بانوی خواننده ای که را در خارج از کشور ضبط نموده و جناب افتخاری و هنرمند! بزرگوار جمشید عندلیبی آن اثر را در داخل کشور تقلید به نام خود ثبت نمودند و سپس تولید فله ای آثار بی ارزش موسیقی پاپ توسط ایشان در نهایت منجر به کپی برداری و تقلید از صدای امثال ساسی مانکن و همانند آنها با توجیه عمومی بودن و مردم پسند بودن این نوع موسیقی ها گردد .
در آخر امید است هنرمند بزرگوار جناب افتخاری که مدعی عرفان و سلوک عرفانی است با تولید آثار فاخر عرفانی ( نه آثاری چون یه چیکه ماه و عاشقا سلام تنهاتو می مانی و . . . . ) بتواند جایگاه ازدست رفته خود را در بین اهل هنر بیابد و با اندکی نگاهی به انتقادات سازنده آنها را دستور کار های اتی خود قرار دهد تا در اینده بتواند آثاری در خور شخصیت و منش اش تولید کند.
بامهر و احترام
محمد جواد صحافی
۱۷ اسفند ماه ۱۳۸۸
  :: منبع : بوشهر تبیان، BUSHEHR-TEBYAN.IR
 دفعات نمایش : 489  تعداد نظرات : 0
Bushehr-Tebyan, Tebyan, بوشهر تبیان, تبیان, Cultural, فرهنگی, information Technology, تکنولوژي اطلاعات, religion, دین واندیشه, science, دانش, social, اجتماعی, Sport, ورزشی, library, کتابخانه, nurture, تغذیه, Download, دانلود, نوا و نما, Media, TEBYAN, بوشهر, استان بوشهر, ISP, Internet, اینترنت رایگان, اینترانت رایگان, بوشهر تبیان, موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان, Institute cultural and knowledge clays ,سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان | WWW.BUSHEHR-TEBYAN.IR | Institute cultural and knowledge clays Bushehr Tebyan , Bushehrtebyan, Tebyan, استان بوشهر, تبیان, بوشهر, سازمان تبلیغات اسلامی استان بوشهر, BUSHEHR

::  نظرات شما در مورد این مطلب  ::

کاربران گرامی؛
نظرات ارسالی شما پس از تایید در سایت بوشهر تبیان به نمایش در می آید.
با تشکر از شما ...


  نام:  
  آدرس ایمیل:  
  شهر:  
  وب سایت :  
  متن نظرات شما :  

نمایش ایمیل    مرا با خبر کن

 

تازه ترین مطالب سایت

 

تازه ترین مطالب فرهنگی و هنری

اجرای پیوست فرهنگی باعث کاهش آسیب های اجتماعی در مناطق مهاجر پذیر صنعتی می شود
گوسفند هم از فرانسه وارد می کنیم!/اقتصاد مقاومتی در کجای برنامه های دولت قرار دارد؟
اعتراض دیری‌ها به جاده مرگ/ مسیر بوشهر - دیر بسته شد
نشست عوامل تولید مستند در امتداد فلق با معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی بوشهر
دومین نشست مدیران کل تبلیغات اسلامی استان های منطقه ای مرکز کشور در بوشهر برگزار شد
بوشهر میزبان دومین نشست منطقه ای مدیران کل تبلیغات اسلامی شش استان شد
توقیف کالاهای ترخیص شده در گمرک توسط نیروی انتظامی نادرست است
بیکاری زیبنده جوانان استان بوشهر نیست
سپاه در حفظ نظام و دفاع از ولی‌فقیه با هیچ کس تعارف ندارد
کارگروه ویژه برای رفع موانع طرح‌های آبرسانی استان بوشهر تشکیل می‌شود
حلقه انسانی دانشجویان بوشهری در ساحل خلیج فارس تشکیل شد
پارس جنوبی جم صدر جدول را با قدرت پس گرفت
استاندار جدید بوشهر از ظرفیت نخبگان علمی و فرهنگی منطقه استفاده کند
آموزش کامل طرز تهیه حلیم گندم خوشمزه نذری با گوشت و مرغ
نشست عوامل تولید مستند در امتداد فلق با روحانیون مستقر منتخب استان بوشهر برگزار شد
«سیراف» ثبت جهانی شود/ توسعه گردشگری در کنگان
آغاز فراخوان سومین جشنواره رسانه ای ابوذر در استان
پاسخ خالق «آمریکا، ننگ به نیرنگ تو» به ترامپ
«رنگ خدا»
حرفه‌های مهارتی در محیط پالایشگاه نهم پارس جنوبی اجرا می‌شود
جشنواره طنز "پیامکی برای ملکه" در بوشهر برگزار می‌شود
گالری دائمی صنایع دستی در بوشهر راه‌اندازی می‌شود
۱۰ اثر ناملموس استان بوشهر در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد
چطور کارمندهای خوشبختی باشیم؟
آخرین شعر مرحوم غلامرضا شکوهی در مدح امام رضا (ع)
برگزاری آئین بزرگداشت روز خبرنگار در بوشهر
اجرای پویش مردمی تامین جهیزیه برای یک‌هزار نوعروس نیازمند در استان بوشهر
معنای مدافع حرم را فهمید
صلات ظهر تابستان، من و بوشهر و خوزستان
جنجال نهنگ سواری جوان بوشهری
کودک و نوجوان    بوشهر ما    حوادث و گوناگون   دانستنیها    ضرب المثل    دانلود    گالری تصاویر    مشاوره    دانش و فناوری
 
موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان اداره کل تبلیغات اسلامی استان بوشهر

از سال 1384 تا کنون © کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه بوشهر تبیان می باشد . استفاده از مطالب با ذكر منبع و لینک به سایت بلامانع است.

 :: طراحی و برنامه نویسی شده توسط موسسه بوشهر تبیان