امروز : ۳۱ شهريور ۱۳۹۷ -  2018/09/22
 
  كاربر مهمان

 
مشاوره رایگان

 

ورود به سایت عضویت در سایت
جستجوی پیشرفته
 :: دین و اندیشه    اجتماعی    فرهنگی و هنری   ورزشی    سیاسی و اقتصادی    تغذیه و سلامت    دانش و فناوری    مشاوره    اداره کل    کتابخانه    پایگاه ها ::
 

 :: فهرست بوشهر ما

اخبار بوشهر
غذاهای محلی بوشهر
طنز محلی
گذر تاریخ
اعتقادات و باورها
آداب و رسوم

صنايع دستي
جغرافیای انسانی
جغرافیای طبیعی
جغرافیای سیاسی
زیارتگاه ها و اماکن متبرکه
مساجد و کلیساها
کاخ ها
گورستان های باستانی
شهر های باستانی
تپه های باستانی
معابد و آتشکده ها
قلعه
خانه های قدیمی
مقبره ها و آرامگاه ها
آب انبارها و حمام ها
پوشش گیاهی
شکارگاه کوه سیاه
چشمه ها و مراکز آب درمانی
مناطق حفاظت شده
شهرستان كنگان
شهرستان گناوه
شهرستان بوشهر
شهرستان تنگستان
شهرستان جم
شهرستان دیلم
شهرستان دشتی
شهرستان دشتستان
  صـرفـاً جـهـت اطـلاع !!!
سرقت از بیت المال
رژیم آنلاین
مشاور
معارفی از 30 جزء قرآن کریم

 :: مسابقه هفتگی

BUSHEHR-TEBYAN.IR شهید نود ساله ای از بزرگان کوفه واز قاریان قرآن که بدست عبیدالله در کوفه کشته شد چه نام داشت؟ ...

 :: وضعیت سایت

 تعداد مطالب : 55488
 تعداد نظرات : 496
 مجموع کاربران : 1445
  افراد آنلاين : 8
 تعداد بازدیدکنندگان
 
تاریخ مطلب:   ۱۴ مهر ، ۱۳۹۵ 11 : 9
  :: 05 Oct , 16 | 9:11 am
از گهواره علی‌اصغر تا واحد و یزله
Bushehr-Tebyan.IR

سنت عزاداری محرم در بوشهر:
در شهر بوشهر، چهار محله قدیم مرکز برگزاری آیین‌های سنتی است و هیئت‌ها و حسینیه‌های شاخصی دارددر شهر بوشهر، چهار محله قدیم مرکز برگزاری آیین‌های سنتی است و هیئت‌ها و حسینیه‌های شاخصی دارد که پیش از آغاز محرم فعالیت‌های خود را آغاز می‌کنند.
به گزارش سوک ؛ ماه محرم همیشه با شور و شعور فراوانی همراه است و در این ماه مردم به‌ویژه جوانان برای برپایی هیئت‌ها به جنب و جوش می‌افتند.
آئین دو ماه عزیز محرم و صفر در استان بوشهر با سایر مناطق کشور متفاوت است چرا که برنامه‌ها برگرفته از آیین‌های سنتی است که سینه به سینه آمده و بزرگان استان اجازه فراموشی آن را نداده‌اند، سنت‌های زیبایی که سالانه مهمان‌های زیادی را برای شرکت در آن به استان بوشهر می‌کشاند.
در شهر بوشهر، چهار محله قدیم مرکز برگزاری آیین‌های سنتی است و هیئت‌ها و حسینیه‌های شاخصی دارددر شهر بوشهر، چهار محله قدیم مرکز برگزاری آیین‌های سنتی است و هیئت‌ها و حسینیه‌های شاخصی دارد که پیش از آغاز محرم فعالیت‌های خود را آغاز می‌کنند.
سیاه‌پوشی و آماده‌سازی محل برگزاری مراسم اولین فعالیت‌های تیم برگزاری مراسم است که توسط جوانان محل برگزار می‌شود.
لالایی زنان پای گهواره حضرت علی اصغر(ع)
یکی از آیین‌های ویژه بانوان در این ماه آماده‌سازی گهواره نمادین حضرت علی اصغر (ع) است که با پارچه‌های رنگی زیبا تزئین می‌شود و زنان در روزهای منتهی به عاشورا همگام با حضرت رباب گهواره را تکان می‌ دهند و لالایی برای کوچکترین سردار کربلا می‌خوانند.
مادران کودکان خود را برای شفا و بیمه حضرت علی اصغر در گهواره می‌گذارند و با دعاهای عزاداران همراه است.
روز عاشورا گهواره نمادین حضرت علی اصغر (ع) به نشانه شهادت ایشان سیاه پوش می شود.
آیین‌های بسیاری ویژه بانوان از ابتدای محرم وجود دارد که می توان به حجله قاسم، شمع زنی، طفل صغیر و صبحدم اشاره کرد.
آیین‌های محرم درس زندگی است
یکی از خادمین مراسم محرم اظهار داشت: ماه محرم و صفر مانند یک دوره دو ماهه خودسازی و تربیت جامعه است.
فاطمه زارع عنوان کرد: همچنان محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است چرا که فرزندان ما در این دو ماه زیر پرچم اما حسین (ع) می‌آموزند صبر، ایستادگی بر ارزش‌ها، خانواده‌داری، انس با ائمه و بسیاری از رفتار ها و خصایص خوب یک فرد مسلمان .
وی با بیان اینکه جوانان ما زیر بیرق امام حسین(ع) تربیت می شوند و آموزش می‌بینند گفت: مراسم محرم علاوه بر نشان دادن ارادت ما به ائمه معصومین (ع) آموزش سبک زندگی نیز است.
اجرای طرح بصیرت عاشورایی
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان بوشهر بیان کرد: آگاهی‌سازی یکی از اهداف این اداره کل است و در این راستا طرح بصیرت عاشورایی در استان بوشهر در ماه های محرم و صفر برگزار می شود.
صرف شرکت در مراسم محرم کافی نیست بلکه باید در خصوص ابعاد مختلف قیام عاشورا صحبت شودحجت الاسلام مرتضی محمدیان خاطر نشان کرد: صرف شرکت در مراسم محرم کافی نیست بلکه باید در خصوص ابعاد مختلف قیام عاشورا صحبت شود تا موجب آگاهی و بصیرت افزایی در جامعه شود.
وی عنوان کرد: محرم یکی از ماه‌های ارزشمند ترویج فرهنگ‌ها و رفتارهای خوب انسانی و اسلامی است و به همین منظور برگزار کنندگان مراسم محرم وظیفه سنگینی بر عهده دارند.
سینه‌زنی سنتی در بوشهر
یکی از ویژگی‌های عزاداری‌های ماه محرم در استان بوشهر، سینه‌زنی سنتی بوشهر است که با شکوهی خاص و ریتمی جذاب در نقاط مختلف استان برگزار می‌شود و علاقمندان از نقاط مختلف استان دارد.
هم‌صدایی و هم‌نوایی جمعیت یک‌رنگی، یک‌دلی و یگانگی جمع را بازگو می‌کند و این همه نشان دهنده ارادت، عشق و علاقه ایشان به واقعه خونبار کربلا و مولایشان امام حسین (ع) است.
این نوع سینه‌زنی بوشهر دارای سابقه‌ای طولانی است و در طول سال‌ها حفظ شده است و هم‌اکنون در دیگر نقاط کشور نیز از این نوع سینه‌زنی الگو گیری شده است.
مراسم سینه زنی بوشهر با نوحه خوانی شخصی که به عنوان پیشخوان یا سرخوان شناخته شده آغاز می‌شود. در ابتدای مراسم خردسالان، جوانان و دست اندرکاران مسجد گرد پیشخوان در وسط محل برگزاری مراسم حلقه ای دایره شکل تشکیل می دهند که به آن «بُر» می گویند.
سینه‌زن‌ها همراه با حرکت موزون پا، گرد پیش خوان می‌چرخند و با همسرایی در جواب نوحه پیش‌خوان، او را همراهی می کنند. معمولا در هنگام همخوانی سینه زده نمی‌شود.
پس از اجرای چهار یا پنج نوحه مختلف زیر واحد زمانی که ریتم سینه زنی و نوحه ها به اوج می رسد نوحه خوان پس از مکثی که حدود ۱۰ تا ۱۲ ضربه سینه زنی به طول می انجامد با گفتن «واحد» دستوری را برای سینه زن ها صادر می کند.
سینه زن ها که پیش از این همزمان و با جلو و عقب بردن پاها (برای دور خوردن) بر سینه های خود می کوبیدند، به پیروی از دستور واحد فقط یک بار آن هم با جلو آوردن پاهای راست به سینه زنی می پردازند و به این ترتیب ضربه های سینه زنی به نصف تقلیل می یابد.
واحد، اوج هیجان در مراسم عزاداری است. در این زمان فقط نوحه خوان است که می خواند و سینه زن سینه می‌زند ولی چیزی نمی‌خواند همه در شور و جذبه ای فرو می روند که حتی ضربه های دردناک دست بر روی سینه را احساس نمی کنند یا حتی به حالت غش و اغما می افتند.
یزله
یزله یکی از رسوم دیرین مردم استان بوشهر به‌ویژه در ایام محرم است که به شیوه‌ای خاص و شورانگیز اجرا می‌شودیزله یکی از رسوم دیرین مردم استان بوشهر به‌ویژه در ایام محرم است که به شیوه‌ای خاص و شورانگیز اجرا می‌شود. این مراسم پس از سینه زنی سنتی اجرا می‌شود.
نحوه انجام آن بدین صورت است که افراد با گرفتن کمر فرد جلو (مانند قطار بازی بچه‌ها)، تشکیل یک قطار انسانی داده و با ضرب آهنگ شعر یزله، به نرمی قدم برداشته و به جلو می‌روند.
در مراسم عزاداری، گروه پس از طی مسافتی ایستاده و دایره وار و خمیده به سمت مرکز، با ریتم یزله شروع به سینه زنی می‌کنند که اشعار و نوحه‌هایی که در این مراسم می خوانند بستگی به زمان آن مراسم دارد.
مثلاً در شب تاسوعا همه با هم می خوانند «شب تاسوعاست امشب» و تک خوان در جواب می‌گوید: «کربلا غوغاست امشب» حتی به این مراسم در گفتار عامیانه ( هیامظلوم ) هم گفته می‌شود.
بوشهر برای محرم سیاه‌پوش شد
مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری بوشهر عنوان کرد: آماده‌سازی محیطی و محرمی کردن چهره شهر یکی از وظایف این سازمان است که امسال با کمک هیئت های مذهبی انجام می‌شود.
فاطمه صفری‌زاده در ادامه گفت: برگزاری برنامه‌های جمعی در شهر از دیگر برنامه‌های این سازمان در ماه محرم است.
وی به برپایی موکب‌های مختلف در شهر اشاره کرد و گفت: برنامه‌های مختلف برای سنین مختلف خود موجب شور و هیجان در بین مردم خواهد شد.
  :: منبع : حوزه/گرد آوری تبیان بوشهر گروه بوشهر شناسی
 دفعات نمایش : 0  تعداد نظرات : 0
Bushehr-Tebyan, Tebyan, بوشهر تبیان, تبیان, Cultural, فرهنگی, information Technology, تکنولوژي اطلاعات, religion, دین واندیشه, science, دانش, social, اجتماعی, Sport, ورزشی, library, کتابخانه, nurture, تغذیه, Download, دانلود, نوا و نما, Media, TEBYAN, بوشهر, استان بوشهر, ISP, Internet, اینترنت رایگان, اینترانت رایگان, بوشهر تبیان, موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان, Institute cultural and knowledge clays ,سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان | WWW.BUSHEHR-TEBYAN.IR | Institute cultural and knowledge clays Bushehr Tebyan , Bushehrtebyan, Tebyan, استان بوشهر, تبیان, بوشهر, سازمان تبلیغات اسلامی استان بوشهر, BUSHEHR

::  نظرات شما در مورد این مطلب  ::

کاربران گرامی؛
نظرات ارسالی شما پس از تایید در سایت بوشهر تبیان به نمایش در می آید.
با تشکر از شما ...


  نام:  
  آدرس ایمیل:  
  شهر:  
  وب سایت :  
  متن نظرات شما :  

نمایش ایمیل    مرا با خبر کن

 

آخرین خبرها ( استان بوشهر )

 

طنز محلی بوشهر

کارگروه ویژه برای رفع موانع طرح‌های آبرسانی استان بوشهر تشکیل می‌شود
چوب حراج استانداری بوشهر به آبروی مدیران ادارات
استاندار بوشهر تکلیف خود را با تفاله‌های سیاسی فاقد مسوولیت در استانداری بوشهر مشخص کند
وزیر کشور آمد/حواشی چهار سال قبل تکرار شد/برخی مدیران را به جلسه معارفه راه ندادند
همسر خانمِ مدیرکل، معاونِ اداره کل شد
برگزاری برنامه های هفته دفاع مقدس با شعار "من انقلابی‌ام"
سالاري از گزينه استانداری گیلان حذف شد
قیام تنگستان ضربه‌ای مهلک بر پیکر استعمار انگلستان بود
تلاش اصلاح طلبان بوشهر برای چینش مهره های خود در شهرداری؛
برگزاری نماز عید سعید قربان در مصلی جمعه بوشهر
جشن ولایت علوی در ۴۳ بقعه متبرکه استان برگزار می شود
اعضای کمیسیون های شورای شهر بوشهر مشخص شدند+گزینه های ریاست
نمایشگاه بانوان هنرمند دشتی بوشهر گشایش یافت
تولید انرژی برق در جزیره خارگ به ۲ برابر افزایش می‌یابد
میگلی نژاد شهردار بوشهر شد/دهدار رییس شورا شد
گلیم و گبه بوشهر چشم انتظار توجه مسئولین است
خبر فوری/ میشتی گرگو فرزانه وارد گود انتخابات واوی
کودک و نوجوان    بوشهر ما    حوادث و گوناگون   دانستنیها    ضرب المثل    دانلود    گالری تصاویر    مشاوره    دانش و فناوری
 
موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی بوشهر تبیان اداره کل تبلیغات اسلامی استان بوشهر

از سال 1384 تا کنون © کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه بوشهر تبیان می باشد . استفاده از مطالب با ذكر منبع و لینک به سایت بلامانع است.

 :: طراحی و برنامه نویسی شده توسط موسسه بوشهر تبیان